اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با مهندس مهدی معصومی ، مدیرعامل شرکت تلاونگ

بدون دیدگاه

 

[heading] گفتگوی اختصاصی اگروفودنیوز با مهندس مهدی معصومی ، مدیرعامل شرکت تلاونگ در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی دام و طیور [/heading]

مهدی معصومی اصفهانی در خرداد ۱۳۴۲ در تهران و در خانواده ای بازرگان بدنیا امد و از موسسه فرهنگینیکان  فارغ التحصیل گردید.بلافاصله بعد از اتمام تحصیلات و با توجه به ذات اقتصادی وارد صنعت طیور گردید. او کار خود را در سال ۱۳۶۱ با راه اندازی واحد ۲۰۰ هزار قطعه ای مرغ تخم گذار در منطقه چهاردانگه تهران اغاز و سپس  شرکت مرغ گوشتی به ظرفیت ۱۷۰ هزار قطعه در سال ۱۳۶۷ در منطقه کردان را تاسیس نمود.راه اندازی کارخانه تولید مکمل های غذایی طیور «ویتامین و مواد معدنی» در سال ۱۳۷۲ , با تحول در فرمولاسیون و تنوع نژادهای مختلف را می توان نقطه تحول او و همچنین صنعت طیور کشور نامید. در طول خدمات کاری از صدها طرح تحقیاتی در مراکز خصوصی و دولتی حمایت مالی و  فنی نموده است که  حاصل ان تولید تخم مرغ غنی شده و تولبد انبوه ان در بازار اشاره نمود. او همچنین موسس دانشگاه علمی-کاربردی تلاونگ می باشند. از دیگر فعالیت های اموزشی ایشان را ه اندازی اولین پایگاه جامع اطلاع رسانی در صنعت مرغداری اشاره نمود. او هم اکنون رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل چندین شرکت وابسته به صنعت طیور از جمله هولدینگ اقتصادی تلاونگو عضو هیئت نمایندگان دوره هشتم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز می باشد.

 

IMG_8877

 

اگروفودنیوز : لطفا تاریخچه ای از شرکت تلاونگ و علت متمایز بودن محصولات آن با سایر شرکتها بفرمایید:

مجموعه تلاونگ از سال ۱۳۵۶ آغاز به کار کرده است ، در ابتدا در زمبنه تولید مرغ گوشتی، مرغ تخم گذار، جوجه یکروزه، خوراک دام و طیور فعال بود. از سال ۱۳۶۱ در تولید تخم مرغ فعالیت کرد و از سال ۱۳۸۰ با تولید تخم مرغ بسته بندی شده انقلابی در این صنعت ایجاد کرد ، بدین صورت که با ایجاد فرمول خاص در نوع بسته بندی، درج تاریخ تولید و انقضاء ، استفاده از رنگدانه برای اولین بار، توجه به طعم و بو، احترام به حقوق مصرف کننده باعث شد تفاوتی بین تلاونگ و سایر تولید کنندگان تخم مرغ ایجاد شود برای همین در اذهان مردم با اسم تخم مرغ شناسنامه دار ، نام تلاونگ تداعی می شود. در طی این سالها نیز در بحث تبلیغات و استفاده از تخم مرغ هم نقش زیادی داشتیم . بعد از آن نیز با تولید تخم مرغ پاستوریزه که در واقع زرده و سفیده را ازهم جدا کرده و پاستوریزه می کنیم که برای مصارف صنعتی در قنادی، خانگی و ورزشکاران به کار می رود، ادامه دادیم.

IMG_8892

بعنوان رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان تخم مرغ ، صادرات تخم مرغ در کشور را چگونه ارزیابی می کنید ؟

تخم مرغ جز کالاهای اساسی محسوب می شود. کالاهای اساسی ، کالاهایی هستند که در کشور تولید می شود برای مصرف داخلی استفاده می شوند . چون گرانتر از کالاهای وارداتی در می آیند . هم در روش تولید چه در تغذیه و بقیه موارد فقط برای مصرف داخلی است . مرغ و تخم مرغ هم بدین صورت است یعنی برای استفاده در داخل تولید می شوند و صادرات ندارند یک وقتهایی در یک مقاطع کوتاه برای حمایت از تولید داخلی و تنظیم بازار اجازه واردات و یا صادرات داده می شود نه به اینکه تخم مرغ تولید شود برای صادرات ، چون منطقی و شدنی نیست و گرانتر از قیمتهای جهانی در می آید. چون ما ۹۵درصد وارد کننده غلات و غذای طیور هستیم .

بعنوان یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ، نقش اتاق در حمایت از تولید به چه صورت است ؟

اتفاقاتی افتاده که باعث شده جایگاه اتاق بازرگانی در کشور بالا برود و آن هم مشکلات و معضلاتی است که برای دولت بوجود آمده و این سختیها موجب شده دولت اجباراً یک نگاهی به بخش خصوصی داشته باشد و آنرا به عنوان همکار و کمک کننده وارد اقتصاد و سیاست کند . زمانیکه نقدینگی در دولت بالاست خیلی نگاهی به بخش خصوصی ندارد ، چون مشکلاتش حل می شود ، شرکتهای دولتی زیانده هم باشند مشکلی برایش پیش نمی آید چون پول هست و تزریق می شود . اما الان که نقدینگی دولت پایین است و مشکلات است این نیاز احساس می شود و به سمت بخش خصوصی آمده ، بخش خصوصی در سالهای آینده نقش پر رنگتری دارد و اختیارات بیشتر خواهد داشت در تصمیم سازی مشارکت خواهد داشت . الان در صنعت مرغداری نزدیک صددرصد تولید در دست بخش خصوصی است اما تصمیم سازیها در دست دولت است و بخش خصوصی تصمیم گیر نیست اما از این به بعد که دولت اجبار دارد که به سمت بخش خصوصی بیاید ، در تصمیم سازیها هم حضور خواهد داشت کما اینکه هر شب در برنامه های رسانه ملی در بخش های مختلف نمایندگانی از دولت ، مجلس و قوه قضاییه و جدیدا اتاق بازرگانی حضور دارند که این خود گواه بر این مطلب است که اتاق بعنوان یک بخش تصمیم ساز در کشور پذیرفته شده است. البته در بخش دام و طیور، یک کار ۳۵ ساله است که این انتقال کمی زمان بر است ، نشست و جلسات های خوبی داشتیم و ارتباطات مناسبی با معاونتهای مرتبط داریم که به تناوب این تصمیم سازیها منتقل شود . پیشنهاد ما اینست که دولت باید برخی نگرانی ها را کنار بگذارد، قیمتها را آزاد کند. اجازه رقابت بدهند ، قیمتها یکسان نباشد چون کیفیتها متفاوت است .

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *