اهم اخبار

ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی کشور پایین است

بدون دیدگاه

مشاور مکانیزاسیون وزیر جهاد کشاورزی گفت: علی رغم اینکه کشاورزی ۱۸ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است اما سهم کشاورزی از شرکت‌های دانش بنیان چهار درصد است که این یعنی ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی پایین است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا، داوود قنبریان در مراسم آغازین پانزدهمین کنگره ملی و اولین کنگره بین‌المللی مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی که در دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد؛ با بیان اینکه از اواخر سال گذشته دو اقدام مهم در حوزه مکانیزاسیون و صنایع تبدیلی به اجرا در آمده است؛ گفت: اقدام اول ارتقا جایگاه مرکز توسعه مکانیزاسیون است که سال‌ها به شکل کاملا غلط و غیرحرفه‌ای اداره می‌شد و اقدام مهم دیگر انتقال مرکز آزمون ماشین‌های کشاورزی به موسسه تحقیقات فنی و مهندسی است.

قنبریان افزود: در راستای استفاده از فرصت‌ها یک پروژه بزرگ دیگر هم تابستان امسال با همکاری بخش خصوصی، تولید کنندگان و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی مرکز توسعه مکانیزاسیون با عنوان طرح حاکمیتی ارزیابی تلفات دانه گندم در کمباین های کاه جمع کن و مقایسه آن با کمباین‌های استاندارد به اجرا درآمد تا وزارت کشاورزی بداند درباره این کمباین‌ها به سیاست‌های حمایتی ادامه بدهد یا خیر؟ این نتیجه تا دو هفته آینده اعلام و براساس آن تصمیم گرفته می‌شود.

وی با اشاره به تهیه سند تحول مکانیزاسیون و صنایع غذایی، خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه کشاورزی ۱۸ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است اما سهم کشاورزی از شرکت‌های دانش بنیان چهار درصد است که این یعنی ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی پایین است و ضرورت همکاری بین دانشگاه و موسسات تحقیقاتی و جهاد کشاورزی را می‌طلبد.

این مسئول تصریح کرد: توجه به مکانیزاسیون باغات و کشت گیاه دارویی، کشاورزی با آب دریا، استفاده از پهپاد، کشاورزی در بیابان  و نانو تکنولوژی در کشاورزی از موضوعات پیشنهادی است که می‌توان در کشور به آن پرداخت.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایسنا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *