اهم اخبار

لاریجانی در همایش روز ملی صنعت و معدن استان قم: رفتار بانک‌ها با صنعتگران دوستانه باشد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید فضای تنفسی برای صنعتگران ایجاد شود، تاکید کرد: رفتار بانک‌ها با صنعتگران باید رفاقت‌آمیز باشد.

علی لاریجانی

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی شب گذشته در همایش روز ملی صنعت و معدن استان قم گفت: امیدوارم با همت و کمک‌های تمامی بخش‌ها، شرایط اقتصادی کشور در آینده بهتر از وضعیت فعلی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات تولیدکنندگان درخصوص مشکلاتشان گفت: نکات خوبی از سوی فعالان اقتصادی بیان شد که باید مشکلات بخش تولید دستته بندی شود و مرحله به مرحله مورد رسیدگی و در این رابطه راه حل ارائه شود.

لاریجانی افزود: کشور در دوره گذار قرار دارد و از شرایط نسبتا سخت در حال عبور است، البته بنا نیست امکاناتی که فراهم شده به صنعتگران داخلی ارائه نشود، بلکه تلاش ها برای رونق تولید داخلی بوده است. روی هم رفته شرایط به سمت بهبود در حال حرکت است هر چند شیطنت هایی از سوی دشمنان وجود دارد.

به گفته وی، برخی از مشکلات اقتصادی مربوط به سازوکار درونی است و به بحث‌های بیرونی ارتباطی ندارد. به طور مثال در شرایط رکودی نباید سخت گیری‌های مالیاتی وجود داشته باشد. البته در این رابطه با وزیر اقتصاد صحبت کردم که البته وی نیز مسائلی بیان می کرد، اما باید فضای تنفسی برای صنعتگران ایجاد کرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه رفتار بانک ها نسبت به صنعتگران باید رفاقت آمیز باشد، گفت: اینکه نرخ سود را پایین بیاورند اما ۱۰ درصد از پول را بلوکه کنند خیلی مشکلات را حل نمی کند. زیرا بلوکه کردن حساب ها روش نادرستی است که باید جلوی آن گرفته شود. البته باید این مسائل در برنامه ششم توسعه حل شود.

وی تصریح کرد: برخی قوانین خوب مصوب شده اما اجرای آنها صحیح نبوده است، بنابراین باید نظارت‌ها بیشتر شود. البته مجلس جدید علاقه مند است تا کمبودها و مشکلات را حل کند و در این رابطه کمیسیون های مجلس نظارت خواهند داشت. از این روقبل از ورود به بررسی برنامه ششم توسعه باید خانه صنعت و معدن، وزارت صنعت و اتاق بازرگانی پیشنهادات خود را ارائه دهند.

لاریجانی ادامه داد: فکر می کنم از روز یکشنبه با ارائه لایحه درخصوص برنامه ششم توسعه، بررسی برنامه ششم در کمیسیون های تخصصی مجلس آغاز خواهد شد. باید از فرصت ها برای تغییر شرایط و رونق اقتصادی در بخش تولید استفاده کرد تا مشکل بیکاری حل شود.

وی اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه باید مشکلات حل و نظارت‌ها قوی تر شود و اگر پیشنهادات موثرتری ارائه شود مجلس از آنها استقبال می کند، زیرا مجلس در این دوره علاقه به تمرکز روی موضوعات اقتصادی و تولید دارد.

لاریجانی در ادامه خطاب به صنعتگران گفت: در مقابل مشکلات بخش تولید خسته نشوید و با روحیه حرکت کنید و این یک تعارف نیست، بلکه مجموعه شرایط بهبود وضعیت فراهم است، بنابراین باید از فضا و زمان برای رونق تولید استفاده کرد و مجلس نیز حمایت‌های لازم را برای رفع مشکلات انجام خواهد داد.

نماینده قم با بیان اینکه در قم ظرفیت‌های خوبی برای جهش اقتصادی وجود دارد، از توجهات استاندار و آقای امیرآبادی فراهانی برای پیگیری حل مشکلات تشکر کرد و گفت: نزدیک بودن استان قم به تهران یک مزیت است پس باید با رفع مشکلات زمینه سرمایه گذاری بیشتر در استان قم فراهم شود.

وی ادامه داد: به مدیران استان توصیه می‌کنم زمینه های سرمایه گذاری در استان قم را فراهم کنید. در چند مورد که پیگیری کردم به دلیل مشکلات، سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری منصرف شده‌اند که اگر این کار تداوم یابد سرمایه گذاران به دیگر استان‌ها می‌روند بنابراین مدیران استانی باید با آغوشی باز از سرمایه گذاران استقبال و حمایت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: البته باید پذیرفت برخی مقررات اضافی وجود دارد که اصطلاحاً برای کار نکردن خوب است. بنابراین مدیران باید مشکلات را حل کنند تا سرمایه گذاری در قم رشد یابد و شرایط بهبود یابد. مدیران استانی قم در رقابت با سایر استان ها در جذب سرمایه گذار هستند، البته کارهایی انجام شده و راهنمایی هایی نیز صورت گرفته اما باید دست سرمایه گذاران را گرفت.

لاریجانی یادآور شد: برای استفاده از مزیت‌های قم باید همه مدیران یکدل باشند تا با کمک سرمایه گذاران و تولیدکنندگان شرایط پیشرفت روز به روز بیشتر شود.

به گزارش ایسنا همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه این همایش گفت: در خصوص فعالیت بخش معدن در قانون برنامه پنجم توجهات خاصی صورت گرفته بود و قانون خاص معادن در مجلس تصویب شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تسهیلات خوبی برای کسانی که قصد فعالیت در بخش معدن را دارند فراهم شده است و در حال حاضر با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه ویژه ای روی موضوع اشتغال در استان ها و مخصوصا استان قم ایجاد شده است.

لاریجانی افزود: یکی از زمینه‌ها که می‌تواند در زمینه اشتغال تسهیل ایجاد کند توجه به بخش معدن است. براساس گزارشات معادن خوبی در استان قم شناسایی شده و با توجه به بررسی ها شرایط برای انجام فعالیت و اکتشافات در بخش معدن فراهم شده و این کار لازم باید صورت گیرد.

وی گفت که در قانون برنامه ششم حتماً تسهیلات برای بخش معدن در نظر گرفته خواهد شد تا در کل کشور در بخش توسعه معادن خیز جدی ایجاد شود تا ان شاءالله در تولید نقش داشته باشد.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *