اهم اخبار

کیوی و برنج شمالی‌ها در مسیر عمان

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

تلاش مسوولان ارشد مازندران برای تحقق سیاست دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم و افزایش میزان تجارت خارجی، این استان را وارد گام مذاکره و برقراری ارتباطات تجاری برای صادرات بیشتر برنج، کیوی، مرکبات و محصولاتی شیلاتی این دیار با کشور عمان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایرنا؛ از سال‌های اخیر تاکنون با اقدامات دولت سیزدهم از مازندران به عنوان استان برخوردار خاص اقتصادی و زیرساختی یاد می شود که مهمترین ویژگی در این زمینه قرارگیری در مرکز ثقل کریدور شمال-جنوب و وجود سه بندر و سه فرودگاه مهم است.

این ظرفیت های بکر تجاری باعث شده مازندران جایگاه ویژه‌ای در تحقق سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت سیزدهم پیدا کند و با شکوفاکردن ظرفیت‌ها و توسعه صادرات، نقش پراهمیتی را در فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی با کشورهای اتحادیه اوراسیا و روسیه داشته باشد.

نتیجه دیپلماسی فعال دولت مردمی سیزدهم منجر به ایجاد فرصت های جدید برای افزایش مبادلات تجاری استان با کشورهای همسایه شده و افزوده شدن برخی کشورها از جمله عمان در فهرست تبادلات تجاری و اقتصادی مازندران از آن جمله است.

سفر استاندار و مقامات عالی رتبه اقتصادی و تجاری مازندران به روسیه که اوایل امسال انجام شد را می توان باب گشایش و آغاز همکاری های بیشتر در این زمینه میان این استان و دیگر کشورها دانست به طوری که سید محمود حسینی‌پور استاندار مازندران در اولین جلسه بررسی مصوبات سفر به روسیه که در ۱۹ مرداد ماه برگزار شد از تصاحب بازار مصرف ۲۹۰ میلیارد دلاری روسیه در شرایط کنونی مازندران در بهترین زمان تاریخی خود قرار دارد نام برد.

وی گفته بود که “با توجه به موقعیت سیاسی و دیپلماسی منطقه‌ای موجود که به راه افتاد، تصاحب بازار روسیه برای تجار مازندران یک فرصت بی نظیر است. در شرایط کنونی بازرگانان و تجار ما باید با بکارگیری تمامی ظرفیت موجود جهت کسب درصد بیشتری از بازار روسیه تلاش کنند. – برای تصاحب بازار روسیه بواسطه ظرفیت‌های مختلفی که در مازندران موجود است اعم از گل و گیاه، مرکبات، برنج، کیوی و دیگر محصولات از یک طرف و ظرفیت گردشگری مازندران از طرف دیگر باید تلاش کنیم. با فعالیت سه بندر مهم امیرآباد بهشهر، بندر نوشهر و فریدونکنار که آماده رونق تجارت با روسیه هستند این امر یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. “

دیپلماسی اقتصادی مسوولان مازندران تاکنون حول محور کشورهای همسایه در قسمت شمالی استان بود که شامل کشورهای روسیه، ‌قزاقستان و بتازگی برخی کشورهای اروپایی همچون صربستان و یا هندوستان در قسمت شرقی آسیا قرار داشت.

این وضعیت با حضور اخیر معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران در کشور عمان نشان داد که مسوولان ارشد استان مازندران به غیر از کشورهای همسایه خود نگاهشان و چشم انداز برنامه ریزی های خود را برای بدست آوردن کشورهای جنوب کشور نیز دارد.

سلام مازندران به مسقط؛ کیوی و برنج شمالی‌ها در مسیر عمان
 حضور هیات تجاری و اقتصادی مازندران در کشور عمان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران امروز سه شنبه در راس یک هیات تجاری و اقتصادی استان در مسقط پایتخت کشور عمان با معاون وزیر کشاورزی و شیلات این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

حسن خیریانپور در توضیح سفر این هیات تجاری گفت که در راستای تاکیدات استاندار مازندران مبنی بر فعال سازی دیپلماسی اقتصادی این سفرکاری به کشور عمان انجام شد.

وی ادامه داد :‌امروز سه شنبه هیات تجاری و اقتصادی مازندران با حضور در وزارت کشاورزی کشور عمان در جلسه ۲ ساعته با احمد البکری، معاون وزیر کشاورزی و شیلات عمان مذاکره و گفتگو انجام شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران اظهار داشت: در این دیدار که سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان و رییس اتاق بازرگانی مازندران نیز حضور داشتند ظرفیتهای مازندران تشریح شد.

سلام مازندران به مسقط؛ کیوی و برنج شمالی‌ها در مسیر عمان
 جلسه هیات تجاری و اقتصادی مازندران با احمد البکری، معاون وزیر کشاورزی و شیلات عمان در مسقط

وی گفت:‌در این جلسه همچنین آمادگی مازندران برای صادرات مرکبات و کیوی و محصولات شیلاتی به عمان و بصورت ریکسپورت(صادرات مجدد یا ریکسفورد کالاهایی هستند که خواستگاه‌ آنها ایران نیست. کالاها به صورت فله یا بسته‌بندی وارد ایران می‌شوند سپس به صورت پک شده و برچسب آنها عوض می‌شود) از طریق عمان برای کشورهای مقصد صادراتی اعلام شد.

خیریانپور اعلام کرد:‌در این نشست احمد البکری، ‌ معاون وزیر کشاورزی و شیلات عمان آمادگی کامل خود را برای صادرات مرکبات، کیوی، برنج و محصولات شیلاتی از مازندران و هماهنگی برای انعقاد قرارداد با بخش خصوصی اعلام کرد.

وی اظهارداشت: معاون وزیر کشاورزی و شیلات عمان مرکبات، کیوی و سایر محصولات کشاورزی مازندران در بازارهای عمان بی رقیب دانست و به شدت مورد استقبال مصرف کنندگان این کشور است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران از آمادگی این مسوول کشاورزی عمان برای اعزام هیاتی از بخش خصوصی برای بررسی و انعقاد قرارداد به مازندران خبرداد.

مازندران با دارا بودن ۱.۵ درصد از اراضی و ۲.۵ درصد اراضی کشاورزی کشور سالانه بیش از هشت میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کند که ۱۰ درصد ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *