اهم اخبار

رییس اتاق تبریز: اهمیت تعریف مگاپروژه‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی استان‌ها

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یونس ژائله در نشست مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز بر اهمیت اجرای مگاپروژه‌های مختلف در راستای تکمیل زنجیره تولید و کمک آن به رشد اقتصادی استان‌ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از اتاق بازرگانی ایران؛ یونس ژائله رئیس اتاق بازرگانی تبریز، در دومین جلسه مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز با موضوع بررسی بودجه ۱۴۰۱ که با حضور استاندار آذربایجان شرقی همراه بود، گفت: با وجود این که آذربایجان شرقی از قطب‌های فرش دنیا است، مشکلات این صنعت در بودجه سال آینده فراموش شده و مسائل مختلف برای ساماندهی این حوزه به هیچ عنوان مد نظر گرفته نشده است.

او با اشاره به اهمیت اجرای مگاپروژه‌های مختلف برای تکمیل زنجیره تولید در رشد و شکوفایی استان افزود: اجرای زنجیره تولید صنایع چرم و کفش که در تبریز قدمتی ۱۰۰ ساله دارند و همچنین مگاپروژه‌های صنایع غذایی، تولید خودرو، تولید انرژی و معادن تاثیر زیادی در رشد اقتصادی استان خواهد داشت.

ژائله ادامه داد: در حالی که باید کاتد مس و تکمیل زنجیره تولید این موارد از ابتدا تا پایان در نظر گرفته شود، متاسفانه منابع اصلی این سرمایه ملی یعنی کنسانتره از استان خارج می‌شود و هیچ‌گونه ارزش افزوده‌ای برای مردم آذربایجان ندارد.

رئیس اتاق تبریز تاکید کرد: با توجه به سهم ۴.۸ درصد از جمعیت، ۳.۵ درصد اقتصاد کشور را در اختیار داریم که این آمار شایسته آذربایجان نیست.

او با بیان این که بخش خصوصی و دولت می‌توانند با همکاری یکدیگر برای توسعه استان قدم بردارند، گفت: تمام موارد مربوط به بخش خصوصی به همراه راهکار قابل قبول در قالب یک جمع‌بندی ابتدا به نمایندگان استان و سپس به مقامات ارائه خواهد شد.

نقاط ضعف بودجه باید برجسته و مطرح شود

ژائله با بیان اینکه نقاط ضعف بودجه باید برجسته و مطرح شود، گفت: بدین وسیله اقداماتی که منجربه رشد استان می‌شود، شناسایی و تامین مالی خواهد شد.

او با اشاره به اهمیت اجرای مگاپروژه‌های مختلف در زنجیره‌های تولید استان تاکید کرد: زنجیره‌های مختلفی مانند صنعت کفش و چرم در استان وجود دارد که تعریف آن در لایحه بودجه و حمایت از این زنجیره ها منجربه رشد استان می‌شود.

رئیس اتاق تبریز گفت: تنها با گفتار نمی‌توان مسیر توسعه را طی کرد بنابراین برای به حرکت درآوردن استان تمام موارد شناسایی شده، مصوب می‌شود تا به صورت عملی اقدامات مورد نیاز را پیگیری کنیم.

ژائله در پایان گفت: اگر بخش خصوصی زنجیره‌های تولید را در صنایع مختلف تکمیل کند، استان به جایگاه و قدرت اولیه خود بازمی‌گردد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: اتاق بازرگانی ایران

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *