اهم اخبار

وزیر جهاد در خصوص بحث جداسازی بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی: منتظر نظر دولت و مجلس هستیم

بدون دیدگاه
[heading]وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزان نمونه سه برابر متوسط تولید ملی تولید می کنند که این رقم مناسبی به شمار می آید. [/heading]

به گزارش خبرنگار ایلنا وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم سی امین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رکورد کشاورزان نمونه در بخش انار ۱۰۰ تن در هکتار سیب زمینی ۹۰ تن و سیب درختی ۱۶۷ تن در هکتار است.

محمود حجتی تاکید کرد: کشاورزان نمونه سه برابر متوسط تولید ملی تولید می‌کنند که این رقم مناسبی به شمار می‌آید.

وی در خصوص بحث جداسازی بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این خصوص باید منتظر نظر دولت و مجلس بمانیم؛ اما اعتقاد داریم که باید یک مدیریت واحد وجود داشته باشد تا تولید با مشکل مواجه نشود.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: با استفاده منماسب از ظرفیت‌های کشاورزان نمونه و حمایت از آن‌ها می‌توان دست آوردهای آن‌ها را به بخش کشاورزی انتقال دهیم.

وی افزود: با این کار می‌توان شاهد پیشرفت‌های مناسبی در بخش کشاورزی باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افق برنامه ششم توسعه بیان داشت: این برنامه در چهار چوب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی شده است که مصرف آب با گلخانه‌ها تا ۱۰ درصد کاهش یابد.

حجتی گفت: مشاورین ما در سواحل شمال و جنوب کشور ظرفیت‌های میلیون تنی برای پرورش ماهی در قفس شناسایی کرده‌اند به طوری که پیش بینی شده است که در این مناطق ۲۰۰ هزار تن تولید داشته باشیم.

وی افزود: ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی به میزان بیش از هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی و ۲ هزار میلیارد تومان از منابع بانک کشاورزی به موضوع کشت گلخانه‌ها و تولید ماهی در قفس اختصاص یافته است.

حجتی گفت: برای توسعه آبیاری نوین پیش بینی کرده بودیم که ۲۰۰ هزار هکتار از مزارع به آبیاری‌های نوین تجهیز شود که به دلیل محدویت‌های مالی توانستیم ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار هکتار از مزارع را با این ادوات تجهیز کنیم.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سال جاری این ارقام افزایش یابد بیان داشت: برای این مساله نیاز به عنایت مجلس است اما پیش بینی‌های ما این است که امکان تجهیز سالانه ۴۰۰ هزار هکتار به سیستم‌های نوین آبیاری وجود دارد.

حجتی تاکید کرد: استفاده از این روش استرس کمتری به گیاه وارد می‌کند که امسال در چند نقطه این پیاده شد و توانست تولید ماده خشک گندم را تا ۲ برابر افزایش دهد.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *