اهم اخبار

نیازی به واردات شکر نداریم

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
[heading]در حالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت از به حداقل رسیدن موجودی ذخایر استراتژیک شکر خبر داده، دبیر انجمن صنایع قند و شکر اعلام کرد که هیچ مشکلی در ذخایر استراتژیک و موجودی بازار شکر وجود ندارد و با وضعیت کنونی نیز تا تیر سال آینده به واردات نیازی نداریم.[/heading]

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا نعمت‌زاده درباره وضعیت تولید و بازار شکر گفته بود که از ابتدای سال گذشته ثبت سفارش جدید شکر نداشته‌ایم و موجودی این محصول نیز به حداقل رسیده است. همچنین علی‌رغم اشباع بودن بازار از شکر، کمبود در ذخایر استراتژیک این محصول وجود دارد.

این در حالی است که بهمن دانایی – دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر – در این زمینه به ایسنا گفت: این اظهارات وزیر، تخریب کننده بازار و حامی واردکنندگان است و به تولیدکنندگان و بازار شکر آسیب می‌زند.

وی افزود: وزیر صنعت از طرفی معتقد است که “بازار داخلی شکر اشباع است” و از سوی دیگر می‌گوید “ذخایر استراتژیک این محصول به حداقل رسیده است”.

دانایی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴۳۰ هزار تن شکر وارداتی در بندرعباس و بندر امام خمینی( ره) وجود دارد که ۱۷۰ هزار تن آن مختص شرکت بازرگانی دولتی برای تامین ذخایر استراتژیک است و در روزهای آینده به این شرکت می‌رسد. همچنین ۲۶۰ هزار تن دیگر مجوزی است که به کارخانه‌ها داده شده تا بتوانند مابقی نیاز خود را وارد کنند.

به گفته وی از ۲۶۰ هزار تن شکر وارداتی سهم کارخانه‌ها، ۱۰۰ هزار تن آن تبدیل به شکر سفید شده و آماده ورود به بازار است و ۱۶۰ هزار تن دیگر نیز بارگیری شده که به محض رسیدن به کارخانه‌ها آماده عرضه به بازار خواهند شد.

دبیر انجمن صنایع قند و شکر اظهار کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در تابستان قرار شد میزان ذخایرش را به دلیل نزدیک شدن به زمان تاریخ مصرف آن با شکر وارداتی جدید جایگزین کند که بر این اساس بخشی از ذخایر این شرکت به فروش رفت و مجوز واردات ۳۰۰ هزار تن برای تامین و جایگزینی این ذخایر استراتژیک به شرکت بازرگانی دولتی ایران داده شد و در این راستا ۱۷۰ هزار تن از واردات موجود در بنادر امام خمینی(ره) و بندرعباس متعلق به این شرکت است.

وی با تاکید بر اینکه تا تیر سال آینده نیازی به واردات شکر نداریم، اعلام کرد: در حال حاضر فصل برداشت چغندر قند فرا رسیده و کارخانه‌های قند و شکر به سرعت در حال تولید این محصول هستند و تنها در انتظار اعلام نرخ شکر برای عرضه محصول تولید شده‌شان به بازار قرار دارند.

به گفته دانایی آنقدر بازار شکر اشباع است که هنوز قیمت این محصول از کیلویی ۲۲۲۰ تومان عبور نکرده است و این اظهارات فقط بازار را برهم می‌ریزد اما وزارت جهاد کشاورزی طی سال‌های گذشته، بهترین مدیریت را با کمک کارخانه‌های داخلی بر بازار شکر اعمال کرده‌؛ به گونه‌ای که وضعیت تولید، واردات، موجودی بازار و قیمت شکر طی ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *