اهم اخبار

مدیر کل‌ میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی‌ عنوان کرد؛ صادرات۱۹ هزار تن پسته ایرانی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیر کل میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت:بزرگترین مشکلات کشاورزی ما وجود باغات‌خرد در کشور است.

 

در حاشیه بازدید‌ از باغات‌ نمونه پسته کشور، مدیر کل میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت:میانگین بارندگی در کشور مان ۲۴۰ میلی‌متر است و به علت اینکه پسته به آب کمی نیاز دارد در اولویت کشت وزارت جهاد کشاورزی است.

شکرالله حاجی وند با بیان اینکه از اهداف وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار است افزود:متاسفانه برنامه‌ای برای توسعه کشت در مراکز کم‌ آب در کشور نداریم اما کمیته‌ای فنی از کارشناسان دانشگاهی تشکیل شده تا آخرین دستاوردهای علمی که به عملکرد بهتر و افزایش تولید محصول کمک کند را راه اندازی کردیم.

وی با اشاره به اینکه میانگین قیمت هر کیلوگرم پسته تجاری۹ دلار است تصریح کرد:تا پایان مردادماه امسال ۱۹هزار تن پسته به کشورهای آلمان، ویتنام، هنک‌کنگ و امارات صادر کردیم و پیش‌بینی می کنیم تا پایان امسال ۳۰۴هزار تن پسته از باغات پسته کشور برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه که نسبت به سال گذشته پسته کمی برداشت شده است عنوان کرد:در استان‌ های کرمان، فارس، خراسان رضوی و مرکزی بالای ۱۰تن در هکتار پسته برداشت می‌شود.

به گفته این مسوول برخی از باغات ما در حد  ۲ هکتار و خرده مالک هستند و صاحبان آنها نگاه اقتصادی ندارند‌ و بیشتر برای تولید در حد مصرف خود کاشت  می‌کنند حاضر نیستند وقت و هزینه  اضافی برای بهبود محصول خود صرف کنند و در نتیجه میانگین تولید در کشور پایین می‌آید.

بهره برداری از ۲۰ واحد فرآوری پسته در کرمان

حاجی وند ادامه داد:آمریکا و ترکیه ۲ رقیب اصلی ایران در زمینه تولید پسته هستند؛ترکیه به دلیل بارندگی‌های فراوان سطح زیر کشت خود را چند برابر کرده است و اگر ما مسائل مدیریتی کف باغ را رعایت کنیم می‌توانیم افزایش عملکرد مان را بالاتر از ترکیه ببریم.در همین راستا ۲۰واحد فرآوری پسته طی ۲ماه اخیر در استان کرمان احداث کردیم.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *