اهم اخبار

زیان ۲ هزار و ۳۰۰ تومانی مرغداران در فروش تخم مرغ/ انتقاد مرغداران از عدم بارگیری نهاده دامی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۱۶ هزار تومان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۶ هزار تومان معادل شانه‌ای ۳۲ هزار تومان است.

او کاهش جوجه ریزی ناشی از ارسال مرغ به کشتارگاه در سن ۹۰ روز را علت اصلی افت تولید دانست و افزود: زمانی که مرغدار در فروش هر کیلو تخم مرغ ۴ هزار تومان زیان می‌کند، چاره‌ای جز ارسال مرغ به کشتارگاه ندارد.

نبی پور با اشاره به اینکه قیمت کنونی تخم‌مرغ با نرخ تمام شده تولید فاصله دارد، بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ به ستاد تنظیم بازار را ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کرده، در حالی که بنا به اعتقاد ما قیمت تمام شده ۱۸ هزار و ۳۰۰ تا ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان است که با این وجود مرغدار در فروش متحمل زیان است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در واکنش به عدم‌ بارگیری نهاده و توزیع به مرغدار بیان کرد: در شرایط فعلی نهاده در بنادر موجود است، اما کامیون نیست و از طرفی پشتیبانی امور دام برای تخلیه بار خود، اجازه تخلیه به واردکنندگان را نمی‌دهد که این امر فاجعه است؛ چرا که مرغدار ناچار به تامین نهاده از بازار آزاد با قیمت‌های بالاست که این امر در هزینه تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد.

او با بیان اینکه صادرات تخم مرغ کماکان ممنوع است، گفت: دولت برای تنظیم بازار داخل، صادرات تخم مرغ را متوقف کرده است، در حالی که این‌ موضوع تاثیری بر بازار نگذاشته است؛ چرا که به سبب افزایش قیمت مرغ تخم گذار و عدم ارسال نهاده طی ۲ ماه اخیر، مرغدار رغبتی به سرمایه گذاری ندارد.

این مقام مسئول تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۶۰۰ تن اعلام کرد و گفت: علی رغم‌ افزایش قیمت مصوب ذرت، کنجاله سویا، حمل و نقل و… دولت قیمت مصوب تخم مرغ را اصلاح نکرده است و همواره با قیمت دستوری به دنبال تنظیم بازار است که با این وجود تولیدکننده رغبتی به تولید ندارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در پایان با تاکید بر اصلاح قیمت مصوب مرغ گفت: با وجود آنکه مرغداری یک فعالیت اقتصادی است، از این رو قبل از روی کار آمدن دولت جدید قیمت باید اصلاح شود.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *