مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو: صدور پروانه مسئولین فنی در کمتر از یکساعت و مجوز IRC  تنها در یکروز

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

دکتر محمد حسین عزیزی در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه ایران اگروفود به صنعت غذا گفت: پروانه مسئولین فنی در کمتر از یکساعت و مجوز IRC  تنها در یک روز صادر می شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، مدیرکل فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در حاشیه بیست و هشتیمن نمایشگاه ایران اگروفود به سئوالات خبرنگار ما پاسخ داد.

نمایشگاه امسال را چطور ارزیابی می کنید؟

الحمدلله خیلی خوب برگزار شده و تعداد شرکت کنندگان خیلی خوبه، تقریبا اکثر برندهای مطرح و مهم شرکت کرده اند و اینکه نمایشگاه اگروفود، شیرینی و شکلات و نان را همزمان کردند ابتکار خوبی است که این ها می توانند به هم کمک کنند و باعث افزایش تعداد بازدید کننده ها از نمایشگاه می شود و همچنین خود این سه نمایشگاه می توانند با هم تعامل داشته باشند. از چند غرفه بازدید کردم و خیلی محصولات جدید و نوآورانه ای داشتند و جالب اینکه به دلیل تهیه محصولات صادراتی خوبشان توانسته اند در صادرات موفق باشند. تقریبا خیلی از اقلامی که سال گذشته وارد می کردیم را امسال خودمان داریم تولید و صادر می کنیم و صادراتشان به کشورهای خوبی صادر کردند حتی آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی. علاوه بر کشورهای همسایه که از قبل صادرات به آنها انجام می شد در کشورهای اروپایی توانسته اند بازارهای خوبی را کسب کنند به دلیل کیفیت خوب محصولاتشان که قابل عرضه به این کشورها بوده است. من فکر می کنم که ان شاالله با توجه به شرایط جدیدی که پیش آمده و دولت جدید و همچنین سیاست های جدیدی که اعلام شده و عضویت ما در اتحادیه های جدید شانگهای و اوراسیا و غیره که در دست اقدام است می تواند به این قضیه کمک کرده و ان شاالله شاهد این باشیم که تولید را افزایش دهد و صادرات را تسهیل کند.

همیشه شاهد این بودیم که خیلی از تولید کنندگان از موازی کاری های دستگاه های نظارتی مثل اداره استاندارد و سازمان غذا و دارو شکایت داشتند. با تدبیر جنابعالی و تفاهم نامه هایی که با اداره استاندارد داشتید موازی کاری ها به حداقل رسیده حال شرایط را با دولت جدید چگونه پیش بینی می کنید؟

بله این مسئله ای است که سالها مورد پیگیری بوده و الحمد لله در خیلی از زمینه ها توفیق حاصل شده و تفاهم نامه هایی منعقد شده و یک مقدار آن دیدهای انحصاری که در سازمان های مختلف بوده اصلاح شده است. در خیلی از موارد تفاهم شده که کارها تقسیم شود و دوباره کاری ها حذف شود به طور مثال قرار شده آزمایشات مخصوصا در مورد کالاهای اساسی در یکجا انجام شود تولید کننده ها دوبار هزینه آزمایش ندهند و در موارد دیگر هم در حال پیشرفت هستیم. امیدواریم دولت جدید که توجه خاصی به این قضیه دارد و ملاقات هایی که با یکسری از مسئولین جدید داشتیم، این قضیه هر چه زودتر حل شود و کارها به یک سازمان یا ارگان واگذار شود تا متقاضیان هم تکلیفشان مشخص تر و کارهایشان هم زودتر انجام شود.

چندی دیگر ۲۴ مهر یا ۱۶ اکتبر روز جهانی غذا را پیش رو داریم چه برنا مه هایی یرای آن روز دارید؟

سازمان غذا و دارو همه ساله این روز را جشن گرفته است و امسال هم روز جهانی غذا را بصورت برگزاری همایش جشن می گیریم به این صورت که با همکاری دانشگاه هایی که در زمینه غذا فعالیت دارند به یکسری از تولید کنندگان برتر و یکسری از افراد که ابتکارات خاص داشتند در این حوزه لوح و تندیس خواهیم داد و همچنین میخواهیم دانشگاه های علوم پزشکی در کل کشور که حدود هفتاد دانشگاه می باشند به طور همزمان آن روز را جشن بگیرند و به طور مجازی همه با هم متصل باشند و تعداد شرکت کنندگان در همایش روز غذای امسال را به چندین هزار نفر برسانیم.

اگر صحبت پایانی با همکارانمان در صنعت غذا دارید بفرمایید.

در این دو سال و نیم که بنده مدیریت اداره کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو را بر عهده دارم در مورد مجوز IRC که در حقیقت مجوز و کد واردات است مدت زمان صدورش را از چند ماه به ۱ روز رساندیم و به محض اینکه تقاضا شود بررسی می شود و اگر نقصی باشد به ایشان اعلام و در غیر این صورت  IRC  صادر می شود.

از طرف دیگر صدور پروانه چند ماه زمان می برد که با اقداماتی که در حال انجام است می خواهیم زمانش را به ۲۴ دقیقه برسانیم از طریق سامانه و توسط خود شرکت ها و کارخانه ها انجام شود که یعنی برون سپاری و تفویض را به نهایت برسانیم تا کارهایی که بر عهده ما است هر چه آسانتر و سریعتر انجام شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *