اهم اخبار

ورود پنج محصول کشاورزی به عراق آزاد شد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

 وزارت کشاورزی عراق امروز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که صدور پنج محصول کشاورزی به این کشور به دلیل کمبود تولید داخلی این محصولات آزاد شده است.

این محصولات شامل سیر، سیب زمینی، گوجه فرنگی، هندوانه و خربزه هستند که سه محصول اخیر خصوصا در طول سنوات گذشته به وفور از ایران به عراق صادر می شدند اما بتدریج درماههای اخیر ورود آن به این کشور ممنوع شده بودند.
سخنگوی وزارت کشاورزی عراق در بیانیه اش گفته است که وزیر کشاورزی براساس اختیارات محوله در خصوص ممنوعیت یا از سرگیری واردات محصولات کشاورزی به عراق برحسب میزان تولید داخلی و حمایت از مصرف کننده، این گونه تصمیمات را اتخاذ می کند.
‘حمید النایف’ افزوده است که واردات این پنج محصول در حال حاضر از تمامی مبادی ورودی عراق امکان پذیر است.
وی خاطرنشان ساخت که وزارت کشاورزی عراق در طول مدت گذشته واردات ۹ محصول زراعی را با توجه به وفور تولیدات آن در داخل و حمایت از تولید داخلی، ممنوع اعلام کرده بود.
با آزاد شدن مجدد صادرات این پنج محصول، صادرکنندگان ایرانی می توانند از فرصت پیش آمده برای صادرات محصولات خود به بازار عراق استفاده کنند.
ایران، ترکیه، سوریه، اردن و مصر مهمترین کشورهای صادرکننده محصولات کشاورزی به عراق محسوب می شوند.
وزارت کشاورزی عراق در سال های اخیر با حلول فصل تابستان و عمل آمدن محصولات کشاورزی داخلی، حسب وفور یا کمبود این محصولات، اطلاعیه های از سرگیری یا ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی را اعلام می کند.
این وزارتخانه در ژوئن همین سال نیز کاشت برخی از محصولات پر مصرف آب مانند برنج، ذرت و پنبه را به دلیل مشکل کم آبی در عراق ممنوع اعلام کرده بود.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *