اهم اخبار

من مرتضی سلطانی فرزند فقر هستم

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مرتضی سلطانی بنیانگذار گروه صنعتی و پژوهشی زر در مراسم تجلیل از صنعتگران البرز و در حضور دکتر علی لاریجانی که در سفر به استان البرز از گروه صنعتی و پژوهشی زر به عنوان مجتمع تولیدی توانمند استان بازدید کردند. اظهار کرد: « دوستان تولیدکننده ام در این مراسم به مشکلات اشاره کردند و پیشنهاداتی ارائه دادند. به درستی بدانیم کسی که امروز میزبان ایشان هستیم، آقای دکتر لاریجانی در مسند تصمیم گیری ملی کشور با مشکلات تولید و غیر تولید زندگی می کنند.»

سلطانی در این سخنرانی نقش تولیدکنندگان در عرصه تصمیم سازی و بهره وری صنعت کشور موثر برشمرد و اظهار کرد: «تولیدکنندگان در گفتمان های پیشنهادی موثر به عنوان تصمیم سازان عرصه تولید قادر به ارائه پیشنهادات موثر بری تصمیم گیری مسئولان هستند. زیرا تولیدکننده کسی است که ادبیات تولید را می داند و در این شرایط سخت سرسختانه کار می کند. ما بهتر از هر کسی می دانیم اگر ۱۰ میلیارد تومان را سپرده بانک کنیم، مشکلی نخواهد داشت و بدون نظارت و مداخله ای می توان در ماه ۲۰۰ میلیون تومان سود از آن دریافت کرد و نیازی هم به کسی نخواهیم داشت. این درحالیست که بار این اقدام فقط خانه خود را آباد کرد کرده ایم.

دارنده نشان امین الضرب(کارآفرین برتر) تاکید کرد: «شما در سرزمینی زندگی می کنید که کسانی برای دفاع از آرمان ها و شرف به خارج از مرزها می روند و دشمن کثیف داعش، سر اینها را می برد و فرزند سه ساله او دردمند می کند. در این موقعیت شما تولید کنندگان برنامه تان چیست که این بچه ۲۰ سال دیگر از شما کار می خواهد؟ ۲۰ سال‌آینده ما باید برای فرزند شهید حججی شغل درست کنیم. آیا باید ما هم تسلیم مشکلات شویم؟ یا تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.»

این کارآفرین در جمع صنعتگران با تاکید بر این نکته که من اگر یک سلول از شهید حججی و همتی ها در وجود داشته باشم، مگر می توانم برای ارتقای نام کشورم کوتاه بیایم، گفت: «من؛ مرتضی سلطانی فرزند فقر هستم. در قلعه مبارک آباد قم به دنیا آمده ام. در اینجا می خواهم خاطره ای را با شما در میانم بگذرام. آن ایام از روستا برای ما نان می آوردند و ما ماهانه مصرف می کردیم. من هفتساله بودم که چند روز نان سنگک هوس کرده بودم و چندبار از مرحوم مادرم خواستم که برایم بخرد او که مشغول گیوه چینی بود گفت: پسرم برو تلاش کن کار کن روزی می شود که اگر درست کار کنی هزاران نفر سر سفره تو بنشینند. من  امروز افتخار این را دارم که ده هزار و سیصد نفر در هلدینگ زر مشغول به کار هستند. یعنی من اگر یک سلول از عظمت وجود شهید همت و حججی ها در وجودم داشته باشم، مگر می توانم کوتاه بیایم؟ ما اگر همدلی و توانمندی ها را توجه بدهیم نیروی انسانی را با عشق و توکل بپذیریم. مگر می شود تسلیم مشکلات شویم؟

مرتضی سلطانی افزود: « نظارت های جزیره ای با فرهنگ سازی درست می شود. شما در جامعه ایران زندگی می کنید. با تفکر و رفتار آن آشنا هستید. می گویند از یک حدی بزرگ تر شوی تو را می زنند. من یک کار درست را با هزاران مهندسان توسعه گرا و پیشرو و تحقیق و تو سعه پژوه را متوقف کنم که می ترسم؟ پس کار می کنم و تمام وجودم را هم می گذارم. هلدینگ زر که من بنیانگذار آن هستم با ۱۷ شرکت در زمینه های خدماتی فنی لجستیکی تولیدی آی تی فعال است. با افتخار چهار ذینفع دارم من و پسرم آرش سلطانی و دو برادر زاده ام محسن و مهدی امینی و با همدلی و عشق در کنار هم برای سرزمینمان کار می کنیم. برند زر از اول انقلاب فعالیت خود را آغاز کرده است و اکنون ۴۰ سال سابقه حضور در صنعت کشور را دارد.»

وی با پاسخ به این پرسش که برخی از او می پرسند، فرمول موفقیتت کجاست؟، ادامه داد: فرمول کار اینجاست سهم نیروی انسانی را بالای نود درصد در بهره وری می دانم. اگر همه تکنولوژی روز دنیا را به کار بگیری سهم آن کمتر از ده درصد است. محوریت این فرایند را تحقیق و توسعه تشکیل می دهد که قلب و تفکر تشکیلات است. به امید روزی که دشمنی ها اگر صد برابر شد همبستگی ما تولیدکنندگان هم بیشتر و با توکل و همدلی این مزیت ها و توانمندی ها در راه توسعه ایران عملیاتی و ایران را فخر جهان کنیم.»

این کارآفرین از کشور ایران به عنوان بهشت سرمایه گذاران یاد کرد و با اشاره به فعالیت های صنعتی مبتنی بر دانش گروه صنعتی زر، توضیح داد: « من به عنوان مرتضی سلطانی که سرباز صنعت سرزمینم هست؛ چرا که ایران با وجود همه مشکلات، بهشت سرمایه گذاران است. بنده و خانواده بزرگ صنعتی زر این افتخار را داریم که در شهر هشتگرد استان البرز پالایشگاه غلات زر را به بهره برداری برسانیم و در حال احداث مگا پروژه کانفکشنری باشیم. خبر خوبی برای شما دارم. ایمپلنتی که اینجا اجرا شده برای اولین بار ذرت را تبدیل به «های فروکتوز۵۵» (قندطبیعی مایع) جایگزین شکر کرده است. در حال حاضر مصرف این ماده غذایی در کشور دو و نیم میلیون تن است. گروه زر توان و تکنولوژی بالایی که دارد تا کنون توانسته ۶۰۰ هزار تن از این میزان تامین کند و ظرفیتی بالغ بر یک میلیون و هفتصد هزار تن از آن نیاز به تامین دارد. ضمن اینکه سالانه چند درصد هم به این نیاز افزوده می شود. »

سلطانی با اشاره به نقش آفرینی جوانان در پیشرفت صنایع ایران، گفت: « جوانان دانش بنیان ایران در زمینه مهندسی، دوش به دوش مهندسان امریکایی فعالیت می کنند. اما باید بستر مناسب برای این عزیزان فراهم شود و در مسیر درست دانش قرار گیرند. آن وقت اینجا گلستان فرصت هاست. هنر مهندسی ما در کشور جلوتر از کارهای دیگر است از خاورمیانه که حتما جلوتر است.

وی ادامه داد: «گروه صنعتی زر قادر با احداث پالایشگاه غلات زر قادر به بهره برداری از این صنعت شده است. اسناد بومی سازی این پروژه را مهندسان ایرانی خودمان ارائه کرده اند و اکنون هر گروه مهندسی که تصمیم گرفتند وارد این عرصه شوند، ما درباره ظرفیت، کیفیت تولید، تحقیق و توسعه و تولید می توانیم به آنها کمک کنیم و این طرح را با دانش بومی اجرا کنیم.»

بنیانگذار گروه صنعتی زر، خلق فضای تعاملی را در میان تولیدکننده راهکاری برای همبستگی صنعتگران و رونق تولید، دانست و گفت: «دوستان یادمان باشد ما تولیدکننده هستیم، ادبیات تولید در همه جای دنیا متفاوت از یکدیگر و همراه با مشکل است. مشکلاتی در دو بخش؛ مشکلات درون بنگاه یعنی بهای تمام شده، کیفیت توجه به نیروی انسانی و ارتباطات . مشکلات بیرون بنگاه که دست ما نیست، اما می توان با تعامل، تفکر، برنامه درست و با وجود مشکلات درون، مشکلات بیرون را هم بدون کشیدن دیوار بین دولت و مجلس در ایجاد یک فضای تعاملی بسیار صمیمانه، کاهش داد. »

 

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *