اهم اخبار

مدرس خیابانی: واردات کالاهای دارای مشابه داخلی، ممنوع

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: این وزارتخانه به‌منظور توسعه صادرات و کنترل واردات، اصرار بر جلوگیری از ورود کالاهایی دارد که مشابه تولید داخلی دارند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اجازه واردات کالاهای غیراساسی به کشور داده نمی‌شود، افزود: در این راستا تاکنون دو هزار و ۵۰۰ ردیف تعرفه کالایی مربوط به اقلام غیرضروری و لوکس یا اقلامی که مشابه داخلی داشتند مسدود شده است.

حسین مدرس خیابانی افزود: اقلام یاد شده در سال ۹۷ افزون بر ۳.۵ میلیارد دلار و در سال گذشته ۲۹۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج کردند و در تلاشیم تا امسال ارزبری در این حوزه به صفر برسد و فقط به مواد اولیه کارخانه‌ها، کالاهای اساسی و ماشین‌آلات و تجهیزات محدود شود.

او تصریح کرد:‌ پارسال درمجموع ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار واردات انجام شد که ۸۵ درصد آن را کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه تولید تشکیل می‌داد و ۱۵ درصد دیگر مربوط به کالاهای مصرفی ضروری بود.

مدرس خیابانی تأکید کرد: این وزارتخانه اجازه ورود کالاهای غیرضروری از مسیر تجارت رسمی را نخواهد داد، زیرا ازیک‌طرف پول نداریم و از طرف دیگر مشابه آنها به‌وفور در کشور تولید می‌شود.

سهم ۲ درصدی ایران از واردات کشورهای همسایه

او در خصوص برنامه‌های توسعه صادرات وزارتخانه گفت: نقطه قوت کشورمان که تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار دارد، تجارت مرزی با همسایگان است و باید از این پتانسیل صادراتی استفاده کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ایران با ۱۵ کشور همسایه مرز مشترک دارد که ۶۰ درصد صادرات ما به این کشورها انجام می‌شود، این کشورها سالیانه هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند که سهم ما از آن فقط دو درصد (حدود ۲۴ میلیارد دلار) است.

او افزود: اگر بتوانیم این دو درصد را به دو برابر افزایش دهیم و میزان تجارت را به ۴۸ میلیارد دلار برسانیم، بسیاری از مشکلات کاهش خواهد یافت، این مهم وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم مرزهای زمینی ما قابل‌تعقیب و رصد از سوی دشمنان نیستند.

رشد ۶۳ درصدی صادرات به اوراسیا

مدرس خیابانی گفت: با امضای موافقت‌نامه همکاری با کشورهای حوزه اوراسیا در پنجم آبان ماه پارسال، ۵۰۰ ردیف تعرفه کالاهای ایرانی صفر شده و از آن زمان تا ۳۰ خردادماه گذشته در همسنجی با پارسال، حجم صادرات ما به این کشورها ۶۳ درصد رشد داشته است.

او همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت و تنظیم بازار، یادآوری کرد:‌ تداوم تحریم‌ها و شیوع کرونا تنظیم بازار را بیش‌ازپیش دشوار کرده و مردم به‌ویژه اقشار ضعیف به‌شدت تحت فشارند، هرچند قرار نیست معجزه بشود اما تلاش کردیم تا از شدت این دشواری‌ها بکاهیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با همه سختی‌ها و مشکلات، اکنون وفور کالا را در سطح جامعه شاهدیم و فقط چهار میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بنادر و گمرکات کشور وجود است.

او اظهار کرد: از خردادماه گذشته روند تخصیص گشایش ارز نیز بهبود یافته که در ادامه شرایط بهتری را برای تأمین کالاها رقم خواهد زد.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *