اهم اخبار

سرکه فراسودمند زرشک برای پاک‌سازی کبد و کاهش قند ثبت اختراع شد

بدون دیدگاه

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی از ثبت اختراع سرکه فراسودمند زرشک در این مجموعه،‌ با خاصیت کاهش پروفایل لیپیدی خبر داد که باعث کاهش سطح قند، چربی و فشار خون بالا و در نهایت پاک سازی کبد می شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، از روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، سیدمحمدحسین سیدکاشی گفت: سرکه فراسودمند زرشک یک محصول نوآورانه است که برای اولین بار توسط عضو گروه پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ثبت اختراع شد.

وی با اشاره به ثبت اختراع سرکه فراسودمند زرشک گفت: فراوری میوه دارای مزیت‌های بسیاری است و می‌تواند به افزایش ماندگاری، حفظ ارزش غذایی و ایجاد ارزش افزوده زرشک کمک شایان توجهی کند.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تاکید کرد: سرکه زرشک یک محصول نوآورانه است که برای اولین بار توسط ساره حسینی عضو گروه پژوهشی واحد در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با روش های کاملا علمی با هدف حفظ حداکثر ترکیبات تغذیه ای زرشک تولید شده است.

سیدکاشی بیان کرد: تولید محصولات فراسودمند با فرآوری محصولات درجه دو و سه که عمدتا برای عرضه خام به بازار مناسب نیستند، در ایجاد ارزش افزوده محصول و در صورت ورود به صنعت در اشتغال زایی و کاهش بیکاری موثر است.

وی اظهار داشت: با وجود اینکه کیفیت ظاهری زرشک مورد استفاده در تولید این محصول به گونه‌ای است که نمی‌توان آن را مستقیم به بازار عرضه کرد، اما این محصول ویژگی‌ های تغذیه ای لازم برای تولید سرکه فراسودمند را دارد.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: در تولید سرکه از زرشک، ترکیبات ارزشمند موجود در میوه زرشک حفظ شده و از بین نمی‌رود؛ در حالی که اغلب در سایر فرآوری های مربوط به استحصال فرآورده‌ ها در محصولات گیاهی و دارویی، بسیاری از ریزمغذی‌های موجود در میوه از بین می‌رود.

مخترع سرکه فراسودمند زرشک گفت: سرکه زرشک باعث کاهش سطح قند خون، کمک به بهبود دیابت، بهبود اختلالات قلبی عروقی، کاهش عفونت های میکروبی، کاهش فشار خون بالا، کاهش چربی خون، کاهش وزن و کاهش رسوبات چربی انباشته شده در کبد و در نهایت پاک سازی کبد می شود.

حسینی یادآور شد: علاوه بر آن به دلیل وجود ترکیبات آنتی اکسیدانی و ترکیبات موثره زرشک در سرکه حاصل از این میوه، مصرف آن از التهاب کبد نیز جلوگیری می کند و سبب پاکسازی کبد از سمومی می شود که مانع از عملکرد طبیعی آن می شود. این محصول همچنین به درمان کبد چرب ساده یا استئاتوز کبدی کمک می کند.

وی افزود: مصرف روزانه سرکه فراسودمند زرشک در مقادیر ۱۰-۳۰ میلی لیتر که تقریبا معادل۲-۶ قاشق غذاخوری است، در کاهش وزن و بهبود هضم مواد غذایی در بدن موثر است .

زرشک گیاهی منحصر به فرد و جزو محصولات استراتژیک و انحصاری خراسان جنوبی است که به یاقوت سرخ مشهور است. این محصول سرشار از ترکیبات زیست فعال مانند فلاونوئیدها، آﻧﺘﻮﺳﯿﺎﻧﯿﻦ ها، آلکالوئیدها به ویژه بربرین، تانن ها، استرول ها ، تری ترپن ها ، ویتامین ها، اسید کلروژنیک و اسید کافئیک است.

میوه زرشک پس از برداشت به دلیل از دست دادن رطوبت، بافت آسیب پذیر، آسیب ‌های مکانیکی و پوسیدگی‌های قارچی دارای ماندگاری کمی است.

حدود ۳۰ درصد از میوه های آسیب دیده زرشک که در اثر حمل و نقل و انبار داری کیفیت ظاهری خود را از دست می دهند، به عنوان ضایعات دور ریخته می شود. این در حالی است که این میوه ها از نظر ترکیبات غذایی و دارویی غنی هستند و با تبدیل آن به سرکه از هدر رفت این سرمایه ارزشمند جلوگیری می شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *