اهم اخبار

معاون وزیر جهاد کشاورزی: ۴۶ درصد مطالبات زعفران کاران پرداخت شد

بدون دیدگاه

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۵۴ درصد مطالبات زعفرانکاران هنوز پرداخت نشده است.

به گزارش صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)، به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد اظهار داشت: براساس اطلاعات دریافتی، ۷۲ تن و ۱۱۷ کیلوگرم زعفران از ۱۰۳۶ کشاورز زعفران خریداری شده است.

وی افزود: تاکنون ۳ هزارو ۱۳۶ میلیارد ریال به زعفران کاران پرداخت شده و کل مطالبات زعفران کاران استان‌های خراسان جنوبی و شمالی تسویه حساب شده که این مبلغ معادل ۴۶ درصد کل مطالبات زعفران کاران است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، درباره آمار مربوط به استان خراسان رضوی با ۹ هزار و ۵۰۲ نفر زعفران کار نیز توضیح داد: دراین استان ۲ هزار و ۸۳۴ میلیارد ریال پرداخت شده که این مبلغ معادل ۴۴ درصد مطالبات زعفران کاران استان است.

به گفته شیرزاد، ۲۲۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون و ۵۹۳ هزار ریال متعلق به استان خراسان جنوبی پرداخت شده است که معادل ۱۰۰ درصد کل مطالبات استان است.

وی ادامه داد: همچنین ۷۳ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و ۸۱۱ ریال متعلق به استان خراسان شمالی است که علاوه بر این تاکنون ۱۸ مرکز در استان خراسان رضوی، ۳ مرکز در استان خراسان جنوبی و ۱ مرکز نیز در استان خراسان شمالی ایجاد شده که در مجموع ۲۲ مرکز برای خرید زعفران مشارکت داشته اند.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان با تاکید بر حمایت این سازمان از کشاورزان به ویژه زعفران کاران، گفت: در آینده نزدیک کل مطالبات زعفران کاران خراسان رضوی همانند دو استان دیگر نیز پرداخت خواهد شد.

نکته دیگر اینکه مطابق قواعد خریدهای حمایتی محصولات معمولا ۳۰ درصد بهای محصول به کشاورزان پرداخت و مابقی پس از فروش زعفران تسویه میگردد. که بدلیل فضای اقتصادی کشور و تلاش برای رضایتمندی زعفرانکاران ۱۶ درصد بیشتر از تعهدات مان پرداخت کردیم. در فقره زعفران حمایتی ۹۶ این رقم تا قبل از آعاز سال ۹۷ حدود ۲۲ درصد بود که بقیه را در خرداد ماه ۹۷ پرداخت کردیم. در مقام مقایسه و فضای بانکی کشور و تناژ بیشتر خریداری شده و قیمت بالاتری که امسال زعفران خریداری شد عملکرد مان بیشتر شبیه معجزه است.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *