اهم اخبار

قیمت هر کیلوگرم قارچ تا ۸ هزار تومان کاهش یافت/ هشدار درباره خرید از کنار خیابان

بدون دیدگاه

رئیس انجمن  پرورش دهندگان قارچ خوراکی با بیان اینکه قارچ بر اساس تورم افزایش نیافته است گفت: هر کیلوگرم قارچ در برخی از نقاط کشور از جمله تهران ۸ هزار تومان و کمتر از هزینه های تولید به فروش می‌رسد که این امر باعث ضرر تولید کنندگان شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم مهدی رجبی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی امروز در نشست خبری اظهار کرد: ۱۱ میلیون تن قارچ در دنیا تولید می‌شود که ایران با تولید ۱۸۰ هزار تن از این محصول، در رتبه هفتم بزرگ ترین تولید کننده قارچ قرار دارد.

وی با بیان اینکه روزانه حدود ۵۰۰ تن قارچ در کشور تولید می‌شود که ۲۵ تا ۲۶ درصد در استان تهران است  افزود: حدود ۲ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در کشور داریم که این تعداد بیش از ۸۰ درصد آنها با مجوز لازم از مراجع ذیصلاح به فعالیت خود ادامه می دهند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی  با بیان اینکه به دنبال ساماندهی تولید و عرضه قارچ در کشور هستیم اظهار داشت:  این امر از طریق صندوق حمایت از تولید قارچ انجام می شود  و با توسعه صنایع تبدیلی می توان به صورت تضمینی محصولات تولیدکنندگان را خریداری کرد.

ایرانیان سالانه۱٫۸ کیلوگرم قارچ می‌خورند

ویاظهار داشت: سرانه مصرف قارچ در کشور ۱٫۸ کیلوگرم در سال است که این رقم در تهران به ۲٫۲ کیلوگرم  می رسد؛ اما سرانه مصرف این محصول در برخی استان‌ها به ۱۸۰ گرم می رسد و در برخی از آنها نیز مصرفی ندارد.

رجبی گفت: مصرف قارچ در برخی کشورهای دنیا بیش از دو برابر  کشورمان است که با فرهنگ سازی های انجام شده  به دنبال افزایش سرانه مصرف این محصول در کشور هستیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به اینکه میز توسعه صادرات قارچ در دستور کار قرار دارد گفت: سازمان توسعه تجارت ایران در این ارتباط همراهی داشته است تا بتوانیم قارچ خود را به کشورهای دیگر نیز صادرات کنیم.

صادرات قارچ ایران به عربستان

رجبی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر قارچ ایران به کشورهای کویت، امارات، عراق، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، عمان،  عربستان (به طور غیرمستقیم) و قطر صادر می‌شود.

وی اظهار داشت: یکی از مشکلات صادرات قارچ کشور، صادرات فصلی این محصول است به طوری که در فصل گرما با توجه به فساد پذیر بودن این محصول امکان صادرات نداریم و کشور های مصرف کننده عربی نیز از مصرف این محصول  در فصل گرما خودداری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فروش قارچ در بازار داخلی نیز در برخی فصول افت شدید دارد  گفت: در ماه رمضان و ماه محرم و صفر مصرف قارچ به شدت کاهش می یابد که برای رفع این مشکل و فصلی بودن صادارت قارچ تازه خوری به دنبال توسعه صنایع تبدیلی و صادرات آن به دیگر نقاط دنیا هستیم.

امکان نظارت بهداشتی بر فعالیت واحد های غیررسمی وجود ندارد

رجبی اظهار داشت: با توجه به اینکه قارچ در کشور به صورت ارگانیک تولید می شود و حتی برخی از واحدهای تولیدی نیز توانستند نشان ارگانی دریافت کنند، می توان صادرات خود را به کشورهای بیشتری از جمله کشورهای اروپایی صادر کرد.

وی با بیان اینکه  بسیاری از واحدهای تولید قارچ در کشور  به صورت غیر رسمی ایجاد شده اند گفت:  امکان نظارت های بهداشتی بر روی آنها وجود ندارد و باید در این خصوص تجدیدنظر صورت گیرد و تحت نظارت انجمن و سایر دستگاه‌های ذی ربط قرار گیرد.

خوردن قارچ کنار خیابانی بسیار خطرناک است

وی با بیان اینکه مردم قارچ را حتما  از فروشگاه های معتبر خریداری کنند گفت: در مواردی مشاهده می‌شود این محصول در کنار خیابان به فروش می شود که این امر می‌تواند مشکلات جدی در مصرف کنندگان به همراه داشته باشد به طوری که در سال گذشته نیز به دلیل فروش قارچ در مراکز غیر مجاز و در کنار خیابان، شاهد آن بودیم که تعدای از افراد جان خود را از دست دادند.

این مقام مسئول اظهار داشت: خرید از مراکز غیر مجاز و در کنار خیابان بسیار برای مصرف کنندگان خطرناک است و مردم این محصول را حتما از فروشگاه موجود در سطح شهر خریداری کنند.

وی اظهار داشت که قارچی خوراکی که در واحد های پرورشی تولید  می‌شود ممکن نیست که سمی باشد و حتی در صورتی که این قارچ مدت طولانی باقی بمانند و تاریخ مصرف آنها بگذرد سمی نمیشوند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: هزینه تولید قارچ در کشور متفاوت است و با توجه به نوع واحد تولید و تجهیزات آن تا ۱۰ درصد متفاوت می شود؛ به دنبال آن هستیم که نرخ واحد برای قارچ در کشور تعیین کنیم تا از ضرر و زیان واحدهای کوچک تر جلوگیری به عمل آید و اشتغال آنها پایدار بماند.

قیمت ۸ هزار تومانی قارچ

وی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت فروش هر کیلو گرم قارچ در خرده فروشی ها 13 هزار و ۵۰۰ تومان است هر چند که قیمت این محصول در برخی استان ها حتی در تهران،۸ هزار تومان نیز فروخته می‌شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی در ارتباط با سرد بودن بیش از اندازه طبیعی قارچ  و  انتقاداتی که در طب سنتی به آن وارد می شود گفت: در طب سنتی نیز اتفاق نظر درباره نهی از مصرف این محصول وجود ندارد و تا به امروز مستندات علمی در این خصوص ارائه نشده است.

وی افزود: این محصول در کشورهای مختلف مصرف می شود و در خصوص مشکل دار بودن آن برای سلامت افراد چیزی ارائه نشده است و این محصول با داشتن تمام  ویتامین‌های گروه ب به عنوان محصولی مفید برای سلامت افراد شناخته می شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *