اهم اخبار

ممنوعیت صدور مجوز صید میگو در صیدگاه‌های خوزستان

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

صدور مجوز صید میگو جهت شناورهای صیادی در کلیه صیدگاه‌های استان خوزستان ممنوع شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از جهاد کشاورزی خوزستان؛ فتح الله ابوعلی مدیرکل شیلات خوزستان در این باره اظهار کرد: طبق بررسی‌های کارشناسی و ارزیابی ذخایر صورت گرفته توسط پژوهشکده آبزی‌پروی آب‌های جنوب کشور، درخواست اتحادیه تعاونی‌های خدماتی صید استان و مصوبه کمیته مدیریت صید شیلات خوزستان، صدور مجوز صید میگو به منظور حفاظت از ذخایر گونه مذکور در کلیه صیدگاه‌های خوزستان از امروز، ششم آذر ممنوع اعلام شده است.

وی افزود: در همین راستا هرگونه صید، حمل و جابه‌جایی میگو و ادوات صید از تاریخ ۱۳ آذر در کلیه صیدگاه‌های استان و بنادر ماهیگیری ممنوع بوده و یگان حفاظت از منابع آبزی استان خوزستان مکلف به برخورد با متخلفان خواهد بود.

ابوعلی با بیان اینکه صید میگو در ۲ فصل تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد، تصریح کرد: صید تابستانه میگو (در صیدگاه بحرکان) فصل اول صید به شمار می‌رود که هر ساله از اوایل یا اواسط مردادماه آغاز می‌شود و به مدت ۴۵ الی ۵۰ روز ادامه دارد.

بنابر اعلام جهاد کشاورزی خوزستان، وی با اشاره به فصل دوم صید میگو در استان یادآور شد: صید پاییزه (در صیدگاه لیفه و بوسیف) نیز معمولا از اوایل آبان ماه شروع می‌شود و ۴۵ تا ۵۰ روز ادامه دارد.

ابوعلی افزود: معمولا سه گونه میگو ببری (صورتی)، سفید سرتیز و خنجری از این صیدگاه‌ها صید می‌شوند و از خانواده پنائیده هستند.

مدیرکل شیلات خوزستان، میزان صید فصل تابستانه (بحرکان) در سال جاری را یکهزار و ۲۳۲ تن اعلام و تصریح کرد: میزان صید تابستانه میگو نسبت به مدت مشابه سال گذشته که یکهزار و ۳۸۶ تن بوده با کاهش ۱۱ درصدی مواجه شده است.

وی همچنین علل عمده کاهش صید تابستانه در سال جاری را کاهش ذخایر آبزیان، فعالیت قایق‌های غیرمجاز، ورود فاضلاب‌های صنعتی و شهری به صیدگاه‌ها، خشکسالی و استفاده بی رویه از ادوات صید غیرمجاز عنوان کرد.

سرویس خبری: استان ها

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *