اهم اخبار

مصوبه جنجالی آزاد سازی صادرات شیرخشک حذف کامل لبنیات از سفره مردم را رقم می زند!/شیر خام مازادی برای صادرات نداریم/ اگر صادرات شیر خشک آزاد شود بزودی قیمت لبنیات صد درصد بالاتر می رود

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

علی احسان ظفری گفت: مسوولین امر برای توجیه این طرح منفی خود مکرر بر روی موضوع ارز آوری تاکید می کنند ارز آوری به چه قیمتی؟ به قیمت گرفتن لبنیات مردم، چرا عادت کرده ایم لقمه را دور سرمان بچرخانیم؟ چرا غذای مردم باید صادر شود؟ آیا در حال حاضر ارز آوری واجب است یا کوچک تر کردن سفره مردم؟

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از رادار اقتصاد،  امید گیلان‌پور، معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، آزادسازی صادرات شیرخشک را ابلاغ کرد.

برابر بند ۲ مصوبه فوق، حسب اعلام این وزارت، صادرات آن بخش از شیرخشکی که شیرخام آن با قیمت تضمینی خریداری شده، مشمول تخفیف در مابه‌التفاوت صادراتی خواهد بود. در نتیجه صادرات شیرخشک با دو مابه‌التفاوت متفاوت قابل انجام می‌باشد. بر این اساس جهت برخورداری صادرکنندگان از این امتیاز، این معاونت؛ حجم و صادرکنندگان ذینفع را به طور مرتب به آن سازمان محترم اعلام خواهد نمود . فهرست اولین گروه از صادرکنندگانی که شیرخام را با قیمت تضمینی خریداری کرده‌اند، آماده ثبت در سامانه‌های مرتبط می‌باشد که به محض اعلام آن سازمان در خصوص آن اقدامات اساسی صورت می گیرد. در حالی صادرات شیرخشک با توجیه اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی عنوان شده که کارشناسان صنعت لبنیات به شدت مخالف این مصوبه هستند و آن را گامی در جهت برداشتن و حذف کامل لبنیات از سفره مردم و توزیع رانت بین عده انگشت شماری عنوان می کنند.رادار اقتصاد در این موضوع با مدیر عامل اتحادیه فرآورده های لبنی گفت و گو کرده است.

علی احسان ظفری مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی با انتقاد ازمصوبه آزاد سازی شیر خشک و بی توجهی به تامین نیاز محصولات لبنیات داخل با قیمت های مناسب گفت: مصوبه آزاد سازی صادرات شیر خشک تداوم تلاش های دولت قبلی برای تصویب این موضوع است که متاسفانه کلید انجام آن در وزارت جهاد و کشاورزی زده شد.

وی در این باره خاطر نشان کرد: قطع یقین تصویب این موضوع توسط وزارت جهاد کشاورزی فقط جای تاسف باقی می گذارد چرا که ملت ایران نادیده گرفته شده و منافع هفت یا هشت نفر در نظر گرفته شده است. امیدوار بودیم با تغییر دولت و تغییر وزیر جهاد کشاورزی معاونت ها  خط و مشی تعریف شده برای صادرات شیر خشک که در دولت قبلی کلید خورده بود حذف شود. اما با اعلام این طرح به نظر می رسد عوامل دولت قبلی دراین دولت حضور دارند یا بر مجموعه جدید تاثیر گذارند.

ظفری درباره تبعات صادرات شیر خشک بر مصرف لبنیات مردم گفت: اجرای چنین طرحی نتیجه ای جز کوچک شدن سفره مردم به دنبال ندارد و چیزی جز حذف کامل لبنیات از سفره مردم را رقم نمی زند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شیر مازادی برای صادرات داریم گفت: مسولین و مصوبین این طرح هیچ توجیهی برای این کار ندارند، به این علت که ما شیر خامی مازادی برای صادرات نداریم. قیمت شیر خام به دلیل اینکه جذب بالایی دارد روزانه درحال بالا رفتن است، لذا نیازی به صادرات شیر خشک نداریم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: مسوولین وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگوی مردم باشند، مردمی که قادر به تامین اساسی ترین نیازهای معیشتی خود نیستند، به چه دلیلی و آیا رواست که لبنیات آنها را صادر کنیم؟

وی در خصوص موضوع ارز آوری با صادرات شیر خشک گفت: مسوولین امربرای توجیه این طرح منفی خود مکرر بر روی موضوع ارز آوری تاکید می کنند ارز آوری به چه قیمتی؟ به قیمت گرفتن لبنیات مردم، چرا عادت کرده ایم لقمه را دور سرمان بچرخانیم؟ چرا غذای مردم باید صادر شود؟ آیا در حال حاضر ارز آوری واجب است یا کوچک تر کردن سفره مردم؟ موضوعی که به شدت به مردم و به وجهه نظام آسیب می زند. لذا امیدوار هستیم هر چه زودتر جلوی اجرای این موضوع گرفته شود.

علی احسان ظفری در ادامه خاطر نشان کرد: اینکه آقایان از عوارض گرفتن صحبت می کنند به غیر از بیان حرف های دهان پر کن هیچ خاصیت دیگری برای کشور به دنبال ندارد. اینکه گفته شده به دو روش عوارض می گیرند باید مشخص شود کدام روش ها؟ کدام گروه عوارض می گیرند؟ آیا به غیر از این است که فقط به دنبال صادرات شیر خشک آن هم بدون عوارض هستند؟

ظفری در خصوص افزایش نرخ شیر در هفته های آینده بعد از اجرای صادرات شیر خشک گفت: شک نداشته باشید از زمانی که شیر خشک صادر شود قیمت لبنیات صد درصد بالاتر می رود. ارز آوری که روی آن تاکید می شود آیا با گران کردن نیازهای مردم یک کار عقلانی است؟مثل اینکه کفش پایمان را برای پولدار شدن بفروشیم! هیچ انسان عاقلی کفشش را برای پولدار شدن نمی فروشد، بلکه پول در می آورد تا برای تامین سلامت پای خود کفش مناسب خریداری کند.

وی دراین باره تصریح کرد: طراحان و اجرا کنندگان این طرح با فروش غذای مردم به دنبال ارز آوری هستند. هر چند بعضی مواقع هم با توجیه حمایت از دامدار چنین موضوعاتی را بیان می کنند. در حالی که شیر خام دامدار امروز بالاتر از هر قیمت مصوبی خریداری می شود گفته اید ۶۴۰۰ در حالی که اکنون ۶۸۰۰ خریداری می شود پس مشکل خرید به صرفه شیر خام از دامدار را نداریم.یا اینکه شیر زیادی یا  دپوی شیر و ارزان بودن محصول بودن لبنیات نیز در کشور وجود ندارد، بلکه مساله در حال حاضر توزیع رانت بین  عده انگشت شماری است. رانتی که متاسفانه نهادها و دستگاه های دولتی برای هفت، هشت نفر ایجاد می کنند. بی شک تبعات این موضوع خود را کمتر از بیست روزنشان می دهد، لذا مردم باید منتظر افزایش قیمت های پی در پی لبنیات باشند.

ظفری درباره اینکه وزیر جهاد کشاورزی از این طرح به خوبی آگاه است گفت: اگر وزیر جهاد کشاورزی بعدها بگوید درجریان این موضوع نبودم، بنده با صراحت این مساله را رد می کنم چرا که بنده در ملاقاتی که با وی داشتم شخصا دراین موضوع صحبت کردم. لذا امیدوارم وزیر مانع انجام این موضوع شود چرا که هم  به مردم، کشاورز و دامپرور ضربه می زند.

وی در پایان دلایل به صرفه بودن واردات شیرخشک از از ایران را برای خریداران خارجی توضیح داد و گفت: عرضه شیر خشک برای خریداران خارجی به صرفه است چون از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می کنیم و قیمت نهاده و شیرخام را با ارز ۴۲۰۰ که در اختیار دامدار قرار داده ایم برای آنها  جذابیت دارد. در صورتی که عوارضی هم در نظر گرفته نشده باشد، قطعا جذابیت به شدت بالا می رود اما در نهایت جیب مردم  به خاطر جیب هشت نفر خالی می شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: رادار اقتصاد

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.