اهم اخبار

مدیرعامل اتحادیه دامداران: آزادسازی نرخ نهاده‌های دامی ‌راه حل مناسبی برای کنترل بازار گوشت نیست

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: آزادسازی نرخ نهاده‌های دامی راه‌حل مناسبی برای کنترل قیمت گوشت در بازار نیست و شرایط را بدتر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور، با انتقاد از کمبود و گرانی نهاده‌های دامی در بازار اظهار کرد: با وجود تامین ۴۰ تا ۴۵ درصد نهاده‌های دامی با نرخ مصوب و مابقی از بازار آزاد، قیمت تمام شده تولید شیر و دام به شدت بالاست.

وی با اشاره به اینکه دولت برای نهاده‌های جو، ذرت و کنجاله سویا یارانه در نظر گرفته است، افزود: مابقی نهاده‌ها همچون یونجه، ذرت علوفه ای، کاه، کلش، تفاله چغندر قند و … از بازار آزاد باید خریداری شود که افزایش قیمت سه قلم ذرت، سویا و جو بر بازار این نهاده‌ها هم‌تاثیر مستقیمی دارد.

سلطانی قیمت تمام شده هر کیلو شیرخام را ۵ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب هر کیلو شیرخام را ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام‌کرده است، بنابراین طبق اذعان معاون وزیر جهاد اگر ۵۵ تا ۶۰ درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب تامین شود و قیمت یونجه، سبوس، کاه و کلش و … نوسانی نداشته باشد، نرخ مصوب فعلی جوابگوی هزینه‌های تولید است.

مدیر عامل اتحادیه دامداران قیمت تمام شده هر کیلو گوسفند را ۵۰ هزار تومان و گوساله ۴۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: این درحالی است که متوسط کشوری قیمت هر کیلو دام سبک ۴۲ تا ۴۳ هزار تومان و دام سنگین ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان است.

اختلاف قیمت گوشت از دامداری تا بازار ۵۰ تا ۶۰ درصد است

وی ادامه داد: با وجود حلقه‌های واسط ناشی از خلاء‌های موجود، اختلاف قیمت گوشت از دامداری تا بازار ۵۰ تا ۶۰ درصد است که سازو کار باید به گونه‌ای برای اتحادیه فراهم شود تا با عرضه مستقیم گوشت با نرخ منطقی به دست مصرف کننده برسد.

مدیر عامل اتحادیه دامداران در واکنش به آزادسازی نرخ نهاده‌های دامی و پرداخت یارانه مستقیم تصریح کرد: آزادسازی قیمت نهاده‌ها شرایط را بدتر می‌کند چرا که پرداخت یارانه شعاری بیش نیست و هیچ‌گاه به دست دامدار نرسیده است. اما آنچه حائز اهمیت است با افزایش قیمت اقلام لبنی و دیگر کالا‌ها به سبب درآمد ثابت افراد، خانوار چاره‌ای جز کاهش اقلام مصرفی سبد خود ندارند که این امر سلامتی مردم را به مخاطره می‌اندازد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *