اهم اخبار

مدیر گروه تحقیقات انستیتو تغذیه کشور: می خواهیم تاثیر کرونا بر مشکلات غذایی را به حداقل برسانیم

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیر گروه تحقیقات انستیتو صنایع غذایی کشور، گفت: به دنبال مداخلاتی هستیم که تاثیرگذاری کرونا ویروس و مشکلاتی که برای امنیت غذایی مردم به وجودآورده است را به بتوانیم به حداقل برسانیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه محمدی نصرآبادی، افزود: در حال حاضر تحقیقاتی در خصوص تاثیرگذاری کرونا ویروس بر روی امنیت غذا داریم که بسیاری از اطلاعات خود را از طریق پرسشنامه آنلاین انجام می دهیم و این روش محدودیت هایی را به دنبال دارد و شاید همه اقشار جامعه را پوشش ندهد.

وی، درباره فعالیت های تحقیقات  سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، بیان کرد: وظیفه این گروه فراهم آوردن شواهد پژوهش محور جهت ارتقای غذا و تغذیه جامعه است و اینکه راه حل هایی را برای بهبود وضعیت تغذیه مردم ارایه دهد که مهمترین و بیشترین جنبه ای که این گروه بر روی آن کار کرده، امنیت غذا و تغذیه است.

مدیر گروه تحقیقات سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، گفت: امنیت غذا و تغذیه به این مفهوم است که  شرایطی را در جامعه فراهم کنیم تا مردم در همه زمان ها بتوانند به غذای کافی و ریزمغذی های موردنیاز و زندگی سالم و فعال دسترسی داشته باشند. این در حالی است که بسیاری از کشورها بر روی این مسئله کار می کنند.

نصرآبادی ادامه داد: یکی از مواردی که در سال های اخیر بر روی آن کار کردیم، تاثیر سیاست های مختلف دولت بر روی امنیت غذا و تغذیه مردم ایران بوده است که یکی از این سیاست ها که در کشور مشهور بوده، تبدیل سیاست یارانه کالایی به یارانه نقدی است که متاسفانه این مورد در گروه تحقیقات  سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه بر امنیت غذای مردم موثر نبوده و حتی در مواردی نا امنیت غذا را افزایش داده است.

وی اظهارکرد: ما همچنان بر روی امنیت غذا و تغذیه و البته جنبه های دیگری همچون  سیاست های ایمنی غذایی، سیاست های آموزش و پرورش برای وضعیت غذایی دانش آموزان و…، که همکاران فعالیت دارند، در حال کار کردن هستیم.

 مدیر گروه تحقیقات سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، درباره سند جامع امنیت غذا و تغذیه که در سال ۹۱ نوشته شده و طی سال های اخیر این سند ارزشیابی شده است تا شاهد میزان موفقیت سند در بهبود تغذیه جامعه باشیم، گفت: با توجه به تحریم های کشور در حال بررسی  بر روی امنیت غذایی هستیم که چه مداخله ای در خصوص امنیت غذا و تغذیه می توانیم انجام بدهیم تا دسترسی جامعه ما به غذای سالم و کافی بالاتر برود.

سرویس خبری: علمی و تغذیه و سلامت

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *