اهم اخبار

کوتاه و خواندنی از خاطرات شیرین کارآفرینان صنایع غذایی ایران در گفتگو با صنعت غذا

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

به مناسبت فرا رسیدن سال نو بر آن شدیم تا خاطرات شیرین برخی از کارآفرینان صنایع غذایی کشور را منتشر کنیم

مهندس احمد فتح الهی ( رئیس هیئت مدیره شرت سبزان )

با سلام و ارادت خدمت دوستان و همکاران محترم

بهترین خاطره من در سال ۹۵ در دو بخش خلاصه می شود :

  • بازدید من از دو کارخانه تولید مواد غذایی در کشورآلمان است که یکی از آنها تولید محصولات غذایی برای انسانها و دیگری تولید محصولات غذایی برای حیوانات بود . در بازدیدم از این دو کارخانه سوالی از مدیران آنها به ذهنم رسید که برایم جالب بود بدانم که به چه وسیله و سازمانی تولیدات کنترل می شود که غذای سالم به بازار عرضه کنند. مدیر کارخانه ای که غذای انسانی تولید می کرد گفت که ما تحت کنترل هیچ سازمانی نیستیم چرا که خود مصرف کنندگان هستند که روی ما کنترل دارند و نظر آنها برای ما ملاک تولید است و می توانند ایراد بگیرند و اظهار نظر نمایند که محصولات ما از نظر کیفیت خوب است یا قابل قبول نیست . مدیر کارخانه ای که غذای حیوانی تولید می کرد گفت که ما از طرف سازمانهای ذیربط کنترلهای سختی می شویم چرا که حیوانات زبان سخن ندارند و نمی توانند از کیفیت محصولات ما ایراد بگیرند .
  • انتخاب بنده به عنوان کار آفرین برتر در عرصه صنایع غذایی در اولین همایش ملی کشاورزی و کار آفرینی در دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس است.

 

مهندس محمد کریمی (مدیر عامل شرکت ماسترفوده ، بایودنت ) :

بهترین خاطره من در سال ۹۵، استقبال بیش از انتظار بازرگانان خارجی از غرفه ماسترفوده در نمایشگاه ISM آلمان بود. با توجه به کیفیت بالای محصولات، از بیش از ۴۵ کشور تقاضای همکاری داشتیم. جالب است بدانید بسیاری از بازرگانان نمی توانستند باور کنند که یک شرکت ایرانی می تواند محصولاتی در این سطح کیفی تولید نماید.

محمد عصارزادگان ( مدیرعامل گروه صنایع غذایی جرعه ):

زندگی ماها همه اش خاطره است و من با خاطراتم زندگی می کنم ولی بهترین آن روز ٩۵/١١/١٢ بود که عزیزانمان در اتاق بازرگانی اصفهان آئین  تجلیل  از  اعضا  هیات نمایندگان ادوار  اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن، کشاورزی اصفهان را از صمیم قلب بر گذار نمودند چون بها دادن به زحمات افراد در گذشته که برای جامعه خود در هر بخشی مثمر ثمر بوده اند فرد را جوان و پر انرژی تر جهت ادامه اهداف مثبت برای جامعه خود می کند به امید اینکه تمام دست اندرکاران زحمات و ایثار افراد را در تمامی بخشها به معنی واقعی بها دهند تا سیر سعودی در تمام مراحل تولید، صنعت، بازرگانی، امینیت حاکم باشد ان شاالله

دکتر مهدی کریمی تفرشی، مدیر عامل شرکت گلها :

در میان تمام افتخاراتی که اینجانب به لطف خداوند متعال کسب نمودم کسب عنوان سفیر غذای سالم که امسال مفتخر به دریافت آن شدم به دلیل اینکه از طرف یک NGO حامی بیماران هموفیلی که با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و در جهت خدمت به این عزیزان به اینجانب اعطا شده حلاوت و شیرینی خاصی داشت و مسئولیت سنگینی بر دوش اینجانب نهاد که امیدواریم به یاری خداوند متعال بتوانیم گامی در جهت بهبود وضعیت این بیماران و ایجاد فرهنگ حمایت و خدمت رسانی به تمامی بیماران و کسانی که به کمک و حمایت ما نیاز دارند برداریم.

مرتضی سلطانی، رئیس هیئت مدیره گروه صنعتی زر:

بهترین خاطره من در سال گذشته افتتاح پالایشگاه غلات توسط رئیس جمهور و کلنگ زنی کانفکشنری توسط ایشان بود.

دکتر محمد  حسینی ( موسس انجمن علوم و صنایع غذایی) :

بهترین خاطره من در سال نود و پنج در صنعت غذا جلسه برترین های صنایع غذایی بود با حضور تن تاپ صنعت غذا درهتل اسپیناس که پذیرایی هتل بسیار بد بود و باعث جوک و خنده حضار گردید.

دکتراحمدی ( مدیرعامل شرکت صنایع غذایی مهنام و نایب رییس انجمن آبمیوه و کنسانتره) :

دهه شصت وقتی من در صنایع غذایی آستان قدس رضوی کار میگردم یک انجمن مسئولین کنترل کیفی در خراسان تشکیل شد که من را هم به عنوان اولین رئیس آن انتخاب کرده بودند. یک روز یک خانم مهندس جوان مراجعه کرد و گفت من در یک کارخانه کمپوت سازی کار می کنم و مسئول فنی هستم به حاج آقا صاحب کارخانه گفتم اجازه میدهد pH محصول را که خیلی بالا است بیاورم پایین؟

ایشان هم میگویند اشکال ندارد اگر دستتان نمیرسد بگویید کارگر انبار نردبان بگذارد برایتون بیاورد پایین!

 

مهندس شاهرخ ظهیری ( موسس گروه صنایع غذایی مهرام):

همیشه هنگامی که به شهرستان ها می رفتم، به فروشگاه ها مراجعه می کردم تا ببینم محصولات مهرام در چه وضعیتی می باشد.

یک بار که به شمال رفته بودم، از فروشنده یکی از مغازه ها پرسیدم : ” آقا ببخشید مهرام دارید؟” فروشنده گفت : “بله” اما من هر چه توی یخچالش را نگاه هکردم چیزی ندیدم. گفتم : “خوب یه شیشه بدید.” ایشان هم یک شیشه سس بیژن به من داد. گفتم : ” ببخشید این مهرام نیست.” گفت : ” اگه من فروشنده ام می گم این مهرامه.” گفتم : ” آخه حرف شما درست ولی من سالیان سال دارم مهرام می خرم. در شیشه هاش زرده و روش به فارسی نوشته مهرام ” کنار دست فروشنده آقایی نشسته بود و با هم صحبت می کردند. فروشنده گفت : ” بابا من از دست این مشتریا کلافه شدم. هر وقت مهرام میارم میگن بیژن می خوایم. هروقت بیژن می یارم مهرام می خوان. بابا اینا هر دوش یه آشغاله! ”

 

دکتر قدوسی ( مدیرعامل شرکت پگاه گلپایگان) :

در سال ۹۵ مجموعه ما به کمک دوستان و تیم مدیریتی موفق شدیم که وفیقات کشوری زیادی را داشته باشیم از جمله اینکه موفق شدیم واحد برتر غذا و دارو در استان اصفهان شویم و همچنین از وزیر بهداشت آقای دکتر هاشمی بابت تولید مجصولات سلامتی بخش پنیر پروبیوتیک و پنیر کم نمک تندیس سیب سبز را اخذ کنیم و به کمک مدیرانمان به ویژه واحد R&D موفق شدیم محصولات سلامتی بخشی را تولید کنیم که هدف گذاری آن سلامت آحاد مردم است از جمله سس لبنی، پنیر پروبیوتیک تک نفره که محصولاتی است که به کمک واجد تحقیق و توسعه ما به مرحله تولید رسیده و به بازار عرضه شده است.

 

مهندس علی شریعتی مقدم( مدیر عامل گروه بین المللی نوین عفران):

یکی از بهترین خاطرات در رابطه با صنعت غذا داشتم مربوط می شود به دیداری که با اساتید و سروران خودم، آقای دکتر سلیمانی، مدیر محترم کاله، آقای ژائله، آقای سلطانی و سایر عزیزان و اینکه موفق شدند که به عنوان مشاور بخش صادرات انتخاب شوند و دیدارهایی که داشتیم، پیش جلسه ای که در سازمان توسعه و تجارت در دفتر آقای خسروتاج داشتیم و چند جلسه دیگر و دیدارهای دوستانه در جهت همکاری با یکدیگر و همفکری و تفکر اینکه بتوانیم بخش صنعت غذا و مدیریت صادرات و هولدینگ صادراتی و ایجاد فروشگاه های زنجیره ای امکان سنجی بکنند. همکاری ما افتخاری است برای من. حضور و وجود دوستان و همراهیشان از بهترین خاطراتم است.

در بخش مواد غذایی و شرکت نوین زعفران هم می توان به حضور بسیاری از دوستان در افتتاحیه دفتر تهران اشاره نمود که بعد از مدتی مشتریان و طرفداران نوین زعفران پل ارتباطی در پایتخت ایران پیدا کردند و فرصتی به دست آوردیم که بتوانیم به خواسته ای که آنها داشتند احترام بگذاریم و خوشبختانه در همین مدت کم هم توانسته ایم به تمام اهدافی که داشتیم حتی بیش از تصور و محاسبه خودمان برسیم. تمام جاهایی اعم از فروشگاه های زنجیره ای و سایر مشتریان توانسته جای خودش را باز بکند و برای معرفی زعفران در مجتمع پالادیوم نیز  پروموشن خیلی قوی را شروع کرده ایم.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *