اهم اخبار

عصاره گوجه فرنگی، سلول‌های بدخیم سرطان معده را سرکوب می‌کند

بدون دیدگاه

نتایج یک مطالعه جدید در ایتالیا نشان داده که عصاره گوجه فرنگی می‌تواند از رشد سلول‌های سرطانی در معده جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از هلث سایت، گوجه فرنگی منبع غنی از لیکوپن و آنتی اکسیدان با انواع مزایای سلامت، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان است.

نتایج مطالعه اخیر در ایتالیا نشان داده که عصاره گوجه فرنگی برای سرکوب پیشروی و سلول سازی سلول‌های بدخیم سرطان معده مفید است و راه را برای درمان‌های جدید برای این بیماری کشنده هموار می‌کند.

دانیلا بارون، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات سرطان شناسی مرکولیانو ایتالیا، در این باره می‌گوید: به نظر می‌رسد اثر ضدتوموری گوجه فرنگی با لیکوپن ارتباطی ندارد. پس از تجزیه و تحلیل عصاره‌های گوجه فرنگی از نظر توانایی آن‌ها در مقابله با رده‌های سلولی سرطان معده، محققان دریافتند که عصاره انواع گوجه فرنگی قادر به مهار رشد سلول‌های بدخیم است.

طبق نتایج، این عصاره توانایی حرکت و پیشروی سلول‌های سرطانی در معده را مهار می‌کند، همچنین چرخه سلولی را از طریق تنظیم پروتئین‌های خانواده رتینوبلاستوما و مهارکننده‌های خاص چرخه سلولی متوقف می‌کند و در نهایت باعث مرگ سلول سرطانی در اثر آپوپتوز می‌شود.

سرطان معده که چهارمین نوع شایع سرطان در جهان است، نوعی سرطان است که از معده شروع می شود و در سراسر بدن پخش شده و با عوامل ژنتیکی، عفونت هلیکوباکتر پیلوری (عفونت باکتریایی که باعث التهاب معده، بیماری زخم معده و انواع خاصی از سرطان معده می‌شود) مرتبط است.

عادات غذایی نامناسب مثل مصرف غذا‌های دودی و شور هم در این زمینه تاثیرگذار هستند.

برخی از علائم و نشانه‌ها شامل؛ مشکلات بلع، احساس نفخ بعد از غذا خوردن، احساس سیری بعد از خوردن وعده‌های غذایی کوچک، کاهش وزن ناخواسته، سوء هاضمه، معده درد، حالت تهوع و استفراغ، سوزش سردل ؛ ممکن است نشانه های سرطان معده باشد.

سرویس خبری: تغذیه و سلامت

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *