نرخ هر کیلو مرغ، ۱۹ هزار تومان/ بازار نهاده‌های دامی همچنان بحرانی است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

نایب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۹ هزار تومان است.

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۸ هزار و ۷۰۰ تا ۱۹ هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ طی روز‌های آتی تغییر چندانی نیابد.

اسداله نژاد با بیان اینکه مرغدار برای دریافت نهاده باید از سامانه سماصط (سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور) مجوز بگیرد، بیان کرد: بعد از پایان یافتن دوره پرورش، مرغ آماده عرضه به بازار باید مجدد از دامپزشکی مجوز تخلیه اخذ کند و این مجوز توسط کشتارگاه تأیید شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در صورتی که هر کدام از این مراحل توسط مرغداران انجام نشود، برای دوره‌های بعدی نمی‌تواند مجوز جوجه ریزی دریافت کند.

وی با بیان اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت حدود ٣٠ درصد نهاده‌های مورد نیاز با نرخ مصوب تامین می‌شود، گفت: مابقی نهاده‌ها با نرخ آزاد تامین می‌شود که در افزایش هزینه‌های تولید تاثیر بسزایی دارد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بحران نهاده‌های دامی همچنان پابرجاست، گفت: علی رغم اظهار نظر مدیر عامل پشتیبانی امور دام‌ مبنی بر توزیع نهاده‌های دامی، تاکنون تغییری در بازار ایجاد نشده است.

وی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر هزینه تمام شده تولید هر کیلومرغ زنده با نهاده دولتی ۱۳،۶۰۰ تومان است، اما در شرایطی که حدود ۴۰ درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب و مابقی از بازار آزاد تامین می‌شوند، قیمت تمام شده مرغ زنده به بیش از ۱۶ هزار تومان و مرغ گرم به ۲۵ هزار تومان می‌رسد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *