اهم اخبار

پشت صحنه میوه‌های ممنوعه خارجی چه کسانی هستند؟

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

با تشدید پیگیری پرونده عرضه میوه‌های ممنوعه خارجی در سطح بازار توسط دستگاه‌های ذی‌ربط دردو هفته اخیر، حالا نوبت به شناسایی و دستگیری عوامل اصلی و پشت صحنه این اقدامات سازمان یافته رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود تاکید مسئولان دستگاه‌های مختلف کشور مبنی بر ممنوعیت واردات میوه و درحالی که حضور محصولات ممنوعه خارجی در بازار رو به کاهش می‌رفت، خبر توزیع گسترده و شبانه میوه‌های خارجی در تهران همه را شوکه کرد. عرضه میوه‌های تابستانه از جمله گیلاس، انواع آلو، انواع زردآلو، انواع هلو، شلیل و انگور در حجمی گسترده مانند پتکی بود که بر سر تولید و تولیدکنندگان فرود آمد.

در همین حال، این اتفاق که حدود ۲۰ روز پیش رخ داد، شوک بزرگی برای تولیدکنندگانی بود که محصول‌شان روی دست‌شان مانده است و نمی‌دانند با آن چه‌کار کنند.

براساس این گزارش، قبل از اینکه ماجرای فوق رخ دهد، بیشتر مسئولان و کارشناسان این واردات را قاچاق می‌دانستند اما واردات میوه‌های تابستانی رنگ و لعاب دار در بسته‌بندی‌های شکیل و از راه‌های دور باعث شد پرده‌های زیادی کنار برود و حقایق بسیاری روشن شود، هر چند که هنوز چهره فرد یا افرادی که پشت این پرده ها پنهان شده‌اند، مشخص نیست.

بعد از این ماجرا، صدای اعتراض بسیاری از مسئولان، تولیدکنندگان و کارشناسان بلند شد که این واردات نمی‌تواند قاچاق باشد و با خر و قاطر آنها را آورده باشند.

پرده اول؛ واردات میوه با رابطه‌بازی انجام شده است

 در همین زمینه رئیس اتحادیه باغداران کشور با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند اسم این کار را قاچاق بگذارند، در گفتگو با مهر تصریح کرد: مگر ممکن است این حجم گسترده واردات به شکل قاچاق انجام شده باشد؟ این میوه‌ها هزاران کیلومتر راه را طی کرده‌اند.

مجتبی شادلو ادامه داد: این محصولات از طریق سیستم ترانزیت و جاده‌های اصلی آمده‌اند، چون میوه‌هایی نیستند که بتوانند با خر و قاطر از کوه‌ها و مناطق صعب العبور وارد شوند. به عنوان مثال، وقتی گیلاس از دماوند به تهران می‌رسد، کیفیت آن کلی تفاوت می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اعتقاد دارید این واردات قانونی انجام شده است؟ گفت: این میزان گسترده واردات با رابطه بازی و دلال صفتی انجام شده است.

پرده دوم؛ مگر یک یا دو کیلوگرم میوه بوده که در جیب جا شود؟

همچنین معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در واکنشی شدید به این مساله، درباره اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند امکان ندارد این حجم میوه به شکل قاچاق وارد کشور شده باشد؟ به مهر گفت: اگر این محصولات به شکل رسمی آمده است که باید مسئولان مربوطه در این زمینه شفاف سازی و اعلام کنند که این میوه‌ها از مبادی رسمی و قانونی وارد شده است، در غیر این‌ صورت واردات فوق به شکل قاچاق انجام شده و باید روشن شود چه کسی این میوه‌ها را قاچاقی وارد کرده است؟ طهماسبی اضافه کرد: مگر یک یا دو کیلوگرم میوه بوده که در جیب جا شود و بتوان آنها را وارد کشور کرد؛ اصلا این کار شدنی است!؟

پرده سوم؛ میوه‌های ممنوعه «سازمان یافته» وارد می‌شوند

محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی هم دراین زمینه به مهر اعلام کرد: شنیده می‌شود عده‌ای به شکل سازمان‌یافته و درکانتینرها میوه‌های ممنوعه خارجی را وارد می‌کنند. از دست من چه کاری ساخته است؛ من ماموری نداریم که با آنها مقابله کنم.

وی با اشاره به اینکه گاهی واردات به صورت پیله‌وری و محلی انجام می‌شود، گفت: در این زمینه خیلی نباید خرده گرفت، ضمن اینکه کسی هم نمی‌تواند کار چندانی انجام دهد اما در مواردی که مسئله سازمان‌یافته است، مثلا کسانی که میوه‌ها را می‌آورند و در میدان مرکزی توزیع می‌کنند، دستگاه‌های مربوطه باید حتما این مسئله را پیگیری کنند، ضمن اینکه وزارت جهادکشاورزی در این زمینه با آنان همکاری خواهد کرد.

پرده چهارم؛ به فهم ما برمی‌خورد که می‌گویند این میوه‌ها قاچاق است

یکی از شدیدترین واکنش‌ها در این زمینه مربوط به رئیس اتحادیه باغداران مازندران بود که در گفتگو با مهر با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند واردات این میوه‌ها به شکل قاچاق انجام شده است، تصریح کرد: امکان ندارد این واردات به صورت قاچاق انجام شده باشد. مگر می‌شود میوه‌ای مثل گیلاس را به این شکل وارد کرد؟

شعبانی افزود: به فهم ما برمی‌خورد که مسئولان در رسانه‌ها اعلام کنند این محصولات به شکل قاچاق وارد شده است؛ حداقل بگویند واردات انجام شده است. چطور ممکن است گلابی از چین تا ایران به این صورت بیاید؛ فاصله بین ما و کشورهای مبدأ بسیار زیاد است.

وی با اشاره به اینکه عرضه این میوه‌ها در میدان میوه و تره‌بار و فروش آسان آنها در مغازه‌ها چه معنایی می‌دهد؟ اضافه کرد: بلاخره باید این کار به یک شکلی درست شده باشد.

رئیس اتحادیه باغداران مازندران سخنان یکی از مسئولان دولتی را که اعلام کرده بود، میوه‌های مذکور مجوز ندارند، مورد اشاره قرار داد و گفت:  خب  ندارد اما پس چرا دارند می‌فروشند؟ میوه‌های ممنوعه خارجی چگونه وارد کشور شده است؟ این کار حتما دارای پشتوانه‌ای است.

پرده پنجم؛ از امکانات مجوزدار دولتی استفاده می‌‌شود

شعبانی با بیان اینکه بسته‌بندی میوه‌های مذکور شکیل است،   ادامه داد: این میوه‌ها بسته‌بندی، ماشین یخچال‌دار، کارتون و غیره می‌خواهند، حجم زیادی دارند؛ پس اینها حتما از یک ورودی  داخل کشور و با کامیون حمل می‌شوند یا اینکه حتما سوار بر کشتی هستند که در بندر ما بارگیری می‌شود.

وی  با بیان اینکه پس این واردکنندگان دارند از امکانات مجوزدار دولتی استفاده می‌کنند و  احتمال این امر خیلی زیاد است، افزود: آنها از امکانات فردی که مجوز برای ورود کالا دارد، دارند استفاده می‌کنند و  به همان حالت نیز میوه‌های ممنوعه خارجی در بازار عرضه می‌شود.

پرده ششم؛ کسی مانع واردکنندگان میوه نمی‌شود

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران اضافه کرد: وقتی کسی نیست جلوی این کار را بگیرد، خب مسلم است که طرف ۱۰ تن وارد می‌کند  و کسی مانع او نمی‌شود، بنابراین دفعه بعد ۱۰۰۰ تن وارد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در هر صورت چنین اتفاقی رخ داده و این میوه ها را وارد کشور کرده‌اند، تصریح کرد:  اگر این میوه‌ها قاچاق است، در این کشور چندین دستگاه از جمله  تعزیرات حکومتی، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و غیره برای مبارزه با قاچاق وجود دارد ضمن اینکه چند وزارت‌خانه هم در موضوع دخیل هستند.

رئیس اتحادیه باغداران مازندران اضافه کرد: وقتی اینها در بازار هیچ حرکتی ندارند، بگوییم مقصر کیست؟ آیا  تقصیر ما تولیدکنندگان است؛ بالاخره  یک نفر باید جلوی واردکنندگان را بگیرد.

شعبانی ادامه داد: بهترین راهکار برای این مساله آن است که دستورالعمل قاطعی برایش صادر شود و فرد متخلف را جریمه کنند اما نه جریمه‌ای که برای او مهم نباشد؛ بعنوان مثال برای عرضه گیلاس خارجی ۹۰ هزارتومانی در کشور، اگر ۱۰ هزارتومان جریمه بنویسند در حالی که قیمت بهترین نوع گیلاس در دنیا حدود ۱۵ هزارتومان است، اصلا فرقی به حال فرد خاطی ندارد.

وی تاکید کرد: باید این کالا را نابود و امحا کنند نه اینکه برای آن جریمه حداقلی بنویسند، باید میوه‌های ممنوعه خارجی فوری نابود شوند تا فرد متخلف فرصتی برای سودآوری نداشته باشد.

شعبانی با بیان اینکه اگر مسئولان به سردخانه‌داران حکم کنند که در صورت نگهداری میوه قاچاق، شما را جریمه می‌کنیم، تصریح کرد: همچنین اگر به مغازه‌داران بگویند در صورتی که این میوه‌ها را عرضه کنید، جریمه خواهید شد و به مسئولان میدان مرکزی نیز اعلام کنند حق فروش این کالاها را ندارید، هیچ کس جرات انجام چنین کاری را پیدا نمی‌کند.

وی ادامه داد: اما کسی دنبال این کارها نیست حداقل جریمه‌ای برای متخلفان می‌نویسند و او مجددا تخلف خود را تکرار می‌کند.

رئیس اتحادیه باغداران مازندران اظهارداشت: بنده  می‌خواهم بدانم این  کار چه کمکی به مصرف کننده می‌کند، این میوه‌ها بسیار گران هستند، از نظر بهداشتی هم آزمایش نشده‌اند و احتمال آلودگی آنها زیاد است.

وی قیمت گیلاس ممنوعه خارجی در بازار تهران را مورد اشاره قرار داد و افزود: این میوه در حال حاضر حدود ۹۰ هزارتومان قیمت دارد ضمن اینکه اگر این محصولات آفات نباتی داشته باشند مزارع ما را آلوده می‌کنند پس این چه نفعی برای کشور دارد.  

پرده هفتم؛ پشت صحنه واردات میوه‌های ممنوعه چه کسانی هستند؟

آنچه که همه باید در این میان آن را بدانند، این است که زیان تولیدکنندگان، به تولید، اقتصاد و امنیت غذایی کشور آسیب می‌زند و منجر به نابودی کشاورزان خواهد شد، بنابراین همه باید به آشکار شدن چهره‌های واقعی پنهان در پشت پرده واردات میوه‌های ممنوعه کمک کنند تا تولیدکنندگان بیش از این زیان نکنند.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *