اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با مهندس عبدالله قدوسی مدیر عامل شرکت پگاه اصفهان

بدون دیدگاه

مهندس عبدالله قدوسی مدیر عامل شرکت پگاه اصفهان ، لیسانس صنایع غذایی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مدیریت دارد ، از سال ۱۳۷۳ در پگاه مشغول به فعالیت شد و در طی این سالها مسئولیت های مختلفی چون مدیر تولید، مدیر کارخانه، قائم مقام مدیر عامل در بخش های بسیاری از مجموعه صنایع شیر ایران (پگاه) داشته است و پگاه اصفهان سومین شرکتی است که در مسئولیت مدیر عامل در آن مشغول بکار می باشد.

گفتگوی کوتاهی با ایشان داشتیم که در زیر می خوانیم :

 

  • درخصوص پگاه اصفهان لطفا بفرمایید .

پگاه اصفهان در سال ۱۳۳۷ به بهره برداری رسیده است و بیش از نیم قرن است در حوزه صنایع لبنی مشغول می باشد . این شرکت یکی از شرکتها و کارخانجات بزرگ صنایع شیر ایران است . ظرفیت اسمی این کارخانه ۶۰۰ تن عمل آوری شیر در روز را دارد . در پگاه اصفهان تعداد ۴۵۰ نفر پرسنل مشغول بکار هستند  و ۱۵۰ کد کالا محصول تولیدی داریم هم برای بازار داخل و هم برای صادرات . در پگاه اصفهان کلیه خطوط لبنی را به استثنای خط تولید بستنی داریم . خطوط مختلف تولید باعث شده این شرکت توان تولید محصولات متنوع داشته باشد .

 

  • در مورد فعالیت واحد تحقیق و توسعه و نقش این واحد در شرکت پگاه اصفهان بفرمایید .

هر شرکتی که به دنبال موفقیت در حوزه کسب و کار اقتصادی خود می باشد باید تحقیق و توسعه را بعنوان بازوی محرک در فعالیت خود در نظر بگیرد ما هم در پگاه واحد تحقیق و توسعه را بعنوان یکی از مهمترین و کلیدی ترین واحد های خود می دانیم .

بطور مثال واحد تحقیق و توسعه ما در بحث ذائقه سنجی فعالیت می نماید تا محصولاتی بر اساس ذائقه ایرانی را برای تولید و عرضه در بازار داخل داشته باشیم و در بحث صادرات هم مطابق با ذائقه مردم در بازار هدف محصولات را تولید و عرضه نماییم . یا در بحث محصولات سلامت محور در این بخش فعالیتهای زیادی صورت دادیم و محصولاتی نظیر ماست پروبیوتیک ، پنیر پروبیوتیک و به تازگی پنیر کپکی که از کپک مفیدی که باعث افزایش ایمنی در دستگاه گوارش می شود تولید و عرضه کرده ایم و از این دست محصولات زیاد داریم . بستر این نوع از محصولات ابتدا در واحد تحقیق و توسعه شکل میگیرد و به تولید آزمایشی می رسد بطور مثال پنیر های کم نمک و رژیمی را توانستیم تولید کنیم که  در سال جاری برای تولید این محصول دریافت تندیس سیب سلامت از دست وزیر محترم بهداشت و درمان داشتیم .

 

  • درمورد محصول جدید پگاه پنیر کم نمک لطفا توضیح بفرمایید .

نگهداری پنیر و ماندگاری آن موضوع مهمی است که حتی در منازل نیز برای این کار از آب نمک استفاده می کردند در واقع افزودن نمک به پنیر برای جلوگیری از فساد این محصول است  ما در پگاه توانستیم پنیری تولید کنیم که در آن نمک به میزان خیلی کمی استفاده شده است و محصولی است برای آن دسته از افرادی که از فشار خون رنج می برند و این محصول برای  آنها پنیر را قابل استفاده کرده است لیکن با توجه به مواردی که عرض کردم در مورد ماندگاری ، ماندگاری این محصول ۲۰ روزه است . در همین خصوص مشغول بررسی تولید پنیرهای کم چربی متنوع هم در این مجموعه هستیم.

 

  • لطفا در مورد صادرات پگاه اصفهان توضیح بفرمایید .

موفقیت در یک کار اقتصادی تولیدی بدون توجه و دستیابی به صادرات ممکن نیست. در صنایع شیر ایران ما معاونت بازرگانی فعالی داریم که باعث شده بتوانیم محصولات تولیدی پگاه را به کشورهای مختلفی نظیر عراق ، افغانستان ، روسیه ، آسیای میانه و حتی آمریکا صادر نماییم  و در این بحث از کشورهای همسایه نظیر ترکیه در بحث صادرات جا نمانیم . پگاه بعنوان صادرکننده ممتاز کشور در حوزه صنایع غذایی در سال گذشته ۱۶۳ میلیون دلار صادرات داشته است که پگاه اصفهان ۲۵ میلیون دلار از این عدد را به خود اختصاص داده است . در ۶ ماه نخست سال جاری حدود ۷۰۰۰ تن صادرات داشته ایم به مبلغ ۱۶میلیون دلار که در مقایسه با سال گذشته در همین مدت که ۱۳ میلیون دلار صادرات بوده رشد قابل قبولی داریم .

بعضی از شرکتها که تنوع خط تولید ندارند شاید در بازار صادراتی موفق به سود آوری بالا نشوند ولی در پگاه و مجموعه صنایع شیر ایران تنوع خطوط تولید و به تبع آن تنوع محصولات باعث توفیق در امر صادرات شده است بطوریکه در سال گذشته برای خرید مواد اولیه مورد نیاز در بسته بندی محصولاتمان توانستیم بدون اینکه ارزی از کشور خارج کنیم نیاز خود را تامین کرده و حتی بیش از هزینه لازم برای تامین مواد اولیه مان هم صادرات داشته ایم .

 

  • نقش دولت در توسعه صادرت چگونه می تواند باشد؟

در مورد صادرات و توسعه و موفقیت صادرات محصولات داخلی در بازار کشورهای دیگر یکی از مهمترین بخش هایی است که نیازمند است دولت با برنامه ریزی و ایجاد بستر مناسب تولید کنندگان را یاری دهد و همچنین با در نظر گرفتن مشوق های صادراتی تولید کنندگان را ترغیب نماید ولیکن در این مورد یعنی مشوق های صادراتی پگاه از جوایز و مشوق های صادراتی سال گذشته ۱ قسمت از ۵۰ قسمت مشوق های در نظر گرفته شده را تاکنون دریافت کرده و برای سال جاری نیز هنوز دولت مشوق صادراتی درنظر نگرفته است .

 

  • به تازگی خبری در مورد افزایش تعرفه واردات محصولات غذایی کشورمان به عراق از سوی آن کشور مواجه بودیم لطفا در این مورد بفرمایید .

صادرات به عراق با توجه به فاکتورهای که دارد برای بسیاری از تولیدکنندگان داخلی مورد توجه بسیار است  هم از نظر میزان محصول و هم از نظر سود آوری، ولیکن این اقدام باعث وارد آمدن صدمات به تولید کنندگان ایرانی می شود ، در این خصوص باید وزارت صنعت معدن تجارت ، اتاق بازرگانی و حتی وزارت خارجه دست به اقداماتی بزنند تا این مسئله تعرفه را بتوان حل و فصل کرد ، که این چنین تصمیماتی باعث ایجاد شوک به تولید کنندگان ما در مقایسه با سایر کشورهایی در بازار عراق با ما رقابت دارند نگردد .

  • سرانه مصرف لبنیات در ایران در مقایسه با دیگر کشورها چقدر است ؟

بحث سرانه مصرف شیر و محصولات لبنی در کشورهای توسعه یافته به فرهنگ سازی بر میگردد که در نتیجه آن باعث شده سرانه مصرف در آن کشورها ۳۰۰ کیلوگرم محصولات لبنی باشد و در کشور ما این میزان ۸۰-۸۵ کیلوگرم است و فاصله زیادی داریم . در پایین بودن سرانه مصرف این محصولات عوامل متعددی نقش دارد نظیر قیمت تمام شده و توان خرید مردم و بحث فرهنگ سازی و … . در بحث قیمت بعد از هدفمند سازی یارانه ها قرار بود این یارانه به تولید کنندگان و کارخانجات فعال در صنایع لبنی تعلق بگیرند که تا امروز محقق نشده است و این موضوع در کشورهای توسعه یافته با پرداخت سوبسیت دولت به تولیدکنندگان و کارخانجات باعث ایجاد بستر مناسب در کاهش هزینه ها و در پی آن کاهش قیمت تمام شده و در نتیجه افزایش قدرت خرید در مردم می شود . در این بخش این نوع عملکرد هزینه نیست زیرا امروزه در کشور شاهدیم سن پوکی استخوان در بانوان به سن ۴۰-۴۵ سالگی رسیده و یا در خصوص کودکان با پوسیدگی دندان ها در پیش از ورود به مدرسه زیاد مواجه هستیم .

پگاه با توجه به عملکردی که در حوزه فرهنگ سازی مصرف محصولات لبنی دارد با دارا بودن ۱۵ کارخانه در استانهای مختلف در کشور در بحث شیر مدارس هم فعال است و نقش محوری دارد و همین طور در استانهایی که کارخانه ندارد مراکز پخش و توزیع و شعب پگاه حضور دارند لذا در مورد شیر مدارس بعنوان یکی از راهکارهای افزایش آگاهی در جامعه برای مزایای مصرف شیر و صنایع لبنی همواره بصورت جدی حاضر بوده است .

 

  • در مورد رویکرد مردم به مصرف لبنیات سنتی بفرمایید .

در پاسخ باید یک نکته را توجه داشته باشیم که اگر این نوع از مغازه های عرضه لبنیات سنتی باعث اشتغال جوانان شده اما نباید مانع از طرح مشکلات در این حوزه باشد زیرا در کارخانجات لبنی نیز تعداد زیادی از جوانان کشورمان مشغول بکار هستند . نکته مهم و قابل تامل در این خصوص این است که هنگام ورود مواد اولیه شیر به کارخانه بوسیله دستگاههای دقیق ، پیشرفته و بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا ، شیر را کنترل کرده و اگر دارای استانداردهای تعریف شده برای ورود به کارخانه نباشد از پذیرش آن خودداری میکنیم اما تامین کننده که شیر خود را بیرون نمیریزد بلکه به این نوع مغازه های لبنات سنتی میدهد و این امر در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات و بیماریهای متعددی می شود که در بین انسان و دام زمینه مشترک دارد لذا خطرناک بوده و تهدید جدی برای سلامت مردم است .

 

 

  • در انتها آیا پگاه هم نظیر تولیدکنندگان دیگر در شرکتهای خصوصی از دولت انتظاراتی دارد .

بله ما در صنایع شیر ایران هم همانند شرکتهای خصوصی صورتهای مالیمان را در دارایی بررسی میکنند و جوابگوی دارایی درست همانند شرکتهای خصوصی هستیم و این امر باعث بروز مشکلات عدیده ای شده بین ما و اداره دارایی که امروزه هم با آن سروکار داریم لذا دولت باید برای تولید کنندگان در حوزه امور مالیاتی و همین طور در بانکها و بحث وام و کارمزد خیلی بالای وام های بانکی همیاری کند و برای زمینه سازی در بحث اقتصاد مقاومتی و محقق کردن آن وامهایی با کارمزد پایین برای تولیدکنندگان در نظر بگیرد تا تسهیل امور این تولیدکنندگان صورت گیرد.

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *