اهم اخبار

کیفیت گندم تولیدی ایران بسیار بالاست

بدون دیدگاه

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: طبق اعلام پژوهشکده غلات، گلوتن گندم تولیدی ما ۲۶ و پروتئین آن ۱۲ درصد است که در حد گندم های بسیار خوب دنیاست.

عبدالمهدی بخشنده در گفت‌‌وگو با فارس،‌ در پاسخ به اینکه انجمن صنایع غذایی اعلام کرده که گلوتن گندم داخلی در حد مطلوب نبوده و باید مقداری گندم با گلوتن بالاتر وارد شود، با تکذیب کامل این موضوع خاطرنشان کرد: ما براساس مطالعات صحبت می‌کنیم، براساس تحقیقات پژوهشکده غلات که ۵ تا ۶ هزار نمونه گندم را از مناطق مختلف کشور گرفته و خودش درصد پروتئین و گلوتن را آزمایش کرده چنین موضوعی صحت ندارد.

وی تاکید کرد: میزان پروتئین گندم در کشور بالای ۱۲ درصد است که در دنیا جزو گندم‌های خوب و بسیار خوب طبقه‌بندی می‌شود و در عین حال گلوتن گندم نیز ۲۶ درصد است که در دنیا گندم خوب بین ۲۶ تا ۳۰ درصد گلوتن دارد.

معاون حجتی با اشاره به اینکه درباره بذر گندم تولیدی در کشور از بهترین بذرهای صنعتی کشور فرانسه استفاده می‌شود،خاطرنشان کرد: باید هر جا حرفی می‌زنیم کارشناسی شده باشد مضاف بر آنکه ما باید طرفدار تولید با کیفیت داخلی باشیم نه آنکه به بهانه‌های مختلف بر سر تولید داخلی بزنیم.

وی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند خاک کشور در برخی نقاط مواد معدنی لازم را نداشته و ضعیف است، گفت: ممکن است برخی‌ خاک‌ها نیاز به تقویت و تغذیه داشته باشد اما این دلیل نمی‌شود که محصولات ما مشکلی داشته باشد.

بخشنده با اشاره به اینکه اگر در عمل‌آوری نان و نانوایی‌ها مشکلی است نباید آن را به گردن کیفیت گندم انداخت تصریح کرد: دوستان باید این موضوع را اصلاح کنند و ببینند در فرآوری نان چه مشکلاتی وجود دارد.

به گزارش فارس هفته پیش خبرگزاری رویترز خبری به نقل از دبیر کل فدراسیون کانون اتحادیه‌های صنایع غذایی ایران  منتشر کرد که وی گفته بود: ذخایر گندم بیش از نیاز ماست از این‌رو ما نیازی به واردات از نظر کمیت نداریم اما شاید در ماه‌های آینده به اندکی واردات گندم با گلوتن بالا نیاز داشته باشیم. بخش خصوصی می‌گوید برای تامین نیازهای بازار تا تابستان آینده به یک میلیون تن گندم نیاز دارد.

زرگران تاکید کرده بود که ایران امسال ۱۳٫۵ میلیون تن گندم تولید کرده است که بیشترین میزان در ۹ سال اخیر به شمار می‌رود اما بخشی از این میزان دارای گلوتن بالا برای تهیه آرد لازم برای پخت نان نیست.

به گفته زرگران دولت ایران علی‌رغم اینکه قبلاً مجوزهایی برای واردات حدود ۱٫۵ میلیون تن گندم در نیمه نخست امسال را صادر کرده بود اما در سال ۱۳۹۵ دستور ممنوعیت واردات گندم را صادر کرد.

نویسنده

سمیه براتی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *