اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با مهندس فریدون قدس، مدیریت شرکت دانش بنیان سامانه اندیشمند پگاه

بدون دیدگاه

 شرکت سامانه اندیشمند پگاه “ساپ” به عنوان یک سازمان دانش بنیان در عرصه تولید نرم افزار “برنامه ریزی منابع سازمانی” به این توفیق دست یافته است، که نظرات مدیران و خبرگان در صنایع تولیدی و توزیعی را در قالب نرم افزار ERP طراحی و اجرا نماید.  بهره گیری از سالها تجربیات خبرگان این عرصه و بومی سازی علوم روز دنیا دو ویژگی بارز نرم افزار ساپ است که وجه تمایز آشکاری با سایر نرم افزار های مشابه ایجاد نموده است.

گفتگوی خواندنی پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی با مهندس فریدون قدس، مدیریت شرکت دانش بنیان سامانه اندیشمند پگاه داشتیم که توجه خوانندگان محترم را به آن جلب می کنیم.

 • لطفا کمی در خصوص تاریخچه و نحوه راه اندازی ساپ بفرمائید.

سابقه تفکر ایجاد سیستم یکپارچه ساپ به سال ۱۳۶۴ باز می گردد. زمانی که اولین کامپیوتر شخصی تولید کمپانی IBM با هارد ۲۰ مگا بایت در اواسط دهه ۶۰ خریداری و به ایران وارد گردید. انجام پردازش های مربوط به فروش محصولات شامل سهمیه مشتریان، سفارشات و اداره امور پرسنلی با استفاده از این سیستم انجام می گردید. در سال ۱۳۷۳ اولین نوت بوک های کشور جهت ثبت فرایندهای فروش توسط فروشندگان به ایران وارد گردید. این رویه با توسعه بهره گیری از فناوری های جدید ادامه پیدا کرد و در سال ۱۳۸۱ فروشندگان با بهره گیری از هند هلد و توسط سیستم ارتباط از راه دور فرایندهای فروش را انجام می دادند. در سال ۱۳۸۵ اولین نسل از سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی یکپارچه ” ERP ” راه اندازی گردید. توسعه هم راه با فناوری های نوین جهان به دلیل وجود روحیه یادگیرندگی بالا در تفکر مدیریتی ساپ مهم ترین عامل توفیق این نرم افزار می باشد. نهایتا در سال ۱۳۹۶ برند تجاری ساپ به عنوان یک شرکت تولید کننده “برنامه منابع سازمانی” ثبت و معرفی گردید. در همان سال با ارزیابی معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری به عنوان شرکت دانش بنیان برگزیده شد. بهره گیری از تکنیک های هوش مصنوعی در فرایندهای عملیاتی و اجرایی ماژول های ساپ به همراه استفاده از هوش تجاری BI در گزارشات مدیریتی ویژگی منحصربفردی را ایجاد نموده است که نرم افزار ساپ را به عنوان یک نرم افزار پیشرو معرفی می نماید.

بی شک می تواند مدعی بود که ERP ساپ تخصصی ترین نرم افزار در حوزه فروش، پخش و به ویژه فروش مویرگی است. وجود ماژول های فروش، انبار، توزیع، نقشه و سایر ماژول های که بر گرفته از نیازها و فضای عملیاتی شرکت های فروش و توزیع کالا در ایران است دلیل این ادعا می باشد.

قابل توجه است که ماژول تولید سیستم ERP ساپ نیز با بهره گیری از ماژول های کاربردی مانند: ماژول ارتباط با تامین کننده، تولید، نگهداری و تعمیرات و سایر ماژول های وابسته به تولید نیز بر مبنای بومی سازی علوم روز دنیا به گونه ای طراحی شده است که کلیه فرایند تولید در هر لحظه قابل ردگیری است. برآورد بهای تمام شده، صورت های مالی آنلاین، کنترل ظرفیت خطوط تولید و … از جمله نتایج بهره گیری از ماژول تولید می باشد.

ERP ساپ دارای ماژولهای متنوعی می باشد که به صورت یکپارچه طراحی شده است. طراحی فرایند محور عملیات در سیستم مدیریت منابع سازمانی ساپ عاملی است که کنترل لحظه ای را در تمام فرایند ایجاد نموده است. برنامه طراحی شده در ماژول های سیستم ساپ بر گرفته از تجربیات عملیاتی است که ناشی از سالها فعالیت در عرصه تولید، فروش و توزیع مواد غذایی می باشد. این مهم باعث گردیده است که برنامه ساپ در کلیه عملیات تولید و توزیع مانند مشاوری خبره در کنار مدیران و سایر کاربران باشد.

 • چشم انداز ساپ را چگونه ترسیم می کنید؟

ما بر آنیم که با بهره گیری از بروزترین تکنولوژی و رویکردهای علوم مدرن در تولید نرم افزار«برنامه ریزی منابع سازمانی» نیازهای مشتریان را به بهترین نحو پاسخگو باشیم. ما با بهره گیری از نظرات خبرگان صنایع تولیدی و توزیعی به بومی سازی دستاوردهای نوین جهانی در راستای عرضه محصولی منحصر بفرد پرداخته ایم. تعهد به درخواست ها و امنیت مشتریان با بکارگیری کارآمد ترین پروتکل های امنیتی در راستای محافظت از اطلاعات مشتریان اولویت نخست ما است. بزرگ ترین سرمایه ساپ، پرسنل دانشی است که همواره در جهت دانش اندوزی و دانش افزایی کوشا هستند. ساپ مدعی است که با رعایت پارامترهای زنجیره تامین پایدار، پیش از توجه به کسب سود، دوستدار محیط زیست و پاسخ گوی مسئولیت اجتماعی است. 

 • در خصوص ماژول های ساپ  توضیحاتی را بفرمائید.

ماژول های ساپ شامل مدیریت فروش،  مدیریت تولید، مدیریت انبارها، نگهداری و تعمیرات، مدیریت لجستیک، مدیریت مالی، مدیریت منابع انسانی، تبلت، نقشه، هوش تجاری BI و مدیریت زنجیره تامین است که در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام خواهم داد:

 • مدیریت فروش

فروش از پیچیده‌ترین وچالش‌برانگیز‌ترین مباحث کسب‌وکار است، از همین‌رو مدیریت آن نیز کاری چالش‌آفرین محسوب می شود که ظرافت های خاص خود را می‌طلبد. مدیران فروش عهده‌دار شغلی دشوار و پیچیده هستند که نیازمند آموزش حرفه‌ای، تعهد بسیار بالا، درک کوچک‌ترین موقعیت‌ها و نیازهای بازار است. بر همین مبنا راهکارهای فروش ساپ یکی از کاربردی ترین ماژول ها در شرکت های پخش و فروش می باشد. راهکار های فروش ساپ علاوه بر پشتیبانی از انواع روش های فروش مانند فروش گرم، فروش سرد و فروش هوشمند (SMART)، این توانایی را برای سازمان ها ایجاد می نماید که انواع رویکرد های فروش اعم از فروش اینترنتی، ویزیت حضوری، تلفنی و سایر رویکرد های فروش را پشتیبانی نمایند. ساپ با ارائه برنامه ها و گزارشات مورد نیاز مدیران فروش، آنها را در راستای تحقق اهدافشان یاری می نماید. برنامه ها و گزارشات ارائه شده در این راهکارها بابهره گیری از تجربیات مدیران فروش و استفاده از به روز ترین سیاست های فروش طراحی شده است. که با سایر راهکار ها ارتباطی یکپارچه دارد.

 • مدیریت تولید

مدیریت تولید، عملکردی است که عهده‌دار مسئولیت برنامه‌ریزی تاکتیکی و راهبردی فراورده‌های موجود و جدید یک شرکت است. مدیریت تولید یک فعالیت درون سازمانی است که از پیش‌بینی و برنامه‌ریزی  برای محصولات تشکیل می‌شود. مدیران تولید همواره دغدغه کنترل خطوط تولید ، افزایش راندمان تولید ، محاسبه قیمت تمام شده و بسیاری از فعالیت های مهم دیگر را دارند. در صورتی که همه این فعالیت ها به درستی انجام شود، منجر به افزایش درآمد، افزایش سهم بازار و افزایش حاشیه سود خواهند شد. از طرف دیگر یک مدیر تولید باید در مورد تحلیل بازار و کارایی‌ها و ویژگی‌های محصول مسئولیت پذیر باشد. راهکار مدیریت تولید ساپ عملیات تولید و گزارشات را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. راهکار مدیریت تولید ساپ دارای ویژگی های منحصر بفردی است که مدیران به جای صرف زمان برای برنامه ریزی و تهیه گزارشات به تحلیل و تصمیم گیری می پردازند. از دیگر ویژگی های منحصر بفرد ماژول تولید ساپ ارتباط همزمان با تامین کننده و توزیع کننده است که در این ارتباط جریان اطلاعات لازم بین آنها ردوبدل می شود.

 • مدیریت انبارها

یکی از مهم ترین بخش های سازمان های تولیدی و توزیعی واحد انبار است. انبار به فضایی اطلاق می گردد که با بهره برداری از یک سیستم صحیح طبقه بندی و تنظیم، جهت نگهداری از انواع محصولات شامل ملزومات، مواد اولیه، کالای ساخته، کالای نیمه ساخت، و سایر فراورده ها استفاده می شود. ساپ با ارائه راهکار تخصصی در خصوص انبار به ارائه برنامه های تخصصی در این حوزه پرداخته است. انبار به عنوان واحدی که از بخش قابل توجهی از سرمایه های مادی سازمان ها را نگهداری می کند همواره مورد توجه مدیران می باشد. کنترل موجودی انبار، هزینه های انبار داری و نگهداری، چیدمان و بسیاری از مسائل دیگر از جمله دغدغه های مدیران مربوطه در این حوزه می باشد. راهکار انبار ساپ با ارائه برنامه های کاربردی برنامه ریزی موجودی ها و کنترل فرایند انبار را برای مدیران تسهیل کرده است و به گونه ای عمل می کند که موجودیها به هنگام و به اندازه در اختیار سیستم تولید و فروش قرار می گیرد.

 • مدیریت لجستیک

فرایند انبارداری، توزیع و خرید ملزومات برای سازمان های تولیدی و خدماتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گزارشات مربوط به کنترل موجودی انبار و هزینه های مربوطه ، امکانات و هزینه های واحد توزیع و گزارشات مورد نیاز برای ارزیابی عملکرد پرسنل انبار و پخش تنها بخشی از فعالیت های مدیران لجستیک می باشد. راهکار ساپ با انجام پیچیده ترین فعالیت های کنترل موجودی، برنامه ریزی مسیرهای توزیع و ارائه گزارشات مورد نیاز در واحد لجستیک، مدیران را در کاهش هزینه ها و افزایش بهروری سازمان مربوطه یاری می دهد. سیستم توزیع هوشمند یکی از برجسته ترین راهکارهای ساپ است که به مدیران توزیع کمک می کند تا هوشمندانه و بدون دخالت عامل انسانی برنامه ریزی خود را در سراسر کشور انجام دهند.

 • مدیریت مالی

مدیریت مالی، مدیریت بر منابع و مصارف سازمان است. مدیران مالی به دنبال افزایش سود سازمان مربوطه (در کوتاه مدت) و افزایش ثروت سهامداران (در بلند مدت) می باشند. مدیران مالی همچنین مسئول سلامت مالی سازمان نیز هستند. آنها گزارشات مالی را تهیه، فعالیت های سرمایه گذاری را هدایت، استراتژی ها را توسعه داده و برای رسیدن به اهداف مالی بلند مدت سازمان برنامه ریزی می کنند. نقش مدیر مالی با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی و نرم افزاری در حال تغییر است. در گذشته وظیفه اصلی مدیر مالی ثبت و تهیه گزارشات مالی سازمان بوده است. راهکار مدیریت مالی ساپ با ارائه ثبت ها و گزارشات حسابداری تمرکز مدیران را بر روی تحلیل داده ها و ارائه مشاوره به مدیران عالی برای حداکثر سازی سود و افزایش ثروت سهامداران معطوف ساخته است. این سیستم با تهیه صورت سود و زیان آنلاین همراه قیمت تمام شده آنلاین، کلیه فعالیت های سازمان را رصد کرده و به لحظه در اختیار مدیران مالی قرار می دهد.

 • مدیریت منابع انسانی

نیروی کار، مهم‌ترین سرمایه و دارایی هر شرکتی محسوب می‌شود. از این‌رو لازم است، برای پیشرفت شرکت و دستیابی به اهداف آن، این سرمایه‌های مهم مدیریت شوند. مدیریت منابع انسانی در هر شرکتی این وظیفه را  عهده دار است. به‌همین دلیل می‌توان گفت، مدیریت منابع انسانی از مهم‌ترین و حساس‌ترین واحدهای سازمان‌ است، که با مدیریت خوب و حرفه‌ای خود، می‌تواند موجب رشد دائم سازمان شود، به‌نحوی که هم کارفرما و هم کارمندان از این بابت سود ببرند. بدیهی است که مدیران منابع انسانی برای انجام وظایف محوله نیاز به بهره گیری از یک اتوماسیون اداری و گزارشات متنوع در این حوزه می باشد. در همین راستا  راهکارهای منابع انسانی ساپ، تجربیات چندین دهه مدیران را در قالب راهکار منابع انسانی طراحی کرده است. از جمله برنامه های ماژول منابع انسانی، استخدام، آموزش، ارزیابی پرسنل، حقوق و دستمزد و … می باشد.

 • سیستم نقشه

 سامانه اطلاعات جغرافیایی یک سامانه اطلاعاتی رایانه ای است که به تولید، پردازش، تحلیل، و مدیریت اطلاعات جغرافیایی می‌پردازد. به عبارت دیگر “GIS” یک سامانه رایانه‌ای برای مدیریت و واکاوی اطلاعات جغرافیایی بوده که توانایی گردآوری، ذخیره، واکاوی و نمایش اطلاعات جغرافیایی را دارد. سامانه اطلاعات جغرافیایی ساپ با بهره گیری از این رویکرد نوین به ارائه برنامه ها و گزارشات متنوعی در راستای برنامه ریزی و کنترل واحدهای فروش و پخش می پردازد.

تبلت  فروشنده

یکی از مهم ترین عوامل در فرایند فروش ارائه خدمات مناسب توسط فروشنده به مشتریان است. برای ارائه خدمات با کیفیت، فروشنده نیاز به بهره گیری از ابزاری دارد که بتواند فرایند فروش را تسهیل نماید و محاسبات مختلف را با سرعت مناسبی انجام دهد. برنامه تبلت فروشنده ساپ به عنوان یک برنامه هوشمند فروش قابلیت های گسترده و فراوانی دارد که به فروشنده در انجام وظایف کمک می کند. برنامه تبلت ساپ توانایی پشتیبانی از انواع فروش گرم، سرد و هوشمند را دارا می باشد و  در انواع تبلت ها با اینچ های مختلف قابل نصب و استفاده است. ایجاد نقشه های متنوع فروش و توزیع جهت فروشندگان، موزعین و مکان یابی مشتریان از دیگر امکانات این ماژول ساپ می باشد. فروشنده با داشتن برنامه تبلت فروش، به کلیه اطلاعات و گزارشات لازم در زمینه کار خود دسترسی داشته و امکان سرویس دهی بهتر به مشتریان خود را خواهد داشت.

 • تبلت  توزیع

تبلت توزیع ساپ به صورتی طراحی شده است که موزعین با هر سطحی از سواد می تواند به راحتی با تبلت عملیات روزانه خود را انجام دهند. در عین حال ویژگی های منحصر بفردی در تبلت موزع وجود دارد که عملیات توزیع فاکتورها می تواند با دقت عمل بالایی انجام گیرد. از جمله این قابلیت ها می توان به مسیر نقشه توزیع مشتریان اشاره نمود. بهره گیری از این قابلیت این توانایی را به موزعین رانندگان می دهد که در صورت ناآشنایی با مسیر توزیع با بهره گیری از نقشه و با سرعت، عملیات توزیع را انجام دهند. این مهم منجر به مصرف کمتر سوخت و بهینه سازی تجهیزات توزیع می گردد.

 • تبلت  آمارگر

تبلت آمارگر ساپ جهت جمع آوری اطلاعات جامع در خصوص کالا و محصولات سازمان خود و رقبا طراحی شده است. با بهره گیری از این اپلیکیشن می توانید میزان توزیع، درصد حضور محصولات خود و رقبا و سایر اطلاعات مورد نیاز را مورد ارزیابی قراردهیم. برنامه ریزی برای مسیرهای آمارگران و تبلت آمارگر ساپ دارای قابلیت های فراوانی است که جهت تحقق اهداف مدیریت در توسعه سهم بازار مورد استفاده قرار می گیرد.

 • هوش تجاری BI

هوش تجاری ساپ مجموعه ای قدرتمند از گزارشات، داشبورد، چارت، نقشه، گراف و تمام ابزارهایی که مدیران می توانند اطلاعات و داده های خام را در قالب های بصری و قابل استفاده مشاهده نمایند. در حقیقت هوش تجاری ساپ ابزاری توانمند برای مدیران است که علاوه بر تصمیم سازی برای آینده می توانند درک کنند که چه عواملی منجر به افزایش سود سازمان خواهد شد و چه عواملی مانع افزایش سود سازمانی می گردد. مدیران با بهره گیری از هوش تجاری ساپ می توانند به صورت مشخص تشخیص دهند که چه عواملی در موفقیت و یا شکست پروژه ها موثر بوده است. این سیستم به شرکت ها کمک می کند تا جایگاه خود را در بازار نسبت به رقبا بهبود دهند.

هوش تجاری ساپ بابهره گیری از طیف گسترده ای از ابزار، اپلیکیشن و متدولوژی به سازمان ها کمک می کند تا بتواند اطلاعات را از سیستم داخلی و منابع خارجی شرکت جمع آوری کند و آنها را برای تحلیل آماده کند از مجموع این اطلاعات گزارشات کاربردی ایجاد نماید و در نهایت با بهره گیری از این گنجینه اطلاعاتی تصمیمات بهینه آینده را برای اتخاذ مدیران ارائه نماید.

قابل ذکر است که سیستم ERP ساپ در حال حاضر در چندین شرکت بزرگ تولیدی، توزیعی و بازرگانی عملیاتی شده است و انتظار می رود به زودی جایگاه خود را در سیستم های تولید، فروش و توزیع کشور ارتقا دهد.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *