صادرات عسل صفر شد/دو تکه شدن بخش تولید با تعلیق اجرای قانون انتزاع

۲ دیدگاه

مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور با بیان اینکه صادرات عسل در سال جاری صفر شده است، گفت: تعلیق قانون انتزاع هم که باعث دو تکه شدن سیاست‌های بخش تولید کشاورزی شده، وضعیت صادراتی را تحت فشار قرار داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌امروز بهزاد بانکی‌پور مدیرعامل صندوق زنبور‌داری کشور در نشست خبری در وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که وضعیت صادرات عسل چگونه است، گفت: امسال صادرات عسل صفر شده است. پیش از این تا ۵ هزار تن عسل به کشورهای دیگر که ۷۵ درصد آن برای ترکیه بود صادر می‌شد و سال گذشته هم حدود یک‌هزار و ۵۰۰ تن عسل صادر شد، اما امسال این صادرات به صفر رسیده است. 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تعلیق قانون انتزاع و انتقال سیاست‌های صادراتی به وزارت صمت در این مسئله تأثیر داشته است، گفت: به اعتقاد من از زمانی که سیاست‌های صادراتی به وزارت صمت منتقل شده، سیاست‌های بخش تولید کشاورزی دوتکه شده است. ما بخش تولید را مدیریت می‌کنیم، اما به فرایندهای پس از آن دسترسی نداریم و در بسیاری از موارد این برای بخش کشاورزی آسیب می‌زند.

بانکی‌پور به نمونه‌ای در این زمینه اشاره کرد و گفت: مثلا رویال چینی به قیمت ۵۰۰ هزار تومان وارد کشور می‌شود، در حالی که ژل بسیار کیفی و مؤثر ایران هم در داخل وجود دارد. از سویی آنها تولیدکنندگان داخل را اجبار می‌کنند که حتماً ژل رویال ایرانی را هم به همین قیمت ۵۰۰ هزار تومان بفروشند، اما واقعیت این است که ژل رویال ایرانی کیفیت بسیار بالایی دارد و ماده مؤثره آن چندین برابر مشابه چینی است. تقاضای ما این است که قیمت‌گذاری درستی برای محصول ایرانی انجام بدهند و اجازه دهند خود مصرف‌کننده تصمیم بگیرد که آیا نوع چینی و یا نوع ایرانی خریداری کند. 

بانکی‌پور در توضیح ژل رویال گفت:‌ این ماده بسیار ارزشمند و دارویی است و سیستم ایمنی بدن را بسیار تقویت می‌کند و در شرایط بحران کرونا می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد. 

مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور با بیان اینکه سیاستگذاری‌ها و قیمت‌گذاری‌های فعلی وزارت صمت به نفع واردکننده است، گفت: متأسفانه با معلق کردن قانون انتزاع، زنجیره تولید منقطع شده است؛ یعنی بخشی از این زنجیره که مربوط به تولید می‌شود، دراختیار وزارت جهاد کشاورزی است و زنجیره‌های بعدی دراختیار ما نیست.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس به دلایل دیگر صفر شدن صادرات عسل ایران اشاره کرد و گفت: ۷۵ درصد عسل ایران به ترکیه صادر می‌شد که آنها به خاطر حمایت از تولید داخل، واردات از ایران را ممنوع کردند. نکته بعدی اینکه صادرات یک زنجیره است و بسته‌بندی، بازاریابی هم در آن نقش دارد، اما مهمترین مشکل ما در صادرات این است که به استاندارد ان‌آرپی (باقی‌مانده‌های دارویی و مواد مضر) را نداریم و در یکی دو ماه گذشته سازمان دامپزشکی آن را در دستورکار قرار داده است. 

وی افزود: مشکلات دیگری هم وجود دارد، مثلاً محدودیت‌های بانکی در انتقال ارز، کمرنگ شدن مراودات اقتصادی و بسته‌بندی نامناسب از دیگر موارد محدودکننده صادرات بوده است. 

بانکی‌پور گفت: ضمن اینکه وزارت امور خارجه باید در مورد بازاریابی و ایجاد بازارهای جدید تلاش بیشتری کند. 

مدیرعامل صندوق زنبور‌داری کشور اشاره‌ای هم به تفاهم‌نامه با آفریقایی جنوبی کرد که قرار شد ایران در آن منطقه زنبورداری آنها را توسعه بخشد و آنها هم به حذف تعرفه به واردات از ایران کمک بیشتری کنند. 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که نتیجه این تفاهم‌نامه به کجا رسیده است، گفت: شرکت مشترکی در آفریقا تشکیل شده و قرار بود آقای رئیس‌جمهور آخر فروردین به آنجا سفر کند که به دلیل مسائل شیوع کرونا این سفر لغو شد. 

بانکی‌پور تأکید کرد که آفریقای جنوبی سالانه ۵ هزار تن واردات عسل دارد که انجام واردات آنها از ایران به صنعت زنبورداری کشور ما کمک بیشتری خواهد کرد. 

مدیرعامل صندوق زنبور‌داری کشور همچنین به تفاهم‌نامه حمایت از زنبورداری با سازمان جنگلها برای ورود زنبورداران به مراتع و نیز تشکیل اولین شتاب‌دهنده‌ها برای توسعه شرکت‌های نوآور در صنعت زنبورداری اشاره کرد.

در ادامه این نشست، مشیر غفاری مجری طرح ملی توسعه زنبورداری کشور هم به لزوم بازاریابی و دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تأکید کرد و گفت: باید بازارهای جدیدی برای این محصول فراهم شود. 

وی همچنین به ظرفیت ۵ هزار تنی عسل در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه صادرات ما به عراق و اربیل و دیگر کشورها متوقف شده است که با فعال‌سازی آنها می‌توان به این صنعت کمک کرد. 

وی گفت:‌امکان صادرات ۵۲ نوع عسل در کشور وجود دارد، اما همچنان از ارزآوری آن برای کشور بی‌بهره هستیم. 

غفاری به سرانه مصرف ۱٫۳ کیلوگرمی عسل در کشور اشاره کرد و گفت:‌ما اکنون به دنبال صادرات فرآوری‌های این محصول هستیم. محصولی به نام میلی‌تین از زهر زنبورعسل استخراج می‌شود که ارزش فرآوری چندین برابری دارد، به طوری که زهر زنبور که ۱۲ دلار به فروش می‌رفت، هر گرم میلی‌تین ۱۰۰ هزار دلار ارزش دارد.

مجری طرح ملی توسعه زنبورداری کشور همچنین گفت:‌ استانداردسازی عسل اجباری شده است و نیز قرار است با تفاهم‌نامه‌ای که با دانشگاه شهید بهشتی داریم، از عرضه محصولات تقلبی در بازار جلوگیری شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که روند تولید عسل در سال‌های گذشته چگونه بوده است، گفت:‌در سال‌های ۹۷ و ۹۸ افزایش تولید بوده به طوری که کلونی‌ها ۲۶ درصد، زنبورستان‌ها ۱۵ درصد و تولید عسل هم با ۲۴ درصد افزایش به ۱۱۲ هزار تن رسیده است. 

وی با تأکید بر اینکه این میزان تولید کافی نیست، گفت: در حال حاضر عملکرد در هر واحد کندو ۱۱ کیلوگرم است که باید تحقیقات روی افزایش تولید بیشتر کار کند و روی ملکه زنبورعسل ایرانی باید بیشتر تحقیق کنند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

بعدی

نوشته های مرتبط

2 نظر برای این مطلب

  1. نعمتی says:

    خوب، این مشکلات و موانعی که خودتان برای صادرات عسل ذکر کردید، کدامش به وزارت صمت مربوط است که ادعا می‌کنید قانون انتزاع باعث آن شده؟؟؟

  2. نعمتی says:

    در کدام کشور دنیا مسوولیت مدیریت صادرات به وزارت کشاورز سپرده شده؟؟ چرا به صراحت نمیگویید چه کسی از شما میخواهد این اظهار نظرها را بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *