اهم اخبار

لزوم اعتماد به بخش خصوصی در دولت جدید برای تولید و واردات نهاده

بدون دیدگاه

رئیس اتحادیه مرغداران میهن با تاکید بر اینکه عامل پیشرفت در دولت سیزدهم اعتماد به بخش خصوصی بود، اظهار کرد: دولت جدید نیز برای تداوم شرایط فعلی و پویایی در تولید و صادرات باید به بخش خصوصی اعتماد کند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا، یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح شده طی سالیان اخیر انحصار واردات نهاده‌های دامی به کشور است که برخی معتقدند تنها در انحصار تعداد محدودی از شرکت‌ها است و به‌صورت سلیقه‌ای واگذار می‌شود و همین موضوع مشکلات بسیاری را در بازار دام و طیور ایجاد می‌کند، اما به گفته فعالان این حوزه، هیچ انحصاری در واردات وجود ندارد و همین امر در بازار مرغ و تخم مرغ مشهود است که به ثبات رسیده‌ایم به گونه‌ای که هیچ کشوری در دنیا توانایی رقابت با ایران را ندارد.

در دولت سیزدهم برای به ثبات رسیدن بازار تخم مرغ و مرغ، مردمی‌سازی اقتصاد با واگذاری به تشکل‌ها و بخش خصوصی صورت گرفت و اعتماد دولت به بخش خصوصی موجب شد که در بازار به ثبات نسبی برسیم؛ در واقع در راستای اعتماد دولت به بخش خصوصی، مقامات عالی وزارت جهاد کشاورزی توانستند با بخش خصوصی ملاقات و سپس مشکلات خود را مطرح کنند. مداخله دقیق و اثرگذار شرکت‌های دولتی در بازار نیز جزو موارد دیگری است که موجب شد تا سوداگری و سوء استفاده‌های برخی از افرادی که مستعد ایجاد التهاب در بازار بودند کنترل و تامین نهاده به خوبی انجام شود.

بخش خصوصی بازوی اصلی واردات نهاده

طی سالیان گذشته واردات نهاده غالبا توسط بخش خصوصی انجام می‌شد. دولت نیز در تنظیم بازار و واردات نهاده مداخله داشت اما طی دو سال گذشته تفاوت مداخله در بخش بازرگانی با سالیان گذشته، فهم دقیق بازار و بازرگانی است به این معنا که شما می‌دانید برای تامین نیازهای یک بازار باید چه اقداماتی انجام شود و درآینده چه چالش‌هایی ممکن است وجود داشته باشد و به نوعی می‌توانید شرایط را پیش‌بینی کنید.

تبدیل ایران از کشور واردکننده به صادرکننده

ما از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ واردکننده تخم مرغ بودیم، در ابتدای دولت جدید، وزیر اسبق وزارت جهاد کشاورزی(ساداتی نژاد) طی روز اول فعالیت  دستور دادند که تخم مرغ وضعیت بحرانی دارد و باید هر طور شده با واردات وضعیت را از شرایط بحرانی خارج کنیم و بعد روی تولید برنامه ریزی کردند. در سال ۱۴۰۱ ما حدود ۵۴ هزار تن تخم مرغ صادر کردیم و از یک کشور واردکننده به یک کشور صادرکننده تبدیل شدیم. در سال ۱۴۰۲ نیز ۵۴ هزار تن را به ۱۳۷ هزارتن افزایش دادیم که این رقم بسیار بالایی است و ترکیه که در میان کشورهای همسایه رقیب ایران محسوب می‌شد، حالا یک پله از ایران عقب مانده چرا که در دنیا به لحاظ ساختاری، چیزی مشابه واحدهای مدرن تولید تخم مرغ ایران وجود ندارد.

لزوم برون سپاری وظایف به بخش خصوصی برای تدام تولید و صادرات در دولت جدید

حمیدرضاکاشانی- رئیس اتحادیه مرغداران میهن درباره اینکه باید چه اقداماتی انجام شود تا روند تولید و صادرات تخم مرغ در دولت جدید نیز همچون دولت سیزدهم تداوم داشته باشد، اظهار کرد: دولت جدید نیز باید همچون دولت سیزدهم امور را به بخش خصوصی، بخش‌های مربوطه و متولیان صنعت در بخش خصوصی واگذار و برون‌سپاری کند و خود نظارت و هدایت‌گری داشته باشد.

وی افزود: اینکه تولیدکنندگان می‌خواهند که صنعت خود را داشته باشند تا تولیدات خود را افزایش دهند باید مرتفع شود. باید مسیر مشخصی برای آن‌ها جهت مراجعات و امضاهای طلایی و حضور در وزارت‌خانه‌ها مشخص کنند، قطعا با این مشخص کردن مسیر و برون سپاری وظایف به بخش خصوصی امور با سرعت بیشتر و چابک‌تر پیش‌ می‌رود.

کاشانی با تاکید بر اینکه برای تداوم این شرایط باید مسیری که از ابتدای دولت سیزدهم وزیر سابق (ساداتی نژاد) در پیش گرفت ادامه‌دار باشد گفت: اگر دولت جدید نیز به بخش خصوصی، صنایع و تشکل‌ها اعتماد داشته باشد به تولید حداکثری، چابکی و به‌روز بودن می‌رسیم. اگر فعالین اقتصادی به این اطمینان برسند که تمام امور در دست خودشان است و می‌توانند زیر سایه نظارت دولت کار کنند می‌توانند موفقیت‌های بیشتری را برای کشور ایجاد کنند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: ایسنا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *