اهم اخبار

کمبود جهانی زعفران با کاهش تولید در ایران

بدون دیدگاه

نشریه فایننشال تایمز در گزارشی اعلام کرد که بازار جهانی زعفران به‌دلیل کاهش برداشت امسال در ایران که بزرگترین تأمین‌کننده این محصول در جهان محسوب می‌شود، با کمبود مواجه است.

به گزارش  پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از تسنیم، نشریه فایننشال تایمز در گزارشی اعلام کرد که بازار جهانی زعفران به‌دلیل کاهش برداشت امسال در ایران که بزرگترین تأمین‌کننده این محصول در جهان محسوب می‌شود، با کمبود مواجه است.

این نشریه به‌نقل از تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی زعفران پیش‌بینی کرد که تولید امسال در ایران که بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان را تأمین می‌کند، کمتر از نصف سال ۲۰۲۲ باشد.

علی شریعتی مقدم، مدیرعامل شرکت نوین زعفران، در گفت‌وگو با فایننشال تایمز گفت: انتظار می‌رود کل تولید از حدود ۴۰۰ تن (سال گذشته) به حدود ۱۷۰ تن رسیده باشد.

بر اساس این گزارش، تولیدکنندگان و بازرگانان کاهش برداشت این محصول را ناشی از تغییر الگوی آب‌وهوایی و کمبود آب می‌دانند.

به‌گفته مجتبی پیام عسگری، رئیس بورس زعفران تربت‌جام، دمای بسیار پایین در زمستان سال گذشته و به‌دنبال آن بهار و تابستان بسیار خشک و گرم تأثیر مخربی بر تولید این محصول در ایران داشت، این وضعیت با خشک شدن هزاران چاه در نظر گرفته‌شده برای آبیاری مزارع کشت زعفران وخیمتر شد.

کارشناسان هشدار می‌دهند که ممکن است به‌دلیل تغییرات آب‌وهوایی، وضعیت تولید این محصول از این نیز بدتر شود.

قیمت زعفران نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و به‌گفته تأمین‌کنندگان به ۱۴۰۰ دلار در هر کیلوگرم در بازار داخلی ایران و به ۱۸۰۰ دلار در خارج از این کشور رسیده است، این موضوع در زمان حاضر بر صادرات طلای سرخ تأثیر گذاشته است.

پیام عسگری گفت: بسیاری از فروشندگان چینی از این افزایش قیمت (در ایران) شوکه شدند و رفتند، آن‌ها اگر برگردند باید قیمت‌های بیشتری بپردازند، زیرا محصول بسیار کم است و انبارها خالی است.

چین بزرگترین خریدار خارجی زعفران ایران است و ۴۵ درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داده است. از دیگر خریداران عمده می‌توان به کشورهای عربی، اسپانیا و ایتالیا اشاره کرد.

سرویس خبری: صنعت غذا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *