اهم اخبار

زعفران گران شد/ قاچاق ۳۰ درصد زعفران تولیدی به کشور‌های همسایه

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

میری از افزایش ۲ درصدی قیمت زعفران خبر داد وگفت: هم‌اکنون حداقل قیمت هر کیلو طلای سرخ ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۲ درصدی قیمت زعفران نسبت به یک ماه گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون حداقل قیمت هر کیلو طلای سرخ ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به پایان فصل برداشت قیمت زعفران به سبب عرضه در بورس و کاهش تقاضا نسبت به یک ماه گذشته با نوساناتی در بازار روبرو شده است و این افزایش قیمت هیچ ارتباطی به صادرات زعفران ندارد.

میری درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران، گفت: بنابر آمار ۹ ماهه گمرک صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش یافته است که این امر به مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما و صدور قوانین سختگیرانه و یک شبه صادرات باز می‌گردد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه نوسان قیمت طلای سرخ ارتباطی به صادرات ندارد، بیان کرد: با توجه به آنکه کشاورزان در پیک برداشت به سبب نیاز به نقدینگی اقدام به عرضه یکباره محصول در بازار می‌کنند و سپس با پایان فصل محصول چندانی برای عرضه به بازار ندارند که این امر در کنار مسائل دیگر منجر به ایجاد شک به بازار می‌شود.

این مقام مسئول درباره آینده بازار طلای سرخ، گفت: اگر موانعی سد راه صادرات همچون بازگشت ارز به سامانه نیما برداشته شود و مسئولان ذیربط به پیشنهادات تشکل‌ها مبنی بر دریافت ارز در مقصد را اجرا کنند، شاهد افزایش صادرات در ماه‌های آتی خواهیم بود در این غیر این صورت تولیدکنندگان با مشکلات متعددی روبرو می‌شود چرا که بسیاری از صادرکنندگان خانه نشین شدند یا با ظرفیت‌های حداقلی به کار خود ادامه می‌دهند.

وی با انتقاد از قاچاق زعفران به بازار‌های هدف، گفت: تا کنون بیش از ۳۰ درصد زعفران به دلیل مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما به صورت قاچاق از کشور خارج شده است، در حالی که با رفع موانع صادراتی شاهد پدیده شوم قاچاق نیستیم.

کاهش ۷ درصدی صادرات طلای سرخ به بازار‌های هدف

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: بنابر آمار گمرک تا آذر ماه ۳ تن و ۶۷۵ کیلو زعفران به افغانستان صادر شده، در حالی که صادرات این محصول به افغانستان ممنوع است از مسئولان ذیربط  انتظار می‌رود توجه جدی بر این موضوع داشته باشند چرا با خروج قانونی و غیر قانونی این محصول استراتژیک به افغانستان بازار‌های هدف را از دست خواهیم داد.

میری در پایان تصریح کرد: اگر مشکلات پیش روی صادرکنندگان مرتفع شود، نه تنها از پدیده شوم قاچاق جلوگیری می‌شود بلکه همواره پیش‌بینی می‌شود که طی ماه‌های آتی صادرات زعفران حداقل ۳۰ درصد رشد یابد.

سرویس خبری: صنعت غذا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *