اهم اخبار

مدیرعامل صندوق توسعه زعفران:رقابت در بازار بین‌المللی زعفران غیرقابل کنترل می‌شود

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

به گفته مدیرعامل صندوق توسعه زعفران نه تنها افغانستان بلکه ۳۰ کشور دنیا به سمت تولید زعفران روی آورده‌اند و در سال‌های آینده به صورت غیرقابل کنترلی مواجه با یک رقابت بین‌المللی خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، علی شریعتی‌مقدم با بیان اینکه برند را در دو حوزه می‌توان بررسی کرد، اظهار کرد: یکی تاثیر برند بر صادرات هست که برخی از شرکت‌ها به دلیل حضور مداوم و آشنایی کامل با بازار جهانی توانستند جایگاه خود را پیدا کرده و هر روز برای ارتقای بیشتر تلاش کنند.

زعفران

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم صادراتی با تداوم داشته باشیم باید در حوزه برندینگ کار کنیم، اما متاسفانه واحدهای تولیدی کمتری به این مقوله پرداخته‌اند.

شریعتی‌مقدم عنوان کرد: امروز که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی از جمله رکود در بازار مواجه است اگر توسعه صادرات غیرنفتی مبتنی بر برند و مباحث تشویقی را مورد توجه قرار داده و همچنین شرایط مشابه واحدهای رقیب خارجی را برای تولیدکنندگان ایرانی فراهم کنیم می‌توانیم علاوه بر خروج از رکود، توسعه خدمات و ایجاد ارزش افزوده برای کشور را به ارمغان آوریم.

مدیرعامل صندوق توسعه زعفران با اشاره به اینکه امروز انتظار مصرف‌کننده خرید کالایی با کیفیت بالاست، گفت: جامعه ایرانی سطح انتظار بالایی داشته و به دنبال مقایسه کالای ایرانی با کالای مشابه خارجی است و ما در برخی حوزه‌ها همچون موادغذایی توانسته‌ایم این نیاز مشتری را تامین کنیم.

وی ادامه داد: محصولات لبنی خوبی در کشور تولید و صادر می‌شود که تحت کنترل کیفی بالاست، اما به دلیل هزینه‌های مالی زیاد همچون بیمه، مالیات و تسهیلات بانکی گران فضای رقابتی از آن‌ها گرفته شده و به سختی هنوز صادرکننده هستند.

وی یادآور شد: امروز کالاهایی در کشور تولید می‌شود که مشابه کالای اروپایی بوده و استانداردهای لازم را کاملا رعایت کرده‌اند، اما متاسفانه نبود بستر مناسب و کافی امکان رقابت‌پذیری را از آن‌ها سلب کرده است.

شریعتی‌مقدم همچنین با اشاره به اینکه توجه به برندینگ، کالا را مصون از سوءاستفاده می‌کند، اظهار کرد: امروز بسیاری از کالاها با عدم توجه به برند با مشکل سوءاستفاده از نام تجاری خود مواجه شده‌اند، البته مسئولان قوه قضائیه و کارآفرینی کشور برای مقابله با این موضوع وارد شده‌اند.

مدیرعامل صندوق توسعه زعفران ادامه داد: به عنوان مثال در موضوع زعفران نه تنها افغانستان بلکه ۳۰ کشور دنیا به سمت تولید زعفران روی آورده‌اند که در سال‌های آینده به صورت غیرقابل کنترلی مواجه با یک رقابت بین‌المللی خواهیم بود.

وی افزود: اگر از امروز به دنبال ارتقای تکنولوژی، برنامه‌های میان‌مدت بازاریابی و همچنین تقویت برندها باشیم می‌توانیم با این کشورها وارد رقابت شده و کماکان بازار زعفران را در اختیار بگیریم وگرنه قطعا برای رقابت مشکل پیدا می‌کنیم.

شریعتی‌مقدم با تاکید بر اینکه با توجه به اقدامات انجام شده، اما هنوز هم جای کار برای رقابت با کالای خارجی وجود دارد، تصریح کرد: برای آگاهی تجار از اهمیت برند و تاثیر آن در بازارهای بین‌المللی همایش‌های متعددی در این زمینه در سراسر کشور برگزار شد که علیرغم سر و صدای اولیه نتوانستند کار کنند و تنها انجمن مدیران صنایع خراسان بوده که توانسته به صورت متوالی همایشی کاربردی ترین همایش را با دعوت از اساتید برتر برگزار کند.

وی افزود: تشکیل دبیرخانه دائمی یکی از نقاط قوت انجمن مدیران صنایع خراسان بوده که کمک شایانی به ایجاد ارزش افزوده از طریق توجه به برند و توسعه اشتغالزایی می‌کند.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *