اهم اخبار

کارِ پسته از بحران گذشته…

بدون دیدگاه

تغییرات اقلیمی کارِ پسته را تا آنجا کشانده که از بحران گذشته؛ کشاورزی که سال گذشته ۳ تن پسته برداشت کرده بود امسال تنها ۱۲ کیلوگرم پسته تَر برداشت کرده است.

به گزارش ایسنا، با توجه به کمبود محصول، قیمت هر کیلوگرم پسته در بازار ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و فروشنده‌ها، دلیل افزایش قیمت را کمبود محصول در سال جاری اعلام می‌کنند.

یکی از پسته کاران زنگی آبادی (شهرستان کرمان) در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: سال قبل بیش از سه تن پسته برداشت کردم اما در سال جاری تنها ۱۲ کیلوگرم پسته تَر برداشت کرده‌ام.

وی دلیل کاهش تولید محصول را شرایط آب و هوایی، کاهش منابع آب و … بیان می‌کند.

یکی از بازاریان کرمان نیز در این رابطه اظهار کرد: افزایش قیمت پسته به دلیل کمبود محصول است، کشاورزانی را سراغ دارم که سال‌های قبل چندین تن پسته برداشت می‌کردند اما امسال ۵۰۰ کیلوگرم محصول هم نداشته‌اند.

“عباس سعیدی” -رئیس سازمان جهاد کشاورزی- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره وضعیت تولید محصول پسته در سال جاری در استان کرمان خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی در بخش کشاورزی به شدت خود را نشان می‌دهد و کشاورزی، موجودی زنده و تاثیرپذیر از عوامل مختلف از جمله اقلیم است و به همین جهت می‌گوییم میوه‌های سردسیری و گرمسیری و مناطق تقسیم بندی می‌شود زیرا اقلیم باید مناسب با کشت باشد.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم در جاهایی مثبت و جاهایی منفی واقع می‌شود و چندین سال است که پسته یکسری مشکلات دارد و خشکسالی نیز در طغیان آفت اثر می‌گذارد، گفت: چندین سال است که طغیان آفت پسیل در پسته را شاهد هستیم که از عوامل مهم آن کاهش بارندگی، افزایش دمای تابستان و زمستان و … است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با اشاره به اینکه در سال گذشته میزان بارندگی که هر ساله انجام می‌شد نیز صورت نگرفت و این مسئله به ویژه در فصل بهار تاثیر گذاشت، افزود: یکی از عواملی که امسال رخ داد و در ۱۰ سال گذشته این اتفاق را شاهد بودیم، عدم تامین نیاز سرمایی درخت پسته است.

سعیدی تصریح کرد: درخت پسته ارقام مختلفی دارد و از ۷۰۰ تا یک هزار ساعت دمای بین صفر تا هفت درجه را نیاز دارد تا مواد بازدارنده رشد در گیاه شکسته شده و در بهار درخت بتواند به موقع استارت زده و سبز شود که در سال گذشته این نیاز سرمایی برطرف نشد و یکی از خسارت‌های اقلیمی بود که به پسته وارد شد.

وی بیان کرد: مسئله دیگر که در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته متفاوت بود، گرمای هوا در فروردین ماه بود و گرمی بیش از حد که در برخی نقاط استان حتی به ۳۱ درجه رسید و در زمان گل انگیزی و تشکیل میوه، اجازه نداد میوه تشکیل شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: پیش‌بینی ما این بود که ۹۰ هزار تن محصول پسته در سال ۹۷ در استان کرمان داشته باشیم که به دلیل عدم تامین نیاز سرمایی در سال گذشته و گرمای بیش از حد فروردین ماه این تولید محقق نشد.

وی افزود: گرما محصول سال جاری در زمان تشکیل میوه و گرده افشانی را از بین برد و موجب شد جوانه گل سال آینده پسته نیز در بسیاری از نقاط تشکیل نشود لذا سال آینده هم مواجه با کمبود محصول پسته هستیم و محصول سال آینده را تحت تاثیر قرار داده است.

سعیدی تصریح کرد: پیگیری و مکاتبه کرده‌ایم که به کشاورزان خسارت وارد شده و مشکلات زیادی دارند تا وام ها امهال شود و مصوبه دولت را در امهال سه ساله وام‌ها و بخشودگی سود، جرائم و دیرکرد داریم اما بانک‌ها تاکنون این مصوبه را اعمال نکرده‌اند که امیدواریم عملیاتی شود.

وی بیان کرد: به کشاورزان اعلام کردیم که باغات را بیمه کنند و هر ساله تاکید می‌کنیم و امسال نیز تاکید داریم که همه در باغات، دامداری، شیلات، زراعت و … محصولات را بیمه کنند، بیمه به میزان تعهد، خسارت می‌دهد و تاکنون تعهدات انجام شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار کرد: درخواست کردیم باغاتی که ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند، بیمه ۱۰۰ درصد خسارت را بپردازد و از مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خواسته‌ایم برای مشاهده وضعیت از نزدیک، به کرمان سفر کند و احتمالا در هفته جاری به استان کرمان سفر خواهد کرد.

وی در ادامه درباره از بین رفتن اشتغال بخش پسته در سال جاری گفت: در برداشت پسته به ازای هر ۲۵۰ کیلوگرم یک کارگر مشغول به کار می شده که در مجموع ۹۰ هزار تن محصول پیش بینی شده موجب اشتغال ۳۶۰ هزار نفر فقط در برداشت محصول می شد و حدود نیمی از این تعداد در فرآوری محصول و حمل و نقل بوده که از دست رفته است.

سعیدی تصریح کرد: در بحث نگهداری باغات، هرس و … نیز کمتر کارگر به کار گرفته شده که اشتغال این حوزه نیز نزدیک به ۷۰ هزار نفر بوده و کاهش داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: این مسائل را می دانیم و بسیاری از هزینه ها و اشتغال پنهان وجود دارد که ما بی‌اطلاع هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: امسال همچنین خسارت در باغات گردو در استان را نیز داشتیم و نزدیک به ۱۸ هزار تن محصول گردوی استان از بین رفت و در باغات خرما به دلیل گرمای بیش از حد تابستان حدود ۳۰ هزار تن رطب مضافتی شرق استان از بین رفت.

سعیدی بیان کرد: بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به باغداریِ کشاورزی استان کرمان در سال جاری خسارت وارد شده و غیر از زراعت خشکسالی روی دام مولد تاثیر داشته و دام دارد از استان خارج می‌شود.

پیگیری خبرنگار ایسنا برای انجام گفت‌وگو با کشاورزان خسارت دیده ادامه دارد.

انتهای پیام

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *