اهم اخبار

مدیرعامل شرکت اوکادوفود:راه ورود صنایع کوچک و متوسط به بازارهای جهانی تشکیل کنسرسیوم است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یک فعال اقتصادی تشکیل کنسرسیومی از صنایع کوچک و متوسط را راهکار اصلی ورود این شرکت‌ها به بازارهای صادراتی دانست.


به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی”اگروفودنیوز”،حامد احمدیان صادرات و شتابدهی به آن را کار ارزنده‌ای دانست که اخیرا با جدیت توسط اتاق بازرگانی پیگیری می شود و افزود: برپایی رویداد شتابدهی صادرات کمک شایانی به ورود صنایع و شرکت‌های جدید استان به بازارهای صادراتی خواهد کرد.


وی صادرات شرکت‌های کوچک و متوسط(SMEها) را نکته مهمی دانست که کمتر مورد توجه قرار گرفته و این در حالی است که این شرکت‌ها نقش بسزایی در اشتغال، صادرات و ایجاد مزیت‌ها دارند اما به دلیل آنکه کوچک هستند کمتر درگستره اقتصاد و صنعت مورد توجه قرار گرفته اند.
این صادرکننده برتر کرمانشاه گفت: صادراتی کردن شرکت‌های کوچک و متوسط حمایت‌های خاصی نیاز که باید مورد توجه قرار گیرد.
احمدیان سپس از مهمترین موانع، مشکلات و محدودیت‌هایی که بخش صادرات با آن مواجه است یاد و آنها را به دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی تقسیم کرد.


مدیرعامل شرکت اوکادو فود با بیان اینکه موانع برون سازمانی عمدتا از سوی حاکمیت ایجاد شده و توسط خود حاکمیت نیز قابل رفع شدن است، خاطرنشان کرد: اگرچه تشکل‌هایی که نماینده بخش خصوصی هستند می‌توانند در زمینه تصمیم سازی حاکمیت برای این چالش ها تا حدودی اثرگذار باشند اما خود شرکت‌های کوچک و متوسط به صورت مستقیم نقشی در آن ندارند.


این فعال اقتصادی معتقد است، شرکت‌های کوچک و متوسط باید توان خود را بر روی رفع موانع و مشکلات درون سازمانی صادرات قرار دهند.
احمدیان رفع موانع درون سازمانی صادرات را نیازمند راهکارهایی از جمله آموزش، نهادسازی، ایجاد مزیت‌های رقابت در کالاهای تولیدی و توجه به تقاضا، فرهنگ و سلیقه بازارهای هدف صادراتی دانست و اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در توسعه بازارهای صادراتی تفکیک مدیریت از مالکیت یک بنگاه اقتصادی است که متاسفانه در استان ما در این بخش چالش های زیادی وجود دارد.


وی اصلی ترین راهکار برای ورود شرکت های کوچک و متوسط به بازارهای صادراتی را ایجاد یک کنسرسیوم دانست که به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل و بدون وابستگی در قالب یک برند مشخص و عمومی صادرات کالاهای استان را پیش ببرد.
مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو با اشاره به مزایایی که این روش دارد، تاکید کرد: با ایجاد کنسرسیوم، هزینه های حضور در بازارهای جهانی بین شرکت ها سرشکن خواهد شد.


احمدیان اضافه کرد: این کنسرسیوم باید در قالب یک چشم اندازه ۱۰ یا ۲۰ ساله زمینه ورود تولیدات استان به بازارهای صادراتی را فراهم کند و در نمایشگاه‌ها و رویدادهای مهم بین المللی حضور داشته باشد.


این فعال صنایع غذایی با بیان اینکه در شرایط کنونی بواسطه مزیت نزدیکی به عراق و مرز مشترک گسترده ای که با این کشور داریم عمده تمرکز ما بر بازار عراق است، خاطرنشان کرد: این کنسرسیوم باید در کنار تمرکز بر بازار عراق، به سمت بازارهای صادراتی دیگر دنیا نیز برود.
این فعال اقتصادی نکته اصلی درباره این کنسرسیوم را عدم وابستگی آن به نهادهای دولتی دانست زیرا هرگونه وابستگی باعث عدم موفقیت در فعالیت‌های کنسرسیوم خواهد شد.


احمدیان ابراز امیدواری کرد با تشکیل این کنسرسیوم شاهد حضور صنایع کوچک و متوسط استان در بازارهای صادراتی و افزایش صادرات، اشتغال و پویایی اقتصاد استان باشیم

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *