اهم اخبار

فقط ۱۸ میلیون هکتار از اراضی کشور قابل کشت است

بدون دیدگاه

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: همه خاک کشور قابل کشت نیست و تنها ۱۸ میلیون هکتار زمین قابل کشت موجود است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ رضا افلاطونی گفت: مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی کشور با فراجا در دو مورد وجه اشتراک دارد، یکی اینکه هر دو مجموعه وظیفه حفاظت را برعهده دارند، فراجا حافظ مرز و بوم کشور و سازمان امور اراضی حافظ آب و خاک کشور است؛ از این رو همه ما در جهت حفظ زیست‌بوم تلاش می‌کنیم.

او افزود: دومین مورد اشتراک دو مجموعه ایجاد امنیت است، فراجا امنیت کشوری و ما امنیت غذایی را تأمین می‌کنیم تا بتوانیم آسایش و آرامش‌ را برای نسل‌های آینده تأمین و تضمین کنیم.

افلاطونی ادامه داد: از زمان گذشته ارکان جامعه خود را موظف به حفاظت از آب و خاک و مرز و بوم مملکت دانسته‌اند، همه مردم باید حافظان آب و خاک باشند؛ در اصل ۵۰ قانون اساسی آمده است همگان یعنی حتی مردم باید حافظ محیط زیست باشند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور افزود: برای خود و آیندگان باید تلاش کنیم و منابع کشور را حفظ کنیم، خاک یک منبع منحصر به فرد است که تخریب آن غیرقابل جبران است، همه خاک کشور قابل کشت نیست و نمی‌شود در آن کشاورزی کرد؛ فقط ۱۸ میلیون هکتار یعنی ۱۱ درصد زمین قابل کشت موجود است پس باید با تمام توان آن را حفظ کنیم.

او افزود: از نظر شرعی و قانونی مسئولیم و این یک مسئولیت بین‌نسلی است، پس باید تلاش کنیم تا شرمنده آیندگان نباشیم؛ اهمیت حفظ خاک را باید سرلوحه کارمان قرار دهیم.

افلاطونی گفت: فلسفه وجودی یگان حفاظت صیانت از اراضی کشاورزی است، شما فرماندهان نماینده‌ فراجا و وزیر جهاد کشاورزی در استان خود هستید، انتظار داریم تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر، مجری و برنامه‌ریز باشید، برنامه‌های خود را در راستای سیاست‌های سازمانی ابلاغ و نظارت کنید.

او ادامه داد: باید تعامل دوجانبه بین فرماندهان یگان حفاظت و مدیران استانی و شهرستانی برقرار باشد و تمام ارکان مجموعه جهاد کشاورزی را در خدمت خود بگیرید. موضوع سامانه‌ها و استفاده از فناوری‌های روز دنیا باید به طور جدی پیگیری شود.

افلاطونی بر استفاده از ظرفیت مردمی، شوراها، دهیاران و کشاورزان و همچنین ظرفیت نیروها و تشکل‌هایی مثل بسیج و مشارکت‌های مردمی تاکید کرد.

او گفت: تجهیزات به مقدار کافی به یگان استان‌ها ارسال شده و به‌زودی دست‌افزارها نیز در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *