رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه: زیان تولیدکنندگان جوجه به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: بنابرآمار طی ۸ ماه اخیر، تولیدکنندگان مرغ مادر از محل فروش جوجه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامعلی فارغی رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه ، با اشاره به اینکه بازار جوجه یکروزه تعریفی ندارد، اظهار کرد: در زمانیکه قیمت مرغ به دلیل عدم جذب جوجه بالا رفت، نرخ جوجه در آن مقطع گران بود، اما از این هفته با کاهش قیمت و رسیدن به نرخ واقعی طی ۲ تا ۳ هفته آتی نرخ جوجه روند نزولی به خود گرفته است.

وی افزود: با وجود آنکه قیمت جوجه برمبنای نرخ بالا بیشتر از یک هفته طول نکشید، بنابراین ضرر‌های قبلی تولیدکنندگان مرغ مادر طی ماه‌های اخیر جبران نمی‌شود.

فارغی با بیان اینکه قیمت هر قطعه جوجه یکروزه به ۳ تا ۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده بود، گفت: تولیدکنندگان جوجه یکروزه جز یک هفته اخیر، تولید خود را به نرخ تمام شده یا حتی به زیان عرضه کردند که این روند تازمانیکه کنجاله سویا و نهاده تامین نشود، قیمت نزولی خواهد بود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه ادامه داد: ۲ تصمیم اخیر مبنی بر افزایش سن گله‌ها به ۴۴ هفته و تولید ماهیانه به ۱۲۰ میلیون قطعه بر استمرار روند زیان تولیدکنندگان دامن می‌زند چرا که هیچ یک از این ۲ تصمیم به لحاظ منطقی و کارشناسی مورد تایید نیست.

وی با انتقاد از این‌مسئله که بازار جوجه گرفتار فضاسازی و تصمیمات خلق الساعه است، بیان کرد: بنابر آمار طی ۸ ماه اخیر تولیدکنندگان جوجه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند و همواره به سبب عدم قطعیت در تامین نهاده با نرخ مصوب، نرخ ارز، اثر تحریم ها، بیماری کرونا و تصمیمات مدیران سیاسی و اقتصادی کشور پیش بینی درستی راجع به وضعیت بازار نمی‌توان داشت.

فارغی قیمت تمام شده هر قطعه جوجه یکروزه را ۳هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب سود تولیدکننده هر قطعه جوجه یکروزه با نرخ ۴ هزار و ۵۰۰ تومان باید عرضه شود که متاسفانه طی ماه‌های گذشته جز یک هفته اخیر کمتر از این نرخ بوده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه تولید ماهیانه جوجه یکروزه را ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلیون قطعه اعلام کرد و افزود: این میزان جوجه ریزی جوابگوی نیاز کشور است و کمبودی نداریم.

وی با انتقاد از بازار نابه سامان نهاده‌های دامی بیان کرد: تازمانی که توزیع نهاده به درستی انجام نشود، شاهد التهاب قیمت در بازار خواهیم بود و به عبارت دیگر مشکلات ایجاد شده ناشی از سامانه بازارگاه است که با عرضه از این طریق مشکلات ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول درباره اینکه حذف ارز دولتی نهاده‌های دامی راهگشای رفع مشکلات است، بیان کرد: با وجود انکه ریشه خیلی از مفاسد در ارز یارانه‌ای نهاده‌های دامی است، از این رو حذف آن می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، اما قبل از آن ۲ الزام باید تهیه و اجرا شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در پایان تصریح کرد: دولت قبل از حذف ارز یارانه‌ای برای اقشار کم درامد تا دهک‌های ششم باید یارانه نقدی بدهد تا ان‌ها بتوانند مرغ و تخم مرغ مورد نیاز خود را خریداری کنند، همچنین برای بخش تولید تامین نقدینگی کند به طوریکه اگر ۵۰ درصد مابه التفاوت نرخ ارز را به این ۲ بخش اختصاص دهد، آزادسازی تاثیری ندارد، در غیر این صورت سو استفاده و رانت از ارز یارانه ادامه می‌یابد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *