اهم اخبار

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی: یک میلیون تن کاهش واردات سویا برای تولید مرغ

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: صنعت تولید مرغ در حال حاضر با یک میلیون تن کاهش واردات سویا همراه است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی به نقل از صدا و سیما؛ مرتضی رضایی افزود: غذای مرغ کنجاله سویا، ذرت و مقداری نیز غذا‌های مکمل و ریزمغذی هاست.

رضایی با بیان اینکه اگر تولید به اندازه کافی حمایت نشود هیچ وقت نمی‌توان بازار مصرف را کنترل کرد گفت: مرغی که امروز در بازار است ۴۵ روز پیش برای تولید آن برنامه ریزی شده و ما چندین ماه است که مکاتبات بسیار متعددی با وزارت صمت در خصوص کفایت نکردن تامین نهاده‌های دامی داشته ایم، اما توجه نشده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: حدود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن ذرت، حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنجاله سویا و حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن جو در سال مورد نیاز است و اکنون با کاهش یک میلیون تنی واردات سویا مواجه هستیم.

وی گفت: مرغ بدون خوراکی‌های یاد شده نمی‌تواند پرورش یابد.

رضایی با اشاره به اظهارات برخی افراد مبنی بر اینکه ذرت به اندازه کافی وارد شده است افزود: این در حالیست که کنجاله سویا و ذرت باید متناسب با هم به مرغ داده شود تا رشد مورد انتظار در مرغ صورت گیرد و اگر یکی کمتر باشد، رشدی اتفاق نمی‌افتد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: گاهی در بازار مرغ‌هایی وجود دارد که کاهش وزن دارند این‌ها به علت آن است که کنجاله سویای کمتری به آن‌ها داده شده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: برای سه ماه آینده و برای اینکه شب عید ۱۲۵ میلیون جوجه ریزی داشته باشیم و به اندازه کافی گوشت مرغ مردم را تامین کنیم نیاز به ۲۰۰ هزار تن کنجاله سویا در ماه است.

وی در خصوص اینکه گفته شده وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی کافی را نکرده است گفت: به عنوان مثال شب عید سال گذشته ۱۴۰ میلیون جوجه ریزی انجام شد و حتی تولید به قدری بود که با کاهش قیمت مواجه شدیم.

رضایی با بیان اینکه صنعت تولید مرغ صنعتی پویاست و می‌تواند همان تولید سال گذشته را داشته باشد افزود: این صنعت باید حمایت شود، اما حمایت به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: وقتی تولید کننده حمایت نمی‌شود با کاهش تولید مواجه می‌شویم و اگر گله‌های مولد حذف شود حتی اگر ده برابر هم نهاده وارد شود دیگر ارزش نخواهد داشت چرا که گله مولد برای تولید جوجه و تخم مرغ وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قیمت گذاری نیز از دیگر مشکلات است گفت: چندین ماه است که مکاتباتی مبنی بر اینکه سازمان حمایت باید قیمت جوجه یک روزه را اصلاح کند انجام شده، اما این سازمان اقدامی نکرده است.

رضایی با اشاره به اینکه اکنون قیمت جوجه یک روزه ۲ هزار و ۹۰۰ تومان است افزود: این رقم حداقل باید به ۴۰۰۰ تومان برسد.

وی گفت: افزایش قیمت جوجه یک روزه حدود ۳۰۰ تومان در قیمت تمام شده مرغ تاثیر دارد و نه افزایش چند هزار تومانی.

رضایی افزود: در مواقعی در قیمت جوجه یک روزه صرفه جویی می‌کنند، اما از سوی دیگر بازار را به تلاطم می‌اندازند.

وی با بیان اینکه اگر تولید کنندگان حمایت شوند حتما به تولید ادامه می‌دهند خاطرنشان کرد: چندین ماه است که اعلام کرده ام با توجه به افزایش ۴۰ درصدی قیمت مصوب مرغ، قیمت جوجه یک روزه نیز افزایش یابد تا برای تولید کننده به صرفه باشد در غیر این صورت با کاهش تولید مواجه می‌شویم که در حال حاضر شده ایم.

وی گفت: سازمان حمایت باید افزایش جوجه یک روزه را مصوب و در ستاد تنظیم بازار به تصویب می‌رسید.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برخی موارد تولید جوجه بیشتر از نیاز کشور صورت می‌گیرد و قیمت آن افت پیدا می‌کند گفت: در این مواقع سازمان حمایت باید وارد میدان شود و از تولید حمایت کند چرا که اگر حمایت صورت نگیرد باعث ایجاد مشکل در تولید و بروز مشکلات دیگر برای مصرف کننده خواهد شد.

رضایی گفت:، اما قیمت مرغ تا ۳۶ هزار تومان و حتی بیشتر نیز رسیده که گرانفروشی محسوب می‌شود و وظیفه کنترل آن در خرده فروشی‌ها بر عهده سازمان حمایت است.

وی افزود: در این شرایط سخت تحریم و کرونا اگر به تولید کننده فشار وارد کنیم، تولید کننده دست از تولید می‌کشد.

او با بیان اینکه ایران هفتمین کشور تولیدکننده مرغ در جهان است گفت: این شرایط زیبنده ما نیست.

وی همچنین با اشاره به تحریم شدن گله اجداد ظرف نه ماه افزود: گله اجداد تولید کننده گله مادر است و گله مادر نیز جوجه را تولید می‌کند و با تمهیدات اندیشیده شده و انجام وظایفی که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود، مردم مشکلی را حس نکردند.

وی تاکید کرد: امروز باید از این دامداران حمایت شود و نهاده در اختیار آنان قرار گیرد.

رضایی تصریح کرد: این مشکلات باعث شده که ده روز تولید کاهش یابد و در بازار خلل ایجاد شود.

وی وارد شدن دستگاه‌های نظارتی به بازار را ضروری خواند و گفت: ۶۰۰ تن مرغ در دو روز گذشته به میدان بهمن عرضه شد و این در حالیست که تهران ۱۲۰۰ تن مرغ نیاز دارد.

رضایی افزود: ۵۰ درصد مرغ تهران با قیمت ۲۹ هزار تومان تامین شده و در سطح شهر باید ۳۰ تا ۳۱ هزار تومان به فروش برسد، اما متاسفانه با قیمت‌های تا ۳۹ هزار تومان مواجه می‌شویم و این نشان می‌دهد که بازار رهاست.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تخم مرغ نیز گفت: قیمت تخم مرغ در سطح سوپرمارکت‌ها بسیار گران است.

وی افزود: هفته پیش با وجود گرانی تخم مرغ این کالا ۱۲ هزار تومان در هر کیلو بودکه هر شانه ۲۵ هزار تومان می‌شود و با سود عمده فروشی و خرده فروشی هر شانه به ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان می‌رسد.

او تصریح کرد: هر عددی بالاتر از این گرانفروشی است و دستگاه‌هایی که مسئولیت نظارت بر بازار را بر عهده دارند به وظیفه خود عمل نکرده اند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *