اهم اخبار

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی: صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصول کشاورزی ایران به اتحادیه اوراسیا

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی ایران به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.

به گزارش اگروفودنیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «شاهرخ شجری» افزود: سهم تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا در سال گذشته، ۲.۵۸ میلیون تن به ارزش ۱.۹۲ میلیارد دلار بوده که از این میزان ۴۰۵ هزار تن به ارزش ۳۱۵.۳ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته، حدود هفت میلیون تن محصولات کشاورزی و غذایی ایران به ارزش ۶.۴۱ میلیارد دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

به گفته وی، با اشاره به این که ایران سال گذشته ۲۰.۵ میلیون تن محصول کشاورزی به ارزش ۱۰.۷ میلیارد دلار از کشورهای مختلف جهان وارد کرده است.

 مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی، واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی از اتحادیه اوراسیا به ایران را ۲.۱۲ میلیون تن به ارزش ۷۷۶ میلیون دلار اعلام کرد و  گفت: بیشترین سهم ارزشی واردات کشاورزی ایران مربوط به روسیه با ۸۶.۱۹ درصد بوده است.

به گفته وی، پس از آن قزاقستان با ۱۰.۴ درصد، ارمنستان با ۱.۹۸ درصد و قرقیزستان با ۱.۴۳ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

شجری یادآورشد: ۱۰.۴ درصد از صادرات محصولات کشاورزی در جهان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا اختصاص دارد که معادل ارزشی آن ۷.۲۴ درصد است.

وی به برخی مزایای توافق‌نامه منطقه‌ای اوراسیا اشاره کرد و افزود: لغو روادید تجاری برای تجار دو طرف و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی تجاری و تاکید بر رفع موانع امور بانکی و انتقال مالی و اعتبار سنجی شرکت‌های اعتباری از مزایای توافقنامه ایران و اتحادیه اوراسیا است.

سرویس خبری: کشاورزی

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *