اهم اخبار

مدیرعامل اتحادیه تعاونی فرآورده‌های لبنی: سرانه مصرف لبنیات کمتر از یک چهارم هدف برنامه ششم توسعه است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

علی احسان ظفری گفت: سرانه مصرف لبنیات به ۴۰ تا ۴۵ کیلو رسیده در حالی که طبق برنامه ششم توسعه باید ۱۸۰ کیلو باشد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی احسان ظفری گفت: با اصلاح نظام یارانه و افزایش قیمت لبنیات، میزان مصرف کاهش یافت که این امر منجر به تعطیلی برخی کارخانه های لبنی شده است و تعداد اندکی از کارخانجات که افزایش قیمت خارج از مجوزهای قانونی داشتند، مشمول جریمه شدند.

به گفته او، دولت برای افزایش سرانه مصرف لبنیات باید تمهیداتی بیندیشد، در غیر اینصورت لبنیات به طور جدی از سبد مصرفی خانوار حذف می‌شود.

ظفری می گوید: با اصلاح نظام یارانه، سرانه مصرف لبنیات به ۴۰ تا ۴۵ کیلو رسید، درحالی که طبق برنامه ششم توسعه باید ۱۸۰ کیلو باشد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران گفت: کمک دولت در تخصیص سهمیه با قیمت مناسب حداقل به یک تا ۲ قلم محصول لبنی در اختیار تمامی دهک های جامعه باید قرار گیرد چرا که بدلیل هزینه های بالای سلامت، هر یک نفر بیمار معادل تامین لبنیات ۱۰۰ نفر است‌. 

بنابر آمار در سال ۸۹ به سرانه مصرف ۱۲۰ کیلو رسیدیم که هر سال با افزایش قیمت، سرانه مصرف کاهش می یابد که اگر دولتی سهمیه لبنی با قیمت مناسب تخصیص ندهد، علاوه بر تعطیلی واحدهای لبنی سلامتی جامعه به خطر می افتد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.