اهم اخبار

مجری طرح گیاهان دارویی: تحریم‌ها موجب توسعه صنعت گیاهان دارویی شد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مجری طرح گیاهان دارویی گفت: تحریم‌ها باعث شد که شرکت‌های غذایی و دارویی از گیاهان دارویی داخل بیشتر استفاده کنند و این صنعت توسعه بیشتری پیدا کرد به طوری که امسال به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار گیاهان دارویی صادر شد.

حسن زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در پاسخ به این که وضعیت توسعه گیاهان دارویی در کشور چگونه است،‌گفت: تحریم‌ها اثر بسیار خوبی روی توسعه گیاهان دارویی گذاشت چرا که واردات با محدودیت‌هایی انجام شده و به دلیل این شرکت‌ها و کارخانه‌ها به استفاده بیشتر از محصولات داخلی روی آورده‌اند به طوری که کارخانجات فرآوری و همچنین تولید عصاره و اسانس با استفاده از گیاهان دارویی داخل بیشتر فعال شده‌اند.

وی افزود: تأمین ارز هم مشکلاتی وجود داشت، اما منشا خیر و برکت شد و شرکت‌ها واردات کمتری کردند و باعث شد آنها از گیاهان دارویی اخلی بیشتر استفاده کنند.

زینلی در پاسخ به اینکه اقبال به استفاده از گیاهان دارویی در کشور چگونه است،‌گفت: طی سال‌های گذشته فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی در کشور رشد کرده و درخواست‌ها برای استفاده از این محصول هم بیشتر شده است و نسبت به سال‌های گذشته توسعه بیشتری را در بخش گیاهان دارویی شاهد هستیم. 

کشت ۲۵ هزار هکتار گیاه دارویی/ جزئیات تسهیلات 

مجری طرح گیاهان دارویی گفت: امسال ۲۵ هزار هکتار کشت جدید گیاهان دارویی در کشور انجام می‌شود و این به دلیل تقاضا و نیازی است که در بازار احساس می‌شود.

وی گفت: حمایت‌هایی هم از تولیدکنندگان گیاهان دارویی در دو بخش تسهیلات و یارانه‌ای انجام می‌شود.

به گفته این مسؤول، وام‌های ۱۲ تا ۱۴ درصد برای کاشت و تولید، وام‌های ۱۶ درصد برای ایجاد زنجیره ارزش  تبدصنایع تبدیلی و همچنین وام‌های ۱۵ و ۱۸ درصد برای سرمایه‌گذاری در این بخش اختصاص می‌یابد.

مجری طرح گیاهان دارویی میزان تسهیلاتی که برای این بخش داده می‌شود را از یک میلیارد تا ۱۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت:‌ هیچ مشکلی از نظر تسهیلات وجود ندارد و در مقابل طرحی که تولیدکنندگان ارائه می‌دهند تسهیلات ارائه می‌شود.

*صادرات ۵۵۰ میلیون دلار گیاهان دارویی

مجری طرح گیاهان دارویی ارزش صادرات گیاهان دارویی را امسال ۵۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: نسبت به سال گذشته رشد ۵ درصدی داشته اما این رشد در شرایط وجود کرونا و مشکلات صادراتی بوده است که البته ظرفیت‌های زیادی برای صادرات در کشور وجود دارد.

زینلی میزان واردات را هم ۱۸۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت:‌معمولا میزان صادرات سه برابر واردات در بخش گیاهان دارویی است.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *