اهم اخبار

کوچ ملخ‌های صحرایی از ایران/ فائو، کوتاهی عربستان را پذیرفت

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه ملخ‌های صحرایی، ایران را به مقصد هند و پاکستان ترک کردند، گفت: کوتاهی عربستان در مبارزه با این ملخ‌ها مشخص شد و فائو نیز این امر را تائید کرد.

 

 

محمدرضا میر در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه خوشبختانه هجوم آفت ملخ صحرایی به کشور به پایان رسیده است، گفت: فاز اول این ریزش به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه مقصد اصلی این ملخ‌ها، هندوستان و پاکستان است، افزود: این ملخ‌ها کشور ما را به مقصد این کشور ترک کردند و در دی و بهمن ماه، دوباره به کشور ما برمی گردند و فاز بعدی حمله آنها آغاز می‌شود.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: هر چقدر کشورهای عربی مانند عربستان، یمن و عمان، با این ملخ‌ها مبارزه خوبی انجام ندادند و کشور ما را درگیر کردند، ما مبارزه خوبی با آنها داشتیم و کشورهای هند و پاکستان کمتر درگیر خواهند بود و بدین ترتیب هر چقدر این دو کشور خوب مبارزه کنند، در دی و بهمن ماه چالش کمتری خواهیم داشت.

میر با اشاره به اینکه ۵۹ کشور دنیا درگیر مبارزه با این ملخ‌ها هستند، گفت: ما در سطحی معادل ۷۴۲ هزار و ۱۳۷ هکتار، با این آفت در ۹ استان جنوبی کشور مبارزه کردیم؛ به نحوی که تعداد ریزش ها تا حدود ۱۰ روز قبل که آخرین ریزش اتفاق افتاد ۱۷۳ مورد بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز مبارزاتی که انجام می‌شود، با پوره های این ملخ‌ها و نسل های بعدی آنها است.

میر درباره ۲۰ میلیارد تومان اعتباری که قرار بود برای مبارزه با ملخ ها اختصاص یابد نیز، گفت: ۱۰ میلیارد تومان از این اعتبارات، در اختیار ما قرار گرفت و در مجموع، ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با این آفت اختصاص داده شد که در اختیار ما قرار گرفت؛ ضمن اینکه هیات دولت قول داده هر چقدر اعتبار لازم باشد، در این زمینه در اختیار سازمان قرار دهد.

وی با بیان اینکه ملخ های صحرایی به تولیدات کشاورزی، زراعی و باغی کشور آسیبی وارد نکردند، افزود: خسارت این ملخ ها در حد بسیار جزئی و می‌توان گفت که صفر بود.

میر درباره نظر نهایی فائو درباره سهل انگاری برخی کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی در مبارزه با ملخ های صحرایی و ورود آن به ایران، ادامه داد: فائو تلویحاً این مساله را پذیرفت که عربستان در این زمینه کوتاهی کرده و آنطور که باید و شاید مبارزه انجام نداده است؛ بر همین اساس، ما نیز اعتراض خود را در این زمینه اعلام کرده ایم؛ اما اینکه چگونه بخواهند با آنها برخورد کنند اطلاعی نداریم.

سرویس خبری: کشاورزی

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *