اهم اخبار

معاون وزارت جهاد کشاورزی: واردات روغن با ارز دولتی اجازه خوداتکایی در تولید دانه‌های روغنی را نمی‌دهد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

علیرضا مهاجر گفت: تا زمانی که واردات روغن خام و دانه های روغنی با ارز دولتی ادامه داشته باشد امکان خوداتکایی در تولید دانه های روغنی وجود ندارد، بنابراین دولت در صدد رفع این مشکل است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از تسنیم؛ علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: تولید دانه‌های روغنی برای کشور از دو بابت مهم است زیرا علاوه بر تأمین روغن، کنجاله مورد نیاز در خوراک دام تولید می‌کند بنابراین این افزایش تولید روغن در داخل کشور ضروری است.

وی افزود: در صورتی که اجازه دهیم کارخانه‌های روغن کشی و روغن نباتی با ارز ارزان قیمت دانه روغنی یا روغن خام با ارز دولتی به کشور وارد کنند تولید این محصول در کشورمان به صرفه نخواهد بود و توان رقابت خود را از دست می‌دهد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: خوداتکایی در تولید دانه‌های روغنی و روغن در کشور زمانی ایجاد می‌شود که اختلاف قیمت زیاد میان واردات و تولید داخلی وجود نداشته باشد که دولت در صدد رفع آن است.

وی تصریح کرد: از طرفی باید توجه داشت که تولید ذرت و سویا که کشت تابستانه هستند و برای تأمین منابع آبی آن‌ها با کمبود مواجه هستیم که البته جایگزین‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

مهاجر گفت: در حال حاضر بر روی تولید سورگوم، جو، ارزن و کلزا در حال فعالیت هستیم تا جایگزین ذرت و سویا شود اما لازمه تحقق آن خریداری تولیدات کشاورزان توسط صنایع روغن نباتی است اما با توجه به اینکه کارخانه‌ها می‌توانند با ارز ارزان آن را از خارج وارد کنند محصولات کشاورزان خریداری نمی‌شود و کشاورزان نیز اقدام به کشت نمی‌کنند.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: تسنیم

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *