اهم اخبار

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت: ارزش ۸ درصدی صنایع غذایی و آشامیدنی در صادرات غیرنفتی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت اظهار داشت: از لحاظ وزنی در سال ۱۳۹۷، ۱٫۷ درصد از صادرات غیرنفتی مربوط به صنعت غذا و آشامیدنی بوده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)؛ به نقل از وزارت صمت، مهدی صادقی نیارکی، در همایش روز جهانی غذا که در انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع تغذیه‌ای کشور برگزار شد با بیان این مطلب گفت: در آخرین شاخصی که گرسنگی جهانی غذا منتشر کرده است، از سال ۱۹۹۲ میلادی تا سال ۲۰۱۹ این شاخص از ۱۷٫۵ به ۷٫۹ کاهش پیدا کرده است و این نشان دهنده پیشرفت قابل توجه کشور در بهبود وضعیت گرسنگی است.

وی ادامه داد: کمتر از یک سوم غذای کشور در حوزه صنعت غذای کشور، فرآوری می شود و بیش از ۲ سوم به صورت مصارف تازه خوری یا سایر به بهره برداری می رسد و استفاده می شود.

صادقی نیارکی با اشاره به اینکه اسید ترانس در روغن نباتی بالای ۱۰درصد بوده است ، گفت:امروزه با فعالیت ها و پیشرفت های انجام شده به کمتراز ۲درصد کاهش پیدا کرده و در برنامه آینده صنعت ، زیرو ترانس دنبال می شود.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو وسازمان ملی استاندارد بازنگری در مصرف شکر، روغن و نمک داشته است گفت:صنعت غذای کشور بیشترین همکاری را در انطباق با استانداردهای جدید داشته است.

صادقی نیارکی با اشاره به اینکه حدود ۳ میلیارد دلار صادرات صنعت غذایی انجام می شود گفت: این رقم قابل توجهی در صادرات غیر نفتی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از لحاظ وزنی در سال ۱۳۹۷، ۱٫۷ درصد از صادرات غیرنفتی مربوط به صنعت غذا و آشامیدنی بوده است اما از لحاظ ارزشی حدود ۸ درصد صادرات غیرنفتی متعلق است به صنعت غذا و این به معنا است که صنعت غذ تا انتهای زنجیره کامل شده و خودرا با اصول نوین بازار یابی منطبق کرده است.

نیارکی بیان کرد: این جز افتخارات ماست که بتوانیم جامعه سالم داشته باشیم و غذاهای فرا سودمند و توسعه صادرات و تثبیت اشتغال صنعتی داشته باشیم .

وی گفت:ما خود را در راستای شعار جهانی روز غذا متعهد می‌دانیم و آماده همکاری و برگزاری نشست‌های مشترک برای این مهم هستیم.

سرویس خبری: صنعت غذا

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *