اهم اخبار

علیزاده: دولت موظف به تعریف الگوی کشت است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در کمیسیون کشاورزی دولت را موظف کردیم که قبل از موعد فصل کشت آینده، الگوی کشت را تعریف کند. همچنین به دنبال این هستیم که پشتیبانی دولتی برای برخی از محصولات کشاورزی غیرضرور آب بر، وجود نداشته باشد و حتی در صورت لزوم از آن ها عوارض گرفته شود. 

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا؛ علی اکبر علیزاده برمی درباره راهکارهای مقابله با تنش آبی در کشور گفت: تنش آبی بحثی است که آرام آرام شروع شد و در زمان خودش معالجه نشد و الان شاهد وضعیت کنونی آب در کشور هستیم.

وی توضیح داد: هیچگاه در کشور الگوی مصرف آب اصلاح نشد و الگوی کشت هم به درستی تعریف نشد مثلا در مناطقی که با کمبود آب مواجه ایم، جالیز کاشته و یا صنایع آب بر در منطقه خشک احداث شده است؛ این مشکلات برای امروز و دیروز نیست.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره اقدامات کمیسیون کشاورزی گفت: ما در کمیسیون کشاورزی دولت را موظف کردیم که قبل از موعد فصل کشت آینده، الگوی کشت را تعریف کند. همچنین به دنبال این هستیم که پشتیبانی دولتی برای برخی از محصولات کشاورزی غیرضرور آب بر، وجود نداشته باشد و حتی در صورت لزوم از آن ها عوارض گرفته شود. در مقابل برای کشت محصولات اساسی زراعی همچون گندم، جو و ذرت مشوق هایی در نظر گرفته تا الگوی کشت کم کم در کشور جا بیفتد.

علیزاده ادامه داد: همچنین قیمت گذاری محصولات کشاورزی به بهترین نحو انجام شود تا آرام آرام کشاورزی به سمت محصولات کم آب بر و بسیار لازم و اساسی رود.

وی همچنین با بیان اینکه بالاترین میزان مصرف آب مربوط به کشاورزی است، گفت: باید تلاش کنیم که این میزان مصرف به گونه ای کم شود که تولید محصولات کشاورزی با کم شدن مصرف آب، افزایش پیدا کند. در چنین شرایطی آب برای شرب داده می شود.

سرویس خبری: مجلس و دولت

منبع: ایسنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.