اهم اخبار

هندی‌ها سد ممنوعیت را شکستند / برنج وارداتی یک ماهه ره سالانه رفت!

بدون دیدگاه
[heading]در حالی که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای امسال واردات برنج همچنان ممنوع بوده و تاکنون مجوزی برای آن صادر نشده است، در مهر امسال بیش از یک میلیون تن برنج به کشور وارد شد تا مجموع برنج‌های وارداتی در سال جاری به حدود ۱٫۵ میلیون تن برسد.[/heading]

1420548620717_33.jpg

البته معاون وزیر جهاد کشاورزی از صدور مجوز تا سقف ۶۰۰ هزار تن برای واردات برنج درآینده خبر داده که به نظر می‌رسد که دلخوشی‌های صادر‌کنندگان هندی برنج محقق شده است؛ چرا که آنها حتی زودتر از آنکه مجوزی برایشان صادر شود توانستند بازاری برای برنج بی‌کیفیت خود پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، امسال بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شد که با توجه به واردات حدود ۴۰۰ هزار تنی آن در نیمه اول امسال که از محل ثبت سفارش‌های گذشته صورت گرفته بود و همچنین با توجه به حجم عظیم واردات این محصول طی سال‌های گذشته، به نظر می‌رسید امسال مجوزی برای واردات این محصول صادر نشود و شاهد واردات انبوه و بیش از حد این محصول نباشیم.

گرچه علی قنبری نیز درباره وضعیت تولید و واردات برنج به ایسنا گفته بود که وضعیت برنج امسال از سال گذشته بهتر است و حداکثر تا ۶۰۰ تن اجازه واردات برنج را به بخش خصوصی می‌دهیم.

اما در حالی که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی همواره بر ادامه ممنوعیت واردات برنج و مجوز ندادن به وارد‌کنندگان اصرار دارند، اتفاقی عجیب در مهر امسال رخ داد که به نظر می رسد واردکنندگان توانستند زودتر از موعد و بیشتر از مجوز، دست به واردات آن هم در یک ماه بزنند.

چراکه در مهر ماه یک میلیون و ۹۴ هزار و ۵۰۰ تن برنج به کشور وارد شد و مجموع واردات هفت ماهه امسال به یک میلیون و ۴۹۰ هزار و ۳۰۰ تن رسید که از نظر وزنی ۹۹٫۴۴ درصد افزایش و از نظر ارزشی ۵۲ درصد کاهش را نسبت به هفت ماهه سال گذشته نشان می‌دهد. همچنین یک میلیون و ۳۸۵ هزار تن از برنج‌های وارداتی از کشور هند بوده است.

جالب‌تر این‌که متوسط قیمت هر کیلوگرم برنج وارداتی در شش ماهه امسال حدود یک دلار بوده که در هفت ماهه امسال به حدود ۰٫۳ دلار رسیده است و مشخص نیست این واردات میلیونی یک شبه برنج با چه کیفیت و قیمتی صورت گرفته است.

البته پیش از این عباس کشاورز – معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت – در این باره به خبرنگار ایسنا گفته بود ممنوعیت واردات برنج همچنان ادامه دارد و هیچ قولی از این بابت به طرف‌های هندی یا دیگر صادرکنندگان برنج به ایران نداده‌ایم.

وی افزود: واردات انجام شده طی ماه‌های اخیر براساس ثبت سفارش‌های صورت گرفته از سال گذشته بوده است.

شاید با توجه به روند کاهشی واردات برنج در شش ماهه امسال و واردات تدریجی و کم این محصول، استدلال وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر این‌که مجوزی به واردات برنج ندادند و واردات انجام شده مربوط به ثبت سفارش‌های گذشته بوده است قابل قبول باشد، اما حالا که بیش از یک میلیون تن در یک ماه به کشور وارد شده است دیگر نمی‌توان پذیرفت که این واردات نیز از طریق ثبت سفارش‌های گذشته بوده باشد و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی باید پیگیر این مساله باشند که چگونه و با کدام مجوز این همه برنج به کشور وارد شده است.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *