اهم اخبار

محمدرضا مرتضوی عنوان کرد: حرکت کشور به سمت بهبود امنیت غذایی

۱ دیدگاه
image_pdfimage_print

محمدرضا مرتضوی،رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران عملکرد محمود حجتی در دوران چهار ساله مدیریتش در وزارت جهاد کشاورزی را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش ایلنا، سید محمدرضا مرتضوی با اشاره به عملکرد محمود حجتی در دوران چهار ساله مدیریتش در وزارت جهاد کشاورزی گفت: آمار و ارقام نشان می دهد ما در دوره اول مدیریت حجتی به سمت بهبود امنیت غذایی در کشور حرکت کرده‌ایم، که از نظر من نکته بسیار مهمی است.

وی با اشاره به افزایش ارزش واردات کشور از ۲/۱۳ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۶/۸ میلیارد دلار در سال ۹۵، اظهار داشت: اقلام عمده آن که برای ما حائز اهمیت است، از قبیل گندم، تقریباً ۳ میلیون تن کاهش واردات داشته است، درمورد برنج نیز، در سال۹۲حدود ۲ میلیون تن برنج به کشور وارد شده بود، در صورتی‌که این عدد در سال ۹۵ به ۸۵۰ هزار تن رسید و کمبودی نیز در کشور وجود نداشت.

مرتضوی اقدام وزارت جهادکشاورزی در ارتباط با توقف واردات روغن خام و کنجاله، و جایگزینی واردات دانه‌های روغنی را اقدامی مثبت برای رونق کارخانجات روغنکشی ارزیابی کرد و گفت: کارخانجات روغن‌کشی ما وضعیت بهتری پیدا کرده اند و واردات کنجاله نیز از حدود ۳ میلیون تن به ۷/۱ میلیون تن کاهش پیدا کرد.

رئیس خانه صنعت تهران در ادامه با اشاره به روند مثبت روش‌های به زراعی، اصلاح بذر و حرکت به سمت روش‌های نوین آبیاری و گلخانه‌‌داری در کشور، پیش‌بینی کرد سال آینده  با وجود کاهش سطح زیر کشت گندم، محصول تولیدی کاهش نیابد. این به آن معناست که بازده محصولات کشاورزی در سال ۹۶ خود را بهتر و عیان‌تر نشان خواهد داد، البته شاید کمی برای این اظهارنظر زود باشد زیرا بخشی از کشت ما به صورت دیم است.

وی این تغییرات را رنسانسی در حوزه استفاده از ابزارهای نوین آبیاری توصیف کرد و گفت: به نظر من انقلابی در اصلاح بذر در کشور به وقوع پیوسته زیرا ما میان کشورهای منطقه جزو معدود کشورهایی هستیم که از حدود ۶۰ سال قبل موسسه اصلاح  بذر و نهال داشته‌ایم و می‌توانیم نتایج آن را امروز ببینیم.

مرتضوی با انتقاد از کنار گذاشته شدن مباحث اصلاح بذر، آبیاری مدرن، به زراعی و استفاده از مهندسان کشاورزی برای آموزش زارعی در ادوار گذشته، از احیا شدن مجدد این فعالیت‌ها اظهار خوشنودی کرد و آن را اتفاقی مهم برای بخش کشاورزی کشور دانست.

وی همچنین اقدامات صورت گرفته در حوزه استفاده از سموم و کود در کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در اوایل دهه،۹۰ یعنی سال‌های ۹۰ و ۹۱، کشاورزی ما با مشکل استفاده از سموم مرغوب روبرو بود و زارعین ما به علت نامرغوب بودن سم‌ها و کودها، از این مواد استفاده بیش از اندازه می‌کردند؛

وی از توجه ویژه حجتی به این موضوع قدردانی و اظهار امیدواری کرد اگر برنامه‌های او بر همین منوال ادامه یابد، بخش زراعت و باغداری کشور قادر خواهد بود زیرساخت‌های خود را در دوره چهارساله آتی بهبود دهد.

رییس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی با اشاره به واردات بی‌رویه شکر در سال‌های گذشته، گفت: واردات این محصول در سال های ۹۰ و ۹۱ به اوج رسیده بود، در حالی‌که در حال حاضر کشت چغندر و نیشکر ما بهبود پیدا کرده و در واقع خود اتکایی بیشتری در حوزه تامین شکر مورد نیاز کشور ایجاد شده است.

وی در ادامه گفت: صنعت نیشکر و کشت چغندر قند و صنعت شکر کشور از طرز فکری که معتقد بود ما با قیمت‌های پایین‌تر از آمریکای‌جنوبی شکر وارد می‌کنیم، ضربه‌های بسیار سختی خورد و به کارهایی که برای توسعه کشت نیشکر و ایجاد زیرساخت‌های تولید شکر در کشور، که تاریخچه ای ۱۰۰ ساله دارد، انجام شده بود، توجهی نداشت و عده ای برای کسب منافع شخصی خود به آن آسیب رسانند.

مرتضوی عملکرد گروه حجتی در زمینه صنعت شکر کشور و توجه ویژه آنها به تامین شکر از منابع داخلی با اتکا به توسعه کشت چغندر قند در جنوب ایران و از طریق مهار آب های مرز، را مدبرانه توصیف کرد و پیش بینی کرد این اقدامات نتیجه مثبت خود را در دوره بعد بیشتر نشان دهد.

رئیس خانه صنعت تهران اظهار امیدواری کردرابطه وزارت جهاد با ان جی او ها هر روز بهبود پیدا کند و گفت: ان جی اوها باید بازوی تصمیم سازی وزارتخانه در موضوعات مختلف باشند.

وی همچنین در ادامه اظهار امیدواری کردخوداتکایی در تولید کالاهای کشاورزی، بهبود روشهای آبیاری، روش های زراعی و زهکشی زمین ها و استفاده حداکثری از امکانات کشور، توام با هم بتواند موجب بهبود وضعیت زراعت کشور شود.

مرتضوی با تاکید بر اینکه زیرساخت صنایع تبدیلی کشور، کشاورزی است، از حجتی درخواست کردموضوع نزدیکی بخش خصوصی در حوزه صنایع تبدیلی به دستگاه های تصمیم گیرنده را، به علت اهمیت بالای آن، مورد توجه ویژه قرار دهد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات خوبی که در دوره تصدی حجتی صورت گرفته، گفت:اگر این اقدامات با حفظ آب و خاک کشور همراه شود، درسال های آتی نتایج منطقی تری در حوزه زراعت خواهیم داشت.

مرتضوی اتخاذ تصمیمات احساسی برای کشور را مضر دانست وگفت: تصمیمات ما باید بر اساس عقلانیت باشد تا بتوانیم با کمک هم آینده بهتری را برای صنعت و زراعت کشور رقم بزنیم.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد، هر وزارتخانه ای نباید ساز خودرا بزند؛ وزارت کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد در این چهارسال پیشرو باید تصمیماتی همراه تر و همگام تر اتخاذ کنند، که جای آن در شورای اقتصاد است.

رئیس خانه صنعت تهران، شورای اقتصاد را به استفاده حداکثری از خردجمعی بخش خصوصی کشور در قالب اتاق های بازرگانی و شوراهای گفت و گو خانه های صنعت و معدن دعوت کرد و رسیدن به نتایج بهتر را در گرو اجماع و در نظر گرفتن رشد هشت درصدی کلان اقتصادی دانست.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

نظر برای این مطلب

 1. کاظم صادقی says:

  بسم عبدالرحمن الرحیم
  باسلام
  جناب آقای مرتضوی شما رادرشبکه دو دربر نامه رونق سال دیدم ولی من یک معلول هستم دراین دنیای ایرانی به معلولان کارنمیدهدتقاضامن معلول این است عالیه دارم شرمنده خانواده ام هستم تو رابه افریدگارزمین واسمان قسم ات می دهم مرانذار شرمنده خانواده ام بشم کاری مرارهنمایی کن
  کاظم صادقی هستم منتظر جوابتان هستم
  ۰۹۱۹۰۷۶۳۵۰۶
  ۴۱ساله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *