اهم اخبار

وزیر کشاورزی فرانسه : تلاش برای استقلال در تولید نهاده‌های دامی/ در تعامل با ایران جدی هستیم

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
[heading]وزیر کشاورزی، غذا و جنگلداری فرانسه گفت: برای استقلال در تولید نهاده‌های دامی در تلاشیم تا بتوانیم تولید پایداری در حوزه محصولات پروتئینی داشته باشیم و توافقات صورت گرفته بین ایران و کشورهای غربی به ویژه تعاملات بین ایران و فرانسه نشان دهنده جدی بودن و پایدار بودن روابط دو کشور است.[/heading]

به گزارش خبرنگار ایسنا، استفان لوفل – سخنگوی دولت فرانسه – در نشست خبری مشترک وزیر جهاد کشاورزی و وزیر تجارت فرانسه با خبرنگاران داخلی و خارجی، اظهار کرد: فرانسه برای توسعه همکاری کشاورزی با ایران به ویژه در زمینه‌های تحقیقاتی، آموزشی، تولید بذر، اصلاح ژنتیک، غلات و دام‌های سبک و سنگین، دامپزشکی، روش‌های نوین آبیاری و … آمادگی کامل دارد.

وی افزود: دیدارهایی که مقامات بلندپایه فرانسه با وزرا و مسئولین جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند نشان دهنده اهداف و اولویت‌های ویژه‌ای است که برای فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است و هم‌اکنون در حال تدارک دیدن شرایطی هستیم که رییس‌جمهور روحانی در ۱۷ نوامبر در فرانسه حضور پیدا خواهند کرد.

لوفل ادامه داد: در زمینه‌های مختلف اقتصادی مانند حمل و نقل، کشاورزی، توسعه پایدار و پروژه‌های مشترکی مانند امضا و افتتاح پروژه مشترک آبزی‌پروری بین ایران و فرانسه ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد و درصددیم تا اهداف مهم استراتژیک بین دو کشور را بتوانیم با حضور وزرای دو دولت پیگیری و دنبال کنیم بنابراین اهداف و استراتژی‌های همکاری بین ایران و فرانسه بلندمدت خواهد بود.

مردم برای استفاده از محصولات کشاورزی تراریخته مختارند

وزیر کشاورزی، غذا و جنگلداری فرانسه ادامه داد: برای تامین سویا نیازمند واردات هستیم و علیرغم تلاش برای به دست آوردن استقلال در تولید نهاده‌های دامی، برای استفاده از محصولات کشاورزی تراریخته و تغییر ژنیتکی یافته تمایلی وجود ندارد، اما مردم در انتخاب محصولات کشاورزی مختلف تراریخته یا غیرتراریخته حق انتخاب دارند.

وی اعلام کرد:‌ در مورد همکاری‌های آموزشی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی بین ایران و فرانسه نیز تفاهم‌هایی صورت گرفته که به عنوان مثال می‌توانیم به موضوعات فنی مورد تفاهم در زمینه آبیاری، دام و طیور و … اشاره کرد. همچنین پیشنهاد می‌شود نشست مشترکی بین ایران و فرانسه در خصوص مسائل مرتبط با تحقیقات و پروژه‌های مشترک قابل انجام بین دو کشور برگزار شود.

انتهای پیام

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *