اهم اخبار

سطح زیرکشت برنج به ۷۰۰ هزارهکتار می‌رسد

بدون دیدگاه

مجری طرح خودکفایی برنج گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که سطح زیرکشت برنج به ۷۰۰ هزارهکتار برسد که از این سطح ۲.۵ میلیون تن برنج تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سهراب سهرابی گفت: بنابر آمار تاکنون حدود ۲۳۰ هزارهکتار برنج در استان‌های گیلان و مازندران کشت شده است.

او با بیان اینکه عملیات کشت نشا در استان‌های مازندران و گیلان آغاز شده است، افزود: در سایر استان‌ها هم عملیات کشت نشا ادامه خواهد یافت.

سهرابی متوسط عملکرد شلتوک در هکتار را ۵ تن اعلام کرد و گفت: طی یک برنامه ۵ ساله هدف گذاری کرده ایم که عملکرد شلتوک در هکتار را به ۷ تن در هکتار افزایش دهیم.

مجری طرح خودکفایی برنج ادامه داد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته امسال سطح زیرکشت برنج  به ۷۰۰ هزارهکتار می‌رسد که از این میزان ۴.۲ میلیون تن شلتوک و ۲.۵ میلیون تن برنج سفید تولید می‌شود.

او با اشاره به اقدامات حمایتی از کشاورزان شالیکاران افزود: در راستای حمایت از تولید برنج بذور اصلاح شده تهیه و تدارک و در بین کشاورزان بخش اعظم آن توزیع شده و کماکان در هفته‌های آتی توزیع می‌شود. همچنین توزیع کود‌های شیمیایی، توسعه کشت مکانیزه، بانک نشا و مدیریت مبارزه با آفات و علف‌های هرز و خدمات مشاوره‌ای از جمله اقدامات حمایتی از شالیکاران است.

سهرابی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی و سند امنیت غذایی، خودکفایی برنج در برنامه کوتاه مدت دنبال نمی‌کنیم.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *