اهم اخبار

پیش بینی رشد ۷ برابری انرژی های تجدید پذیر / رونق کشاورزی با گسترش انرژی خورشیدی

بدون دیدگاه

انرژی‌های تجدید پذیر در حال رشد و شکوفایی در ایران هستند به طوری که انتظار می رود طی ۵ سال آینده ظرفیت تولید آنها حداقل ۷ برابر شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در دهه های اخیر استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان یکی از مهمترین منابع تجدیدپذیر برای تامین انرژی به اصطلاح پاک در تمام جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.

در این میان کشورمان با دارا بودن بیش از ۳۰۰ روز افتابی در بیشتر استانها، می تواند از انرژی پاک و تجدید پذیر خورشیدی نهایت استفاده را داشته باشد اما این طور که به نظر می رسد استفاده چندانی از این سرمایه خدادادی در کشور نمی شود.

چندی پیش خبرهایی مبنی بر سرمایه گذاری کشورهای مختلف در شهرهای کشور به ویژه نواحی جنوبی برای راه اندازی نیروگاه های خورشیدی منتشر شد و این نکته حائز اهمیت است که این اقدام علاوه بر ایجاد تحول در اقتصاد کشور، راه حل مناسبی برای الودگی هوای شهرهایی چون مشهد، اراک، اصفهان و کرمان باشد.

رونق کشاورزی با انرژی خورشیدی

توجه ایران به استفاده از انرژی خورشیدی از ابتدای دهه ۹۰ سبب شد تا آژانس بین المللی انرژی، ایران را فعال‌ترین کشور خاورمیانه در حوزه توسعه انرژی‌های نو مطرح کند با این حال بسیاری از کارشناسان داخلی براین عقیده هستند که استفاده از انرژی خورشیدی در صنعت کشاورزی، ضروری است وباید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این در حالی است که بهره گیری از این نوع انرژی در کشاورزی با وجود کاربردهای مختلف تاکنون محدود به بعضی گلخانه‌ها و واحدهای دامداری بوده است.

در حالی که در بسیاری از استان‌ها به ویژه نواحی جنوبی که جزو استان‌های افتابی کشور محسوب می‌شوند با بهره گیری ازاین انرژی می‌توان در مواردی، چون گرم کردن آب مصرفی واحدهای کشاورزی و خشک کن‌های محصولات کشاورزی، مصارف روشنایی و راه اندازی سایر لوازم برقی، آبیاری با پمپ خورشیدی بسیاری از هزینه‌های بخش کشاورزی را کاهش داد.

ضمن اینکه استفاده از انرژی خورشیدی در شرایط خشکسالی از سوی کارشناسان راهکار موثری برای کاهش مصرف اب عنوان شده است همچنین در مصارفی چون گرم کردن آب مصرفی واحدهای کشاورزی، آبیاری با پمپ خورشیدی، روشنایی، راه اندازی لوازم برقی و .. کاربرد فراوانی داشته است.

تولید برق از انرژی خورشید در مناطق آفتاب‌خیز ایران به عنوان یکی از اقدامات مورد توجه در برنامه ششم توسعه به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته و از ابتدای سال جاری مسئولان دولت از جمله رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بار‌ها ازحمایت‌های همه جانبه و گسترده دولت از این برنامه خبر داده است.

همچنین در این زمینه رویترز نوشته است که انرژی‌های تجدید پذیر در ایران در حال رشد و شکوفایی هستند به طوری که انتظار می رود طی ۵ سال آینده ظرفیت تولید آنها حداقل ۷ برابر شود.

آخرین قراردادی که در این زمینه با ایران امضا شد، قرارداد با شرکت نروژی سگا انرژی به ارزش ۲٫۹ میلیارد دلار برای ساخت تاسیسات نیروی برق خورشید بود.

بر اساس آمار وزارت نیروی ایران، این کشور با ۱۲۴ شرکت عمدتا اروپایی توافق کرده است تا تاسیسات تولید ۲۳۸۰ مگاوات برق از نیروی های تجدیدپذیر در ایران نصب کنند. این درحالی است که اکنون ۳۴۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر در ایران تولید می شود.

این تاسیسات از نیروگاه های بادی، مزارع خورشیدی و سدهای برق آبی گرفته تا سوزاندن زیست توده و زباله برای گرمایش خانه‌ها شامل می شود و ایران یکی از امضا کنندگان توافق اقلیمی ۲۰۱۵ پاریس است که در میان ۱۹۵ کشور متعهد شده است تا میزان تولید آلاینده های زیست محیطی خود را محدود کند.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *