اهم اخبار

معدوم‌سازی ۱.۴ میلیون قطعه طیور برای مقابله با آنفلوانزای پرندگان

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی کشور مهار شده است، گفت: طبق آخرین آمارها یک میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه طیور در اثر بیماری آنفلوانزای پرندگان معدوم شده که بخش عمده آن مربوط به طیور صنعتی استان خراسان جنوبی است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، علی صفر ماکنعلی روز شنبه در نشست خبری خود به منظور تشریح وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مرگ و میر پرندگان مهاجر تالاب میانکاله در جمع خبرنگاران افزود: از این تعداد طیور معدوم شده، یک میلیون و ۳۵۰ هزار قطعه طیور مربوط به استان خراسان جنوبی است و تنها ۵۰ هزار قطعه مربوط به سراسر کشور می شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: پنهان کاری یک واحد درگیر به بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی باعث شد در شعاع ۱۵ کیلومتری  ۹ واحد تخمگذار و ۹ واحد گوشتی،  شترمرغ و پرنده مهاجر درگیر شوند.

ماکنعلی علت اصلی پنهان کاری برخی واحدهای تولیدی مبتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را نداشتن بیمه دانست و تصریح کرد: در صورتی که این واحدها در استان خراسان جنوبی بروز بیماری را به موقع اطلاع می دادند امکان تلفات در این استان کاهش می یافت.

وی گفت: اکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۵۰ نقطه کشور شناسایی، ردیابی، مهار و مختومه شده است، البته این بیماری در کشور دارای چهار نسخه متفاوت در شمال، استان های با تراکم بالا مزارع مرغ تخمگذار (شامل آذربایجان شرقی، قزوین، تهران، قم، مرکزی و اصفهان) و سایر نقاط کشور است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه ما اکنون در استان هایی که مزارع مرغ تخمگذار داریم هیچ گونه درگیری واحدهای صنعتی را نداریم، افزود: ما از لحاظ شناسایی کانون‌های بیماری، دو ویژگی داریم که اکنون شفاف‌ترین آمار کانون ها را به سازمان جهانی بهداشت دام اعلام کرده ایم.

به گفته وی، به تازگی در کارخانه آرد تک در شهریار ۱۴۰ قطعه طیور، در اتوبان خلیج فارس، آذربایجان غربی، کردستان،   خوزستان، اردبیل و کارخانه سنگبری در آذربایجان غربی، سه کانون مرغ بومی در تهران و سه کانون مرغ بومی در البرز و برخی باغ ویلا شناسایی و طیورشان معدوم شده اند اما هیچ واحد صنعتی ما در استان های البرز و تهران درگیر نیستند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: اکنون ۷۵ میلیون قطعه مرغ تخمگذار و پولت در یک هزارو ۷۰۱ واحد تولیدی در کشور داریم که سه هزارو ۵۰ تن  روزانه تخم مرغ تولید می کنند که ۶۵۰ تن مازاد نیاز بر کشور است.

به گفته وی، روزانه دو هزار و ۴۰۰ تن نیاز تخم مرغ کشور است که بقیه تولید، مازاد بر نیاز داخلی است که این مازاد تولید به دلیل موفقیت سازمان دامپزشکی کشور در مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

ماکنعلی با بیان اینکه اکنون ما در ۱۹ نقطه کشور سیستم تشخیص مولکولی پیشرفته داریم، ادامه داد: برنامه عملیات مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در چهار محور  گزارش دهی،  گزارش گیری،  تشخیص مهار و مختومه کردن درحال انجام است.

بیمه طیور از اول اسفندماه امسال اجباری شد

رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: برای جلوگیری از پنهان کاری واحدهای پرورشی از ابتدای اسفندماه سال ۹۹ بیمه طیور به طور ۱۰۰ درصد اجباری شد دیگر هیچ واحدی بدون بیمه امکان جوجه ریزی را ندارد.

وی با بیان اینکه ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حال گردش است، اظهارداشت: البته قانون بیمه واحدهای پرورشی طیور مربوط به سال ۱۳۹۵ است.

فعالیت باغ پرندگان قم ممنوع می‌شود

ماکنعلی درباره باغ پرندگان قم گفت: سیستم شناسایی و رصد و پایش سازمان دامپزشکی کشور در بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به حدی قوی است که این بیماری در کمتر از ۲۴ ساعت در باغ پرندگان قم شناسایی و عملیات مهار آن انجام شد.

به گفته وی، اکنون ۶۷۰ قطعه پرنده باغ پرندگان قم معدوم شده است و احتمال آن می رود که از ادامه فعالیت این باغ پرندگان به دلیل حضور ۱۱ میلیون قطعه واحد مرغ تخمگذار و گوشتی در قم جلوگیری شود زیرا تامین امنیت غذایی کشور در اولویت برنامه های این سازمان قرار دارد.

مرگ و میر بیش از ۱۱ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانکاله

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: طبق آخرین آمار تا یکم اسفندماه جاری بیش از ۱۱ هزار پرنده مهاجر از ۲۲ گونه منحصر به فرد به دلیل مسمویت سم بوتولیسم در تالاب بین المللی میانکاله تلف شده اند که از این تعداد ۹۴ درصد مرغ چنگر، ۳.۵ درصد فلامینگو و ۱.۵ درصد سایر پرندگان هستند.

وی اظهارداشت: سال گذشته بیش از ۵۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله به دلیل مسمویت سم بوتولیسم از بین رفتند که امسال نسبت به سال گذشته نزدیک ۴۰ هزار کاهش مرگ و میر داشته ایم.

به گفته وی، تالاب بین المللی میانکاله دارای ۶۸ هزار هکتار است که ۲۵ هزار هکتار آن اکوسیستم خشکی و مابقی آبی است و ۸۰ درصد آب مورد نیاز این تالاب از دریای خزر و ۲۰ درصد از آب شیرین تامین می شود.

ماکنعلی تصریح کرد: طبق آخرین آزمایش‌های سازمان دامپزشکی کشور، مرگ و میر پرندگان مهاجر در میانکاله به دلیل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، نیوکاسل و وجود فلزات سنگین نبوده و این موارد منتفی است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اصلی مرگ و میر پرندگان مهاجر را سمی شدن نرمتنان جنوب غربی تالاب میانکاله را به دلیل تغییر اکوسیستم، تغییر توازن آب شور و آب شیرین، کاهش اکسیژن، ورود سیلاب و مواد آلی به آب و فاضلاب کارخانجات به این تالاب دانست و گفت: این پرنگان در اثر مسمویت به سم بوتولیسم و فلجی گردن و عضلات از بین می روند.

وی با بیان اینکه پرندگان غواص بیشترین مرگ و میر را دارند، ادامه داد: پرندگان پس از مصرف نرمتنان سمی کف تالاب  بین ۲۰ دقیقه تا حداکثر سه ساعت به دلیل فلجی از بین می روند.

ماکنعلی با بیان اینکه سالانه بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار پرنده مهاجر به این تالاب سفر می کنند گفت: بخشی از پرندگان مهاجر در اسفندماه و بخشی دیگر در اواسط و اواخر فرودین ماه از این تالاب بین المللی به مقصد دیگر کشورها مهاجرت می کنند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور افزود: اکنون احیای تالاب میانکاله از اهمیت بالایی برخوردار است که این امر نیازمند بالانس آب شور دریا و آب شیرین توسط دستگاه های پمپاژ، پلمپ چاه های غیرمجاز و جلوگیری از ورود و پساب کارخانجات و واحدهای تولیدی است.

وی ادامه داد: بنابراین برای جلوگیری از مرگ و میر پرندگان در این تالاب سازمان باید دستگاه های مختلف از جمله وزارت نیرو با دادن حق آبه، ایجاد تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای اطراف و پلمپ چاه های غیرمجاز با سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی و شهرداری و استانداری همکاری کنند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *